بازتاب نیوز

فاریاب خط مقدم نبرد؛ نبض جنگ در دست طالبان

٢٩ اسد ١٣٩٧ خبرگزاری افق

ولایت آشوب زده فاریاب، در شمال کشور در تیر رس حملات طالبان مسلح قرار دارد. طالبان از آغاز سال جاری و به ویژه در یک و دو ماه گذشته، عزم شان را برای سقوط و در محاصره گرفتن ولسوالی‌های این ولایت جزم کرده‌اند.

نادر سعیدی، عضو شورای ولایتی فاریاب در گفت‌وگو با خبرگزاری افق، از خطر سقوط ولسوالی‌های این ولایت، به دست طالبان به شدت ابراز نگرانی می‌کند.

او افزود که هم اکنون ولسوالی‌های المار، گرزیوان، کوهستان، غورماچ، قیصار، خواجه سبز پوش، شیرین تگاب و دولت آباد در محاصره طالبان قرار دارد.

اما قول اردوی ۲۰۹ شاهین محاصره همگی این ولسوالی‌ها را رد می‌کند.

منابع مردمی فاریاب به افق، گفته‌اند که هم اکنون نیروهای دولتی تنها از طریق هوا در این ولسوالی‌ها اکمال می‌شوند و راه‌های زمینی شماری از ولسوالی‌های این ولایت به دست طالبان می‌باشد.

سقوط ولسوالی بلچراغ

روز گذشته (۲۸ ماه اسد) طالبان ولسوالی بلچراغ فاریاب را سقوط داده‌اند. این برای دومین بار در سال جاری بود که این ولسوال به دست طالبان سقوط کرد. سقوط این ولسوالی از مشکلات فزاینده نیروهای دولتی در راستای نگهداشتن جغرافیا پرده برداشته است.

مقام‌ها در قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال کشور در پیوند به سقوط ولسوالی بلچراغ به افق، گفته‌اند که تشکیلات پولیس در این ولسوالی وجود نداشته است و تنها ۲۰ سرباز ارتش ملی و ۷ سرباز امنیت ملی از این ولسوالی در مقابل حملات طالبان دفاع می‌کرده‌اند.

حنیف رضایی، سخنگوی این قول اردو گفت که طالبان شماری از نیروهای ارتش ملی و امنیت ملی را در بلچراغ اسیر گرفته‌اند.

پرسشی مطرح می‌شود که آیا ۲۷ سرباز برای مقابله با حملات سنگین طالبان که با تجهیزات و امکانات پیشرفته مجهز هستند کافی هست؟

نادر سعیدی، عضو شورای ولایتی فاریاب گفت که حکومت هیچ توجه به این ولایت ندارد و باید این دید در سطح حکومت تغییر کند تا مردم فاریاب شاهد سقوط مناطقی به دست طالبان نباشند.

سقوط کمپ چینایی‌ها و منطقه‌ی چقماق

رویدادهای اخیر امنیتی در ولایت فاریاب نمایانگر این هست که این ولایت شمالی، در بحران امنیتی عمیق به سر می‌برد. سقوط کمپ «چینایی‌ها» در ولسوالی قیصار به دنبال تنگ شدن حلقه‌ی محاصره و تلفات سنگین نیروهای ارتش در این کمپ، به گفته‌ی اعضای شورای ولایتی فاریاب از ناتوانی مدیران جنگ در این ولایت پرده بر می‌دارد.

کمپ «چینایی‌ها» ۲۳ ماه اسد سال جاری به دست طالبان سقوط کرد. منابع محلی به افق، گفته‌اند در نتیجه سقوط این کمپ ۱۴ سرباز ارتش کشته و ۳۰ سرباز زخمی و ۶۷ سرباز به گروه طالبان تسلیم شدند.

دو روز پس از سقوط کمپ «چینایی‌ها»، منطقه‌ی «چقماق» در ولسوالی پشتون‌کوت به دست طالبان سقوط کرد. این منطقه‌ی راهبردی برای نیروهای دولتی در این ولسوالی تلقی می‌شود و از دست رفتن این منطقه زنگ خطر برای نیروهای دولتی را به صدا در آورده است.

عبدالباقی هاشمی، عضو شورای ولایتی فاریاب در گفت‌وگو با خبرگزاری افق، هشدار می‌دهد که در وضعیت آشفته امنیتی، سقوط مناطق دیگر این ولایت به دست طالبان به دور از امکان نیست.

کمبود امکانات، تشکیلات و تاخیر در ارسال نیروی کمکی

شماری از اعضای شورای ولایتی فاریاب گفته‌اند که ولسوالی بلچراغ، کمپ «چینایی‌ها» و منطقه‌ی «چقماق» به دلیل کمبود امکانات، تشکیلات و تاخیر در ارسال نیروی کمکی به دست طالبان سقوط کرده است.

عبدالوهاب، کوهی، عضو شورای ولایتی فاریاب به افق، گفت که نیروهای ارتش ملی با کمبود امکانات و تجهیزات در این ولایت مواجه هستند و باید این وضع در زودترین فرصت تغییر کند.

مقام‌ها در قول اردوی ۲۰۹ شاهین نیز موضوع کمبود امکانات و تشکیلات نیروهای ارتش ملی در ۹ ولایت شمالی کشور را می‌پذیرند. این مقام‌ها به تناسب افزایش دامنه‌ی ناامنی‌ها در شمال کشور، تجهیزات و امکانات نیروهای ارتش را کافی نمی‌دانند.

حنیف رضایی، سخنگوی این قول اردو گفت که هم اکنون تمرکز بیشتر نیروهای ارتش به ولایت فاریاب می‌باشد.

در طول چند سال گذشته ولایت‌های شمالی کشور ناامن شده است و به اعتقاد تحلیگران سیاسی، جنگ از جنوب و شرق به شمال و غرب کشور تمرکز یافته است. نیروهای دولتی در ولایت غربی فراه و شمالی فاریاب در حال سپری کردن یکی از دشوارترین سال‌های نبردشان با طالبان هستند.

هم چنین تحلیگران سیاسی معتقدند که طالبان بیش از هر زمانی در یک و نیم دهه گذشته نیروی و اراضی در افغانستان در اختیار دارند و روز به روز به قدرت‌شان افزوده می‌شود.

لینک اصلی: http://www.ufuqnews.com/archives/91294

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading