بازتاب نیوز

اتریش و ایتالیا خواهان رسیدگی به درخواست پناهندگی مهاجران در کشتی هستند

٢٤ سنبله ١٣٩٧ دويچه وله

وزیران داخله اتریش و ایتالیا می گویند که می توان آوارگانی را که پس از نجات در دریای مدیترانه به کشتی انتقال داده شده اند، تا زمان پایان روند رسیدگی به درخواست پناهندگی آنها، همانجا نگه داشت.

این پیشنهاد روز جمعه طی کنفرانسی راجع به مهاجرت اعلام شد. در این کنفرانس که در ویانا پایتخت اتریش برگزار شد، سران اتحادیه اروپا و چندین کشور افریقایی به شمول الجزایر، چاد، مصر، مراکش، نیجر، مالی و تونس شرکت کردند.

هربرت کیکل، وزیر داخله اتریش طی یک نشست خبری مشترک با ماتئو سالوینی، همتای ایتالیایی اش گفت: «ما باید آن هایی را که موفق می شوند به آب های اتحادیه اروپا راه یابند و بعد یک کشتی آن ها را نجات می دهد، تا زمان رسیدگی به تقاضای پناهندگی شان همانجا نگه داریم».

کیکل در ادامه گفت: «به پناهجویان در کشتی هم می شود به خوبی رسیدگی کرد». او افزود، روند رسیدگی به تقاضای پناهندگی نباید "بیشتر از چند روز به طول بیانجامد" و آن هایی که شانس دریافت تقاضای پناهندگی ندارند، نباید وارد اتحادیه اروپا شوند.

هربرت کیکل، وزیر داخله اتریش (طرف چپ) و ماتئو سالوینی، همتای ایتالیایی اش در کنفرانس وزیران داخله اتحادیه اروپا

از سال ۲۰۱۶ که مسیر مهاجرت از ترکیه تا یونان تقریبا به طور کامل بسته شد، پناهجویان سعی می کنند خود را از مسیر دریای مدیترانه به ایتالیا برسانند. حکومت جدید ایتالیا مسدود کردن این مسیر را یکی از اولویت های اصلی در سیاست مهاجرت خود می داند.

اتریش در سال ۲۰۱۵ به اندازه ۱ درصد از جمعیت خود پناهجو پذیرفت. حکومت محافظه کار این کشور وعده داده است که جلوی تکرار این واقعه را می گیرد و سعی بر محدودیت عبور مهاجران از مرز ایتالیا دارد. 

در پیشنهاد اتریش و ایتالیا، گزینه بدیلی برای «کمپ های محلی مهاجرانی» پیشنهاد شده که خود را از طریق آب های مدیترانه به اروپا می رسانند. این کمپ ها در بندرهای کشورهای اتحادیه اروپا در حاشیه دریای مدیترانه قرار دارند.

مخالفت کشورهای افریقایی

ماتئو سالوینی، وزیر داخله ایتالیا که به شدت با ورود کشتی های نجات حامل آوارگان به این کشور مخالف است، گفت، "با شور و شوق" از پیشنهاد نگه داشتن مهاجران در دریای حمایت می کند.

فرناندو گرانده – مارلاسکا، وزیر داخله ایتالیا و دیمیتریس آوراموپولوس، کمیسار مهاجرت اتحادیه اروپا به گزارشگران گفتند که هیچ کدام از کشورهای افریقایی با طرح ایجاد کمپ آوارگان در خاکشان موافق نیستند. گرانده – مارلاسکا گفت: «برای یک کشور خیلی سخت است که چنین چیزی را قبول کند. هر کشوری می خواهد آبرویش را حفظ کند و ما باید این را قبول کنیم».

مجادله پرماجرای دو سیاستمدار در ویانا

سالوینی در این کنفرانس با صراحت راجع به مهاجران افریقایی و روند جمعیتی اروپا صحبت کرد. او طی دیدار وزیران داخله اتحادیه اروپا که پشت درهای بسته در ویانا برگزار شد، گفت: «من عضو حکومت هستم. هموطنانم به من حقوق می دهند تا جوانان کشورمان را به آوردن فرزندان بیشتر تشویق کنم... و نه این که بهترین جوانان افریقا را آواره کنم». او مشاجره لفظی را که طی این گفتگو میان او و ژان اسلبورن، وزیر خارجه لوگزامبورگ پیش آمد، در فیس بوک پست کرد. 

سالوینی در ادامه گفته بود: «ما باید در ایتالیا به فرزندانمان کمک کنیم تا به نوبه خود صاحب فرزندان بیشتری شوند و نه این که بردگان جدیدی را جایگزین فرزندان نداشته مان کنیم».

در این ویدیو مشهود است که اسلبورن عصبانی شده و حرف سالوینی را قطع می کند. وزیر داخله ایتالیا به او پاسخ می دهد: «شاید شما در لوگزامبورگ به مهاجرت بیشتر نیاز داشته باشید، اما من ترجیح می دهم ایتالیا را برای ایتالیایی ها نگه دارم و ما باید به این منظور نرخ تولد را افزایش دهیم».

اما اسلبورن عقب نشینی نکرد و گفت: «ما در لوگزامبورگ ده ها هزار ایتالیایی داریم! آن ها به حیث مهاجر به لوگزامبورگ آمده اند تا شما در ایتالیا بتوانید برای فرزندان تان پول بیشتری داشته باشید».

این مشاجره لفظی بازتاب دهنده اختلافات عمیق میان کشورهای اتحادیه اروپا بر سر سیاست آوارگان بود و چالش های اتحادیه اروپا در راه یافتن یک توافق مشترک در زمینه مهاجرت را نمایان کرد.

me, ah (DW)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D8%B4-%D9%88-%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%BE%D9%86%D8%A7%D9%87%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D8%AA%DB%8C-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF/a-45499069?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading