بازتاب نیوز

​دوستی القاعده-طالبان عامل قدرت‌نمایی طالبان در افغانستان

٢٥ اسد ١٣٩٧ پایگاه خبری پیام آفتاب

​دوستی القاعده-طالبان عامل قدرت‌نمایی طالبان در افغانستان
سازمان ملل  تاکید می‌کند حضور القاعده در مکان‌های مشخصی چون سومالی، یمن، آفریقای جنوبی و ساحل آفریقا به مراتب قوی‌تر از داعش می‌باشد. 

بر پایه این گزارش، ایمن‌الظواهری، به کمک دیگر فرماندهان القاعده این گروه را رهبری می‌کند. 

نقاط مرزی افغانستان-پاکستان پناه‌گاه امنی برای رهبران القاعده به شمول ایمن‌الظواهری و حمزه بن لادن، فرزند اسامه بن لادن، رهبر کشته شده گروه القاعده و طراح حمله یازده سپتامبر 2001 به شمار می‌رود.

ارتش امریکا همواره اعلام کرده که  مناطق مرزی افغانستان با پاکستان خانه گروه‌های بزرگ تروریستی بوده‌است. 

مقامات سازمان ملل در این گزارش تاکید می‌کنند القاعده و افراد وابسته به آن در یمن، سومالی و بخش‌های افریقای غربی قوی‌تر از داعش هستند. القاعده با وجود درگیر بودن با داعش شاخه خراسان در افغانستان رابطه خود با طالبان را به خوبی حفظ کرده‌است. 

برخی از کشورهای عضو سازمان ملل، القاعده را در مقایسه با داعش در بلند مدت خطری جدی‌تر برای امنیت بین‌المللی می‌دانند. ‌

القاعده هنوز در جنوب آسیا حضور دارد. این گروه با محیط محلی خود را وفق داده و از طریق حل شدن در جوامع سعی می‌کند در چالش‌های محلی نقش داشته باشد. القاعده کاملا با طالبان متحد هستند. 

براساس اعلام یکی از کشورهای عضو سازمان ملل، داعش ممکن است یک تهدید فوری به شمار آید اما القاعده از لحاظ فکری یک گروه قوی‌تر و یک تهدید بلند مدت قلمداد می‌شود. برخی از اعضای اصلی القاعده به شمول ایمن‌الظواهری و حمزه بن لادن گفته شده که در نقاط مرزی افغانستان با پاکستان به سر می‌برند. 

گزارش تازه سازمان ملل در حالی منتشر می‌شود که امریکا براساس راهبرد تازه ترامپ برای ختم جنگ در افغانستان مذاکرات مستقیم با طالبان با هدف مصالحه دولت کابل با طالبان افغانی را آغاز کرده‌است. 

امریکا از آتش‌بس اعلام شده کابل با طالبان استقبال نمود و به نوعی طالبان را به عنوان یک گروه سیاسی به رسمیت شناخت. 

براساس اعلام سیگار، طالبان در حال حاضر بیش از چهل درصد از مناطق افغانستان را یا کنترل می‌کنند و یا برای تصرف با نیروهای دولتی در حال جنگ هستند. 

رسانه «لانگ وار جورنال» می‌نویسد وزارت دفاع امریکا  دیگر بخش‌های دولت ایالات متحده به طور عمومی توجهی به ارتباط القاعده و طالبان ندارند در حالیکه گزارش تازه سازمان ملل نشان داد ارتباط تنگاتنگ القاعده و طالبان دلیل شعله‌ور نگاه داشتن آتش جنگ هفده ساله در افغانستان بوده‌است. 

با وجود هزینه شدن میلیاردها دالر و کشته شدن هزاران سرباز خارجی و ده‌ها هزار نیروی امنیتی و دفاعی افغانستان در جنگ علیه تروریزم در افغانستان، رابطه القاعده و طالبان همچنان محکم باقی مانده‌است. 

اگرچه در حال حاضر القاعده نمی‌تواند یک تهدید جدی به حساب آید اما با انسجام رهبری و گسترش ارتباطات و همکاری می‌تواند در آینده یک تهدید کلان به شمار رود. همانگونه که امروز شاهد پیوستن برخی از جنگجویان داعش به القاعده هستیم.

براساس گزارش تازه ملل متحد، القاعده و طرفداران چند صد نفری‌اش در ولایات لغمان، پکتیکا، کندهار، غزنی و زابل افغانستان حضور دارند که در این میان کندهار خاستگاه طالبان به شمار می‌رود.  

 

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/83162/%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D8%A7%D9%84%D9%82%D8%A7%D8%B9%D8%AF%D9%87-%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D9%82%D8%AF%D8%B1%D8%AA-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading