بازتاب نیوز

فعالان مدني غزني؛ شهـر غـزني با يک فاجـعه انسـاني روبروسـت!

٢١ اسد ١٣٩٧ روزنامه آرمان ملی

 

شماري از فعالان مدني و اعضاي شوراي ولايتي غزني، وضعيت امنيتي در شهر غزني را نگران کننده خوانده، مي‌گويند که باشنده‌گان اين شهر هم اکنون به مواد اوليه دست‌رسي ندارند و دوام وضعيت ممکن است فاجعه انساني را به بار آورد.

شماري از فعالان مدني و اعضاي شوراي ولايتي غزني، روز يکشنبه (21 اسد) در يک نشست خبري در کابل گفتند که شهر غزني در معرض سقوط به دست طالبان قرار دارد.

عنايت الله ناصر فعال جامعه مدني گفت که آخرين اطلاعاتي که درنتيجه تماس‌هاي ستلايتي با باشنده‌گان غزني به دست آمده نشان مي‌دهد که طالبان بخش‌هاي زيادي از مرکز شهر را تصرف کرده، حوزه‌هاي امنيتي را سقوط داده‌اند و با نيروهاي امنيتي که تنها در چند ساختمان دولتي شامل مقام ولايت، فرماندهي پوليس و رياست امنيت ملي مستقر مي‌باشند مشغول درگيري اند.

آقاي ناصر گفت: «تمام ووعده وعيدها و لاف زني‌هاي که مسوولان نهادهاي امنيتي از کنترل بودن وضعيت شهر غزني پيش از اين مطرح کرده بودند، نادرست است، نيروهاي کمکي و اکمالات به اين ولايت هنوز نرسيده و اين شهر درمعرض سقوط است.»

او، به وضعيت باشنده‌گان ولايت غزني اشاره نموده گفت که مواد اوليه شامل آب آشاميدني، مواد خوراکه و مواد صحيِ اين باشنده‌گان رو به تمام شدن است، شفاخانه ملکي غزني از کم‌ترين تجهيزات براي تداوي زخميان برخوردار نيست و دوام اين وضعيت يک فاجعه انساني را به بار خواهد آورد.

اين فعال مدني يک حلقه مافيايي و قومي که به گفته او، حکومت محلي غزني را به دست گرفته را متهم به بروز وضعيت فعلي غزني خوانده   تاکيد کرد که حکومت اگر به بي توجهي خود نسبت به غزني ادامه دهد نتايج تاسف‌باري براي مردم در بر خواهد داشت.

در همين حال عصمت الله جان مراد وال عضو شوراي ولايتي غزني دراين نشست گفت که از سه روز به اين‌سو جنگ شديد در شهر غزني جريان داشته و روند ارائه هر نوع خدمات اوليه در اين ولايت متوقف شده و مردم درشرايطي سختي به سر مي‌برند.

او، گفت که مارکيت‌هاي بزرگ تجارتي در اين ولايت به آتش کشيده شده، ميوه‌هاي تازه مارکيت‌ها فاسد شده اند و اين ولايت در معرض يک فاجعه قرار گرفته است.

آقاي مراد وال، خواستار ارسال کمک‌هاي عاجل مواد اوليه و صحي و عمليات تصفيه سازي شهر غزني از سوي حکومت شده هشدار داد که در صورت دوام به توجهي به وضع اين ولايت بروز فاجعه انساني دراين ولايت حتما خواهد بود.

از سوي هم احمدبلال واجد رحيم‌يار، يکي ديگر از فعالان مدني با ابرازنگراني از دوام وضعيت نابسامان امنيتي درولايت غزني حکومت را به معامله اين ولايت با گروه طالبان متهم کرد.

آقاي رحيم‌يار گفت که در ولايت غزني وحشت حاکم شده است اما نهادهاي امنيتي و سخنگويان دولت به دروغ مردم را اطمينان خاطر مي‌دهند. اين فعال مدني خواستار ارسال عاجل کمک هاي اوليه به باشندگان شهر غزني شد.

در همين حال شاه حسين مرتضوي معاون سخن‌گوي رياست جمهوري در واکنش به نگراني‌ها مبني بر احتمال سقوط شهر غزني گفته است که نيروي کافي زميني و کمک‌هاي هوايي در غزني وجود دارد.

آقاي مرتضوي در صفحه فيسبوکش نوشته:”شايعه نكنيم، در حمايت از مردم و نيروهاي امنيتي باشيم!

مسيرهاي تداركات براي نيروها در داخل شهر غزني از سمت پي.آر.تي و لوا باز شده است. هماهنگي قوي ميان قوت‌ها به وجود آمده است. نيروي كافي زميني و كمك‌هاي هوايي در غزني وجود دارد. طالبان در برخي نقاط تحركات مجدد داشته اند اما موفق نشده اند. از مسير نوآباد در حال ترك و فرار اند. به زودي تغييرات بيشتري را در وضعيت امنيتي شهر شاهد خواهيم بود.”

از سويي‌هم جنرال محمدشريف يفتلي، رييس ستاد ارتش ملي، روز يکشنبه (21 اسد) طي نشست خبري در کابل گفت که  تا دو روز آينده آرامش کامل در شهر غزني تامين شده و اين شهر از وجود طالبان مسلح پاک‌سازي خواهد شد.

او تاکيد کرد که نيروهاي کمکي به غزني اعزام شده اند، ارتش افغانستان توانايي و قابليت تامين امنيت و آرامش در شهر غزني و سراسر کشور را دارد.

گروه طالبان، نيمه‌هاي شب پنجشنبه گذشته (18 اسد) حملات گروهي گسترده‌‌اي را بالاي شهر غزني انجام دادند و گفته مي‌شود بسياري از نقاط شهر غزني را در کنترول خود در آورده اند. از چهار روز به اين‌سو درگيري در شهر غزني ميان نيروهاي امنيتي و طالبان مسلح ادامه دارد.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/13003

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading