بازتاب نیوز

تحلیلگران: امسال احتمالاَ جنگ افغانستان خونین‌تر از جنگ سوریه است

٢٣ سنبله ١٣٩٧ دويچه وله

این ارزیابی نگران کننده به شدت با دیدگاه همواره خوشبینانه ماموریت «حمایت قاطع» ناتو مغایرت دارد و نشان دهنده احساس رو به افزایش ناامیدی در کشور جنگ زده افغانستان است.

ناظران می گویند که این امر بیانگر این واقعیت نیز است که استراتژی بسیار پر سروصدای دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا برای افغانستان، مانند استراتژی های سلف اش در ساحه عمل ناموفق بوده است.

جانی والش، کارشناس افغانستان در انستیتوت صلح ایالات متحده امریکا می گوید، اگر به میزان بسیار بالای تلفات در افغانستان و مرحله احتمالاَ نهایی منازعه سوریه نگرسته شود، دیده می شود که منازعه افغانستان مرگبارترین جنگ در سطح جهان است.

او می افزاید: "سال های زیادی است که به «خشونت‌بارترین سال جدید» مبدل شده اند. وضعیت پیوسته بدتر می شود."

براساس گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، در منازعه سوریه که یک دهه بعدتر از منازعه افغانستان آغاز شد، شمار قربانیان امسال به ۱۵ هزار نفر رسیده است.

 • تصور: حملات مرگباری که در سال جاری میلادی در کابل صورت گرفته اند چهارم جنوری

  در چهارم جنوری، ماه نخست سال میلادی، یک حمله کننده انتحاری تظاهرکنندگان و نیروی پولیس را هدف قرار داد که در نتیجه آن ۱۳ پولیس کشته شدند. در آن حمله که داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت، ۲۵ نفر دیگر زخمی شدند.

 • تصور: حملات مرگباری که در سال جاری میلادی در کابل صورت گرفته اند ۲۰ جنوری، حمله طالبان بر کانتیننتال

  به تاریخ ۲۰ جنوری جنگجویان طالبان بر هوتل انترکانتیننتال در کابل حمله کردند که چندین ساعت به طول انجامید. مقام‌ها از ۲۵ کشته سخن زدند، اما برخی منابع دیگر گفتند که در این حمله ۴۰ تن به شمول ۱۵ خارجی کشته شده اند.

 • تصور: حملات مرگباری که در سال جاری میلادی در کابل صورت گرفته اند ۲۷ جنوری، حمله با آمبولانس

  در ماه خونین جنوری، به تاریخ بیست و هفتم، یک آمبولانس مملو از مواد انفجاری در منطقه مزدحم شهر کابل انفجار داده شد که در نتیجه آن بیش از ۱۰۰ تن کشته و صدها تن دیگر زخمی شدند. مسئولیت این حمله را نیز گروه طالبان به عهده گرفت.

 • تصور: حملات مرگباری که در سال جاری میلادی در کابل صورت گرفته اند ۲۹ جنوری، حمله بر یک مرکز نظامی

  به تاریخ ۲۹ جنوری نیز بر یک مرکز نظامی در غرب کابل حمله صورت گرفت که در آن ۱۱ سرباز کشته و شماری هم زخمی شدند. مسئولیت این حمله را داعش به عهده گرفت.

 • تصور: حملات مرگباری که در سال جاری میلادی در کابل صورت گرفته اند ۹ مارچ، حمله بر شیعیان

  بعد از یک ماه آرامش نسبی، به تاریخ نهم مارچ یک حمله کنندگان انتحاری خود را در محفل شیعیان در غرب کابل منفجر کرد که ۹ تن را کشت و ۱۸ تن دیگر را زخمی کرد. این محفل به مناسبت یادبود از سالروز کشته شدن عبدالعلی مزاری، رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی افغانستان برگزار شده بود. مسئولیت این حمله را نیز داعش به عهده گرفت.

 • تصور: حملات مرگباری که در سال جاری میلادی در کابل صورت گرفته اند ۲۱ مارچ، حمله داعش بر نوروز

  به تاریخ ۲۱ مارچ، در روز نوروز یک مهاجم انتحاری در نزدیکی زیارت سخی مردم را هدف قرار داد، بیش از ۳۰ تن را کشت و حدود ۷۰ تن دیگر را زخمی کرد. داعش مدعی شد که حمله کننده عضو این گروه بوده است.

 • تصور: حملات مرگباری که در سال جاری میلادی در کابل صورت گرفته اند ۲۲ اپریل، حمله بر مرکز توزیع تذکره

  در ۲۲ اپریل یک مهاجم انتحاری گروه داعش بر یک مرکز توزیع تذکره در غرب کابل حمله کرده، حدود ۶۰ تن را کشت و ۱۳۰ تن دیگر را زخمی کرد. زنان و کودکان زیادی در میان کشته شدگان بودند. داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت.

 • تصور: حملات مرگباری که در سال جاری میلادی در کابل صورت گرفته اند ۳۰ اپریل، حمله دوگانه داعش از میان خبرنگاران قربانی گرفت

  دوشنبه، ۳۰ اپریل، حمله دوگانه در کابل صورت گرفت که در آن ۲۵ نفر کشته شدند. ۹ خبرنگار به شمول شاه مری فیضی، عکاس خبرگزاری فرانسه در میان کشته شدگان اند. در این حملات که مسئولیت آن را داعش به عهده گرفته است، ۴۵ تن دیگر زخمی شده اند.


گریم سمیت، مشاور گروه بین المللی بحران به خبرگزاری فرانسه (ای اف پی) گفت که بعضی از نشانه ها "حاکی از این است که جنگ در افغانستان منجر به کشته شدن بیش از ۲۰ هزار تن به شمول مردم ملکی و طرف های جنگ شده است. این شمار قربانیان ممکن است بیشتر از هر منازعه دیگر و احتمالاً جنگ سوریه باشد."

براساس گزارش «اوپسالا» مستقر در سویدن که در زمینه منازعات اطلاعات جمع آوری می کند، تلفات جنگ افغانستان امسال ممکن است به یک ریکارد تازه برسد. این نهاد شمار تلفات همه جوانب در منازعه افغانستان را ۱۹ هزار ۹۶۴ نفر در سال ۲۰۱۷ عنوان کرده است.

یک گزارش جدید سازمان ملل حاکی است که تلفات ملکی در افغانستان تنها در نیمه سال جاری، به یک ریکارد ۱۶۹۲ کشته رسیده است.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان تخمین می زند که هر هفته ۳۰۰ تا ۴۰۰ "جنگجوی دشمن" کشته می شوند، اما او نخواست ارقامی در مورد کشته شدن مردم ملکی یا نیروهای حکومتی ارائه کند.

 • تصویر: حملات شدید بر غوطه شرقی در سوریه یک هفته حملات هوایی

  در نتیجه بمباران نیروهای هوایی مربوط به رئیس جمهور بشاراسد، در جریان یک هفته بیش از ۵۰۰ تن در منطقه نزدیک به شهر دمشق در غوطه شرقی کشته شده اند. این پس از آغاز جنگ داخلی سوریه شدیدترین عملیات هوایی رژیم در مقابل شورشیان می باشد. رئیس جمهور بشار اسد با وجود اعلامیه ملل متحد برای یک آتش بس به حملات خود ادامه داده است.

 • تصویر: حملات شدید بر غوطه شرقی در سوریه «به جهنم روی زمین پایان ببخشید»

  انتونیو گوتریش سرمنشی ملل متحد خواستار پایان فوری «جهنم روی زمین» شده است. او با این عبارت به حملات هوایی رژیم بشارالاسد که به تاریخ ۱۹ فبروری آغاز شدند اشاره کرده است. غوطه شرقی یکی از آخرین سنگرهای شورشیان می باشد که حدود ۴۰۰ هزار باشنده آن تا به حال قادر به فرار از این منطقه نشده اند.

 • تصویر: حملات شدید بر غوطه شرقی در سوریه گزارش ها در مورد حمله کیمیایی

  به گفته فعالان و داکتران در محل، در بدن چندین نفری که در شفاخانه ها مورد درمان قرار گرفته اند، نشانه های دال بر زخم های ناشی از حمله کیمایی دیده شده است. حکومت سوریه اما تأکید دارد که هیچگاهی از بمب های کیمیایی استفاده نکرده است.

 • تصویر: حملات شدید بر غوطه شرقی در سوریه بقایای بمب های استفاده شده

  یک مرد و یک طفل به بقایای یک بمب استفاده شده در شهر دوما می بینند. بیشتر مردم در این منطقه در هفته گذشته قادر به ترک پناهگاه های خود نشدند.

 • تصویر: حملات شدید بر غوطه شرقی در سوریه ویرانه های باقی مانده

  دوما در یک هفته گذشته یکی از اهداف اصلی حملات هوایی رژیم بشارالاسد بود. این مرد در حال پاک کردن خانه تخریب شده اش در نتیجه بمباری است.

 • تصویر: حملات شدید بر غوطه شرقی در سوریه کمبود آب و مواد غذایی

  فعالان می گویند که مردم در منطقه دوما به آب و مواد غذایی کافی دسترسی ندارند. بسیاری باشندگان این منطقه روزهای اخیر را در پناهگاه ها به سر برده اند و برای تهیه آب و مواد غذایی قادر به ترک آن نبوده اند.

 • تصویر: حملات شدید بر غوطه شرقی در سوریه ملل متحد خواهان آتش بس می باشد

  شورای امنیت ملل متحد بعد از روزها رای زنی، به روز شنبه اعلامیه ای را تصویب کرد که بر اساس آن باید در سوریه برای ۳۰ روز آتش بس به میان بیاید. آتش بس اما شامل عملیات بر ضد دولت اسلامی و القاعده و افراد وابسته به این گروه ها نمی شود.


ارقام تلفات نیروهای دولتی افغانستان قابل دسترس نیست، چونکه واشنگتن و کابل سال گذشته توافق کردند این آمار را سری نگهدارند. پیش از متوقف کردن نشر آمار در این مورد، براساس ارقامی که "سیگار" یا اداره بازرس ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان نشر کرده بود، رقم تلفات نیروهای امنیتی در هر سال به بیش از ۵۰۰۰ تن می رسد.

بسیاری از تحلیلگران به این باور اند که این کمتر از ارقام واقعی تلفات است. سمیت، مشاور گروه بین المللی بحران گفته است که شمار تلفات نیروهای حکومتی  ممکن است "وحشتاک" باشد.

ارقام "اوپسالا" نشان می دهد که بعد از خروج سربازان ناتو در سال ۲۰۱۴ که مسئولیت جنگ با طالبان به نیرو های افغانستان واگذار شد، شمار تلفات به میزان زیادی افزایش یافته است.

afpe/af/hm

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%AA%D8%AD%D9%84%DB%8C%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%8E-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D9%86%DB%8C%D9%86%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/a-45491094?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading