بازتاب نیوز

از بام افتادم، بکارتم از دست رفت

٢١ اسد ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

۸صبح، هرات: در نخستین شب عروسی زرغونه مشخص شد که او باکره نیست. شوهرش او را طلاق داد، پدرش لت‌وکوبش کرد و سپس وی را به عقد مرد ۳۵ ساله‌ای درآورد تا به زعم خودش: آبروی از دست رفته‌ی خانواده برگردد.

زرغونه‌ی جوان که اکنون در شهر هرات به سر می‎برد، ادعا کرد هنگامی که دوزاده سال سن داشت و هنوز کودکی بیش نبود، پس از افتادن از بام خانه، باکره‌گی خود را از دست داد. زرغونه می‌گوید که هیچ‌گاهی نتوانست موضوع را با پدر خود در میان بگذارد.

او می‌گوید در آن روز با دختر عمه‌اش که همسن و سالش بوده، بازی می‌کرده است و دختر عمه‌اش از این اتفاق خبر دارد.

به باور عموم، باکره‌گی حالتی است که ثابت می‌سازد زنان و دختران هیچ‌گاهی آمیزش جنسی نداشته‌اند. باکره‌گی در جامعه‌ی افغانستان به معنی پاکدامنی، شرافت و شایستگی دختران است، اما هزاران دختر جوان در کشورهای مختلف از جمله در افغانستان به دلیل این‌که پیش از ازدواج باکره‌گی خود را به دلیلی غیر از هم‌بستری از دست داده‌اند، از سوی خانواده و جامعه طرد شده‌اند.

در فرهنگ‌ افغانستان باکره‌گی دختر ارتباط تنگاتنگی با حیثیت او و خانواده‌اش دارد. در شماری از کشورها، دخترانی که ادعا می‌کنند بر اساس عوامل دیگری باکره‌گی خویش را از دست داده‌اند، با مراجعه به پزشک، درستی ادعایش کشف می‌شود، اما در افغانستان، کشوری که دختران حتا نمی‌توانند به دلیل آنچه «شرم» عنوان می‌شود، وضعیت قاعدگی خود را با زنان خانواده در میان بگذارند، بررسی چنین موضوعی توسط مردان خانواده ننگ بزرگی به شمار می‌آید.

شماری از متخصصان عرصه‌‌ی پزشکی تأکید دارند که بکارت، ملاک مطمینی برای تشخیص سلامت جنسی دختران نیست. به گفته‌ی آنان حتا انواعی از بکارت وجود دارد که در آن خون‌ریزی ایجاد نخواهد شد. با وجودی که معمولاً وجود پرده‌ی بکارت را نشانه‌ی باکره‌گی می‌دانند، از نظر علمی نشانه‌ی دقیقی نیست؛ چرا که ممکن است پرده‌ی بکارت در دخول جنسی از بین نرود یا این پرده به دلیلی غیر از رابطه‌ی جنسی از بین رفته باشد.

زرغونه می‌گوید پدرش پس از لت‌و‌کوب زیاد یک هفته پس از عروسی‌ ناموفقش، او را به مردی که سی سال از او بزرگتر است، وادار به ازدواج کرد. زرغونه می‌گوید نشسته ‌است تا زندگی‌اش به سرانجام برسد؛ زیرا به گفته‌ی او نگاه‌های جامعه، اهانت‌بار و ویران‌کننده‌اند. زرغونه می‌گوید: «شوهر نخستم سال‌ها با من نامزد بود و به ‌خوبی می‌دانست که من دختری نیستم و نبودم که با کسی ارتباط داشته باشم، اما به حرف‌های من گوش نداد، اعتماد نکرد و زندگی مرا بر باد کرد.»

آیا بکارت علامت نداشتن رابطه‌ی جنسی است؟

تقریباً اکثر پزشکان به این باور ‌اند که نداشتن پرده‌ی بکارت همیشه نمی‌تواند دلیلی برای اثبات وقوع همبستری باشد. داکتر سارا، پزشک زنان و زایمان تأکید دارد که زنی برای مثال ۲۵-۳۰ سال دارد، پرده‌ی بکارت می‌تواند با آن مفهوم فیزیولوژیک دیگر در بدنش وجود نداشته باشد.

به گفته‌ی او برخی دختران طبیعتاً بکارت ندارند و برخی‌ها با بلند رفتن سن، یا با انجام حرکات فزیکی مثل بایسکل‌سواری، اسب‌سواری، دویدن، افتادن و یا حرکات فزیکی دیگر بارکره‌گی‌شان را از دست می‌دهند.

اخیراً موسسه‌ی خدمات علوم عدلی افغانستان که جریان ‌آزمایش سیزده قضیه‌ی آزمایش بکارت را نظارت و مشاهده کرده است، در گزارش تحقیقی خود آورده‌ است: «معاینه‌ی بکارت شامل معاینه‌ی حالت ظاهری پرده‌ی بکارت در زنان و دختران برای تثبیت این است که آیا یک زن یا دختر آمیزش جنسی داشته  یا باکره‌ است.»

در گزارش این نهاد آمده است: «این معاینه اکثر اوقات شامل “معاینه با دوانگشت‌” می‌شود.» در این معاینه یک یا بیشتر از یک انگشت داخل مهبل زن و یا دختر می‌شود تا اندازه‌ی فوحه‌ی مهبلی مشخص و همچنان درجه‌ی قابلیت نفوذ آن تعیین شود.»

این موسسه در ادامه تصریح کرد که این شیوه‌ی آزمایش، غیرعادلانه و تحقیر‌آمیز است که نه تنها مبنای علمی و طبی ندارد،‌ بلکه هنگامی که تحت اکراه و اجبار اجرا می‌شود، باعث شکنجه و تعذیب جسمی شخص می‌شود.

محمد‌اشرف بختیاری، رییس این نهاد در این رابطه به رسانه‌ها گفته است که باورهای فرهنگی با واقعیت‎های علمی فرق دارد. باورهای فرهنگی و عرف اجتماعی می‎گوید خون‌ریزی دلیلی بر باکره بودن و باکره بودن دلیل بر پاکی یک خانم است.

به هر ترتیب، سوال این‌جاست که حتا با وجود پرده‌ی بکارت چه کسی می‌تواند تعیین کند که آیا دختر پیش از ازدواج رابطه‌ی جنسی داشته است یا خیر؟

بر اساس گفته‌ی پزشکان، خون‌ریزی در شب عروسی می‌تواند دلیلی بر باکره‌بودن فرد باشد، اما این نظریه به پیمانه‌ی زیادی علمی نیست؛ زیرا به دلیل آرامش زن و آمادگی او برای نزدیکی یا وجود نداشتن پرده‌ی بکارت به طور مادرزاد، این خون‌ریزی می‌تواند وجود نداشته باشد.

لینک اصلی: https://8am.af/i-fell-from-the-roof-my-virginity-was-lost/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading