بازتاب نیوز

انتقادها از حکومت مبنی بر دادن معلومات نادرست از جنگ غزنی

٢٣ اسد ١٣٩٧ طلوع نیوز

در جریان نبردهای غزنی، سخن‎گویان و مقام‎های حکومتی اطلاعات نادرستی را در نشست‎های رسانه‎یی و فضای مجازی در دسترس مردم گذاشتند.

برخی از مسوولان روزنامه‌های معتبر کشور می‌گویند که منابع حکومتی، منابع موثقی برای اطلاع‌دهی به رسانه‌ها نیستند.

به باور آنان، راهبرد کنونی روابط عمومی حکومت نه تنها  کارساز نیست، بل گاه‌گاهی فاجعه‌بار نیز هست. 

ذکی دریابی، مدیر مسوول روزنامه اطلاعات روز، گفت: «شیوه اطلاع‌رسانی دولت یک شیوه بسیار ناقص، کُند و ناکارا بود. در زمان‌های حساس که مردم نگران بود؛ نگران شهر غزنی و خانواده‌های شان، از تمام نهادهای دولتی و مجراهای اطلاع‌رسانی شما (خبرنگاران) اطلاعات را به موقع دریافت نکردید.»

در روزهای سخت نبردهای غزنی، دسترسی به اطلاعات برای خبرنگاران، دشوارتر از هر زمان دیگر شد.

باشنده‌گان غزنی و خبرنگاران محلی آن‌جا، تنها منابع برای خبرنگاران در مرکز بود. زیرا منابع حکومتی خبرهای ضد و نقیضی را منتشر می‌ساختند.

در همان روز نخست نبرد در غزنی، سخنگویان حکومت اعلام کردند که شهر غزنی به گونه کامل زیر اداره حکومت است. در حالی‌که درگیری‌های خونین دو روز دیگر ادامه یافتند.

پرویز کاوه، مدیر مسوول روزنامه هشت صبح، گفت: «نهادهای حکومتی به دلیل این‌که هماهنگی لازم بین شان وجود ندارد، نمی‌توانند اطلاعات را آن‌گونه که نیاز است و آن‌گونه که واقعیت دارد، برای مردم و به ویژه برای رسانه‌ها ارائه بکنند.»

در صفحه‌های تویتر، طالبان فعال‌تر از سخنگویان و مقام‌های حکومتی به نظر می‌رسیدند.

رییس جمهور، رییس اجراییه، صفحه ارگ، فضل فضلی مشاور رییس جمهور، هارون چخانسوری سخنگوی رییس جمهور و شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهور جمعاً در باره فاجعه غزنی، بیست‌وسه تویت کرده‌اند.

که از این جمله:

محمد اشرف غنی ۵ تویت؛ فضل فضلی ۱۱ تویت؛ هارون چخانسوری ۱ تویت و شاه حسین مرتضوی۶ تویت کرده‌اند و در صفحه تویتر عبدالله عبدالله و ارگ چیزی در باره جنگ غزنی نوشته نشده‌ است. 

در حالی که ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در تویتر در باره غزنی بیش از صد بار با سه زبان فارسی، پشتو و انگلیسی نوشت و صفحه انترنتی طالبان نیز خبرنامه‌ها و ویدیوهای بسیاری را پخش کرد.

صفحه تویتر مرکز رسانه‌های حکومت فعال‌ترین بخش حکومت در فضای مجازی بود، اما تویت‌های این صفحه‌ همه حاوی سخنان مقام‌هایی بودند که نشست‌هایی را در این نهاد برگذار کرده بودند.

در یکی از همین نشست‌ها، وزیر دفاع از آمار دقیق تلفات نظامیان و غیرنظامیان اظهار بی‌خبری نمود؛ در حالی‌که آمار تلفات طالبان را بسیار دقیق اعلام کرد.

طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع، گفت: «ممکن نیروهای امنیتی و دفاعی صد نفر تلفات داشته باشند، چون هنوز ارقام دقیق وجود ندارد. و ممکن در حدود بیست الی سی نفر افراد ملکی نیز کشته شده باشند.»

در واکنش به این انتقادها، هارون چخانسوری، سخنگوی رییس‌جمهور می‌گوید که وزارت‌های دفاع و امور داخله و دیگر نهادهای امنیتی چندین نشست‌های خبری برگزار کردند تا به مردم و رسانه‌ها در باره وضعیت غزنی معلومات بدهند.

رویکرد اطلاع‌دهی حکومت در نبردهای غزنی، این پرسش را مطرح می‌سازد که آیا راهبرد کنونی روابط عمومی حکومت کارساز است؟

و پرسش نگران کننده‌تر از آن این که آیا حکومت جنگ رسانه‌یی را به طالبان باخته است؟

لینک اصلی: https://www.tolonews.com/fa/afghanistan/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%D8%AA-%D9%85%D8%A8%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%86-%D9%85%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%BA%D8%B2%D9%86%DB%8C

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading