بازتاب نیوز

حذف نامزدان انتخابات ولسی جرگه به جرم همکاری با ایتلاف بزرگ ملی افغانستان

٢٤ سنبله ١٣٩٧ خبرگزاری آریانا نیوز

آریانانیوز: کمسیون مستقل انتخابات اعلام کرد نامزدانی که برای مخدوش کردن افکار عمومی با ایتلاف بزرگ ملی افغانستان همکاری کردند از لست نهایی نامزدان انتخابات ولسی جرگه حذف خواهند شد…

در حالی که اختلافات بین جریان اپوزیسیون و دولت درباره نحوه برگزاری انتخابات به قوت خود باقی است، کمسیون مستقل انتخابات از حذف حامیان این ایتلاف از لست نهایی نامزدان انتخابات ولسی جرگه خبر داد.

ایتلاف بزرگ ملی افغانستان که متشکل از 35 حزب سیاسی تشکیل شده است هفته گذشته از هزاران تذکره جعلی که برای سازماندهی انتخابات تدارک دیده شده بود رونمایی کرد.

این ایتلاف، دولت و کمسیون مستقل انتخابات را به تبانی و تلاش برای سازماندهی انتخابات ولسی جرگه متهم کرد و خواستار رسیده‌گی نهادهای قضایی درباره این مسئله شد.

کمسیون مستقل انتخابات آمار کسانی که در روند ثبت نام رای دهندگان اشتراک کردند را 9 ملیون نفر اعلام کرد در حالی که از نظر احزاب سیاسی تنها 3 ملیون نفر در این روند اشتراک کرده‌اند.

از نظر جریان اپوزیسیون، مابقی آمار ثبت نام شوندگان خیالی استند که از سوی دولت و کمسیون مستقل انتخابات برای سازماندهی ولسی جرگه آینده کشور تدارک دیده شده است.

کمسیون مستقل انتخابات نیز برای رفع این اتهامات اعلام کرد که آمار رای دهندگان از 9 ملیون نفر به 7 ملیون کاهش یافته است و تنها 2 ملیون رای دهنده خیالی در بانک اطلاعات مرکزی این کمسیون وجود داشته است.

اخیرا کمسیون مستقل انتخابات در اقدامی تازه از حذف حامیان جریان اپوزیسیون از لست نامزدان انتخابات ولسی جرگه خبر داده است.

این کمسیون تصریح کرد؛ نامزدانی که برای مخدوش کردن افکار عمومی با ایتلاف بزرگ ملی افغانستان همکاری کردند از لست نهایی نامزدان انتخابات ولسی جرگه حذف خواهند شد.

عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی کمسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت: اگر ثابت شود که نامزدان انتخابات ولسی جرگه با این ایتلاف همکاری کرده باشند رد صلاحیت خواهند شد.

این در حالی است که تمام نامزدان باقی مانده در لست نهایی انتخابات ولسی جرگه پیش از این از سوی کمسیون شکایات انتخابات تایید صلاحیت شدند.

لینک اصلی: https://ariananews.co/news/ولسی-جرگه-ایتلاف-بزرگ-ملی-افغانستان.html/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آریانا نیوز

آخرین خبر ها:

Loading