بازتاب نیوز

طالبان به رویترز: آتش‌بس نمی‌کنیم

٢٩ اسد ١٣٩٧ خبرگزاری افق

یک روز بعد از آن که اشرف غنی رئیس جمهوری کشور برقراری یک آتش‌بس سه ماهه را پیشنهاد کرد، طالبان آنرا رد کرد.

دو فرمانده طالبان از قول رهبر این گروه به خبرگزاری رویترز گفته است که رهبری این گروه تمایلی برای ادامه آتش‌بس با دولت افغانستان را ندارد.

فرماندهان طالبان به رویترز گفته است:« رهبری طالبان احساس می‌کنند که اگر ما در حال حاضر آتش‌بس کنیم نیروهای خارجی به حضور شان در افغانستان ادامه می دهند.»

در همین حال رییس جمهور غنی دیروز بطور بی سابقه ای آتش بس سه ماهه با طالبان اعلام کرد، آتش بسی که مشروط است.

طالبان با پاسخ ردّ به این پیشنهاد، گفتند که طی عید قربان هیچ آتش‌بسی را رعایت نخواهند کرد. در عوض آمریکا و روسیه از پیشنهاد دولت افغانستان استقبال کردند. حتی مسکو اعلام کرد که مشغول تدارک یک کنفرانس آشتی ملی برای افغانستان است و طالبان را هم به آن دعوت کرده است.

طالبان در حال با خروج نیروهای خارجی از افغانستان پافشار می‌کند که نمایندگان این گروه با نمایندگان امریکایی چند بار گفتگو کرده‌اند.

اعلام آتش بس دولت با طالبان در حالی اعلام می‌شود که طالبان در یک هفته اخیر بطور بی سابقه‌ای حملات شان را افرایش داده‌اند. دولت افغانستان امروز تدابیری لازم  برای آتش بس با طالبان را نیز روی دست گرفته است.

مراد علی مراد، فرمانده گارنیزیون کابل، امروز دوشنبه به خبرنگاران گفت، اگر طالبان مانند عید گذشته وارد شهرها شوند، قبل از ورود، توسط نیرو های امنیتی خلع سلاح خواهند شد.

طالبان اما بصورت رسمی در مورد آتس‌بس و یا عدم آتش‌بس با دولت افغانستان هیچ اعلامیه‌ای صادر نکرده‌است. سخنگویان طالبان در موارد این چنینی در سایت این گروه اعلامیه‌های رسمی نشر می‌کنند.

غنی امروز دوشنبه را اولین روز آتش‌بس با طالبان اعلام کرده است، طالبان اما امروز در برابر نیروهای امنیتی جنگیدند و مسافران بس‌های مسافربری را در نیز در مسیر شمال کشور با خورد بردند.

لینک اصلی: http://www.ufuqnews.com/archives/91327

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading