بازتاب نیوز

دیدار نمایندگان طالبان با مقام‌های اوزبیکستان

٢١ اسد ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

هیأتی از طالبان هفته‌ی گذشته در سفری پنج روزه وارد اوزبیکستان شد. گفته شده که هدف این سفر گفت‌وگو روی مسایل مرتبط با ترانسپورت، لین برق و صلح در افغانستان است.

محمدسهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان روز شنبه (۲۰ اسد) در گفت‌وگو با رویترز اظهار کرده است که نمایندگان طالبان از پانزدهم تا نزدهم ماه اسد با عبدالعزیز کامیلوف، وزیر امور خارجه‌ی اوزبیکستان و عصمت‌الله  ارگاشوف، نماینده‌‌ی ویژه‌ی این کشور برای افغانستان دیدار کرده‌اند.

آقای شاهین گفته است که آنان روی پروژه‌های ملی فعلی و آینده از جمله تأمین امنیت راه آهن و لین برق وارداتی گفت‌وگو کرده‌اند. او همچنان گفته است: «با مقامات اوزبیکستان در خصوص خروج نیروهای خارجی و چگونگی دستیابی به صلح در افغانستان تبادل نظر شده است.»

در این گزارش آمده است که نمایندگان طالبان از این پیش، با مقامات ایالات متحده دیدار کرده‌اند تا در مورد چارچوب مذاکرات صلح احتمالی صحبت کنند.

در حالی که در مناطق مختلف افغانستان جنگ شدیدی میان نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان جریان دارد، دولت افغانستان در نظر دارد دور دوم «آتش‌بس» را در جریان رخصتی‌های عید قربان اعلام کند.

خط راه آهن و انرژی برق اوزبیکستان برای تجارت مرزی و حفظ منابع انرژی انشعابی افغانستان که در حال حاضر خاموش اند، بسیار حیاتی است.

یک مقام ارشد طالبان گفته است که این گروه دفتر سیاسی‌شان را به منظور ایجاد روابط بهتر و نشان دادن این‌که قصد ندارند از گروه‌های شورشی محلی حمایت ‌کنند، در تاشکند، پایتخت اوزبیکستان ایجاد کرده‌اند.

شورای عالی صلح افغانستان ضمن دیدار هیأت گروه طالبان با مقامات ازبکستان در تاشکند، گفت که این مذاکرات در تماس و مشوره با حکومت افغانستان صورت گرفته است.

لینک اصلی: https://8am.af/taliban-representatives-meet-with-officials-in-ozbekistan/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading