بازتاب نیوز

نخستین موارد ابتلا به آنفلوانزای خوکی در بلجیم گزارش شد

٢٤ سنبله ١٣٩٧ دويچه وله

بلجیم روز جمعه تایید کرد که دو گراز وحشی در منطقه "اتال" واقع در نزدیکی مرز این کشور با فرانسه جان داده اند و تب خوکی افریقایی به این ترتیب به غرب اروپا رسیده است. 

این بیماری به دامداران در شرق اروپا و چین صدمات شدیدی وارد کرده است. هرچند ویروس ناقل این بیماری برای انسان ها بی خطر است اما می تواند برای صنعت پرورش خوک در اروپا پیامدهای فاجعه باری داشته باشد.

داکتران حیوانات در آلمان هم برای رویارویی با شیوع احتمالی این بیماری آمادگی می گیرند.

در شرق اروپا موارد ابتلای خوک ها به بیماری تب خوکی افریقایی از سال ۲۰۱۵ تا به حال دو برابر شده و به این ترتیب ضربات شدیدی بر صنعت پرورش خوک وارد کرده است. در ماه گذشته، رومانیا شاهد بدترین نوع شیوع این بیماری از آغاز جنگ جهانی دوم تا به حال بود و مجبور شد ۱۲۰ هزار خوک بیمار را از بین ببرد. 

کمیسار صحت اتحادیه اروپا از مقام های بلجیم خواست که روز دوشنبه برای جلوگیری از گسترش این بیماری در میان خوک ها و دفع آن، تشکیل جلسه دهند.

یک سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا به گزارشگران گفت: «مقام های بلجیم دیروز اعلام کردند که در منطقه اتال، دو مورد جداگانه تب خوکی افریقایی در لاشه دو گراز وحشی پیدا شده است». او افزود که این کمیسیون با مقام های بلجیم در ارتباط نزدیک است و «آن ها (از اتحادیه اروپا) خواهان ارسال تیمی از کارشناسان شده اند که قرار است در این آخر هفته به کار آغاز کند».

 • توجه، ویروس ها ساری اند سردرد، جان درد و تب؟

  در آلمان اکنون دوباره یک نوع از انفلوآنزا شیوع یافته است. درهفته گذشته طبق معلومات موسسه روبرت کُخ بیش از 3000 نفر به این ویروس مبتلا شده اند. از زمان آغاز فصل انفلوآنزا در ماه اکتوبر گذشته تا حال اضافه از13000 واقعه وجود داشته است. این رقم ابتلا به گریپ در چارچوب سالانه معمولی می باشد. عامل اصلی این انفلوآنزا، ویروس موسوم به (A/H1N1) است.

 • توجه، ویروس ها ساری اند خوب، اما خطرناک

  به خصوص برای کودکان خوردسال و افراد مسن و پیر ویروس های انفلوآنزا خطرناک اند. این ویروس ها به چشم قابل دید نیستند اما در صورتیکه فرد به آن مبتلا شود علائمی چون تب، جان درد، سردرد و سرفه را به همراه می داشته باشد. در ضمن بسیاری از این ویروس ها تنها از یک جدار پروتئین و یک رشته کوچک ژنیتیکی ساخته شده اند.

 • توجه، ویروس ها ساری اند بی اهمیت نیستند

  یک انفلوآنزای همه گیر باعث ترس انسان ها می شود، زیرا پیامد خطرناکی می تواند داشته باشد. با ابتلا به انفلوآنزای اسپانیایی در سال های 1918- 1920 بیش از 25 میلیون نفر جان دادند. بسیاری از آنها بین سنین 20 تا 40 سال داشتند. تعداد زیادی در نتیجۀ التهاب ریه یا سینه بغل مردند. در آن زمان نیز ویروس (A/H1N1) عامل اصلی بود.

 • توجه، ویروس ها ساری اند چه چیزی کمک می کند؟

  با ابتلا به یک بیماری ویروسی، داکتر معمولا تنها با علائم بیماری مبارزه می کند و شربت سرفه و داروی مسکن تجویز می کند، داروی ضد تب می دهد و یا اینکه دارویی که بیمار بتواند استراحت کند و بخوابد. اما برای موارد شدید داروهای ضد ویروسی وجود دارد که آنها از سرایت و تکثیر این ویروس به دیگر اعضای بدن جلوگیری می کنند.

 • توجه، ویروس ها ساری اند تولید پیچیده واکسن

  فرد می تواند خود را برای جلوگیری از ابتلا به انفلوآنزا واکسن کند. البته ویروس انفلوآنزا با سرعت تغییر ژنیتیکی میدهد. بنا براین هر ساله یک واکسن جدید در شرایط شدیداً تعقیم شده تولید می شود. ویروس ها برای تولید این واکسن از ذرات غیر فعال سه نوع ویروسی که در جریان سال بیشتر شیوع داشته اند، گرفته می شوند.

 • توجه، ویروس ها ساری اند ویروس انفلوآنزا از جنین مرغ

  برخی از تولید کننده گان، واکسن ویروس انفلوآنزا را در تخم بارور مرغ تکثیر می کنند. طوری که ویروس های مورد نظر در لابراتوار به داخل تخم بارور مرغ تزریق می گردند و در نتیجه واکسن ویروس بعدا از طریق جنین مرغ انکشاف می یابد. یک عدد تخم مرغ ممکن است به اندازه یک واکسن کفایت کند.

 • توجه، ویروس ها ساری اند انفلوآنزای خوکی

  ویروس های انفلوآنزای خوکی همچنان خوک ها را مورد حمله قرار می دهند و باعث بیماری های تنفسی در وجود آنها می شوند. از جمله این ویروس ها نوع فرعی ( اچ1 ان 1) است. این ویروس به بسیاری از گونه های پستانداران از جلمه به انسانها حمله کرده است. سال 2009 ویروس انفلوآنزای خوکی سبب بیماری همه گیر شده بود.

 • توجه، ویروس ها ساری اند سراسیمگی نه تنها در هانگ کانگ

  انفلوآنزای خوکی در سال 2009 از مکسیکو و ایالات متحده امریکا به بیش از 200 کشور دیگر جهان سرایت کرد. به خصوص در جنوب آسیا، افریقا و جنوب امریکا بسیاری از مردم مبتلا شدند. بر اساس گزارش سازمان جهانی صحت بیش از18000 هزار انسان درسراسر جهان بر اثر پیامدهای انفلوآنزای خوکی مردند.

 • توجه، ویروس ها ساری اند تهدید انفلوآنزای مرغی

  ویروس انفلوآنزا همچنان می تواند پرندگان را مورد حمله قرار دهد. در این صورت دام پزشکان از وبای پرندگان صحبت می کنند، که این البته تنها یک کلمه دیگر برای انفلوآنزای مرغی است. اساساً هر نوع ویروس انفلوآنزا با ریشۀ (A) می تواند سبب انفلوآنزای مرغی شود، تنها کافیست که چنین ویروسی خود را با وجود پرنده مطابقت دهد. این ویروس ها می توانند تحت شرایط خاص به انسان نیز منتقل شوند.

 • توجه، ویروس ها ساری اند و در نهایت

  شستن دست ها بهترین پیشگیری در برابر انواع ویروس های گریپ یا انفلوآنزا است. به خصوص نباید انگشتان ناشسته خود را به چشم و بینی خود زد، چرا که با این کار در واقع عوامل بیماری زا به راحتی به داخل بدن سرایت می کنند.

  نویسنده: بریگیته اوسترات/ پروانه علی زاده


me, ah (es/rt (Reuters, dpa)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D9%86-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%D8%A8%D8%AA%D9%84%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%A2%D9%86%D9%81%D9%84%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B2%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D9%88%DA%A9%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D9%84%D8%AC%DB%8C%D9%85-%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%B4%D8%AF/a-45499937?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading