بازتاب نیوز

غنی؛ پدرخوانده طالبان!

٢٤ سنبله ١٣٩٧ خبرگزاری افق

به گزارش صدای امریکا،‌ آقای غنی در یک مصاحبه با خبرگزاری وایس (VICE News) امریکا گفت که بدترین بخش کار او به عنوان رئیس‌جمهور سحرگاه هر روز است؛ زمانی که به گفته وی جلسه امنیتی روزانه برگزار می‌شود و علاوه بر وضعیت امنیتی کشور، در مورد تلفات نیروهای امنیتی افغان و جنگجویان گروه طالبان به او گزارش داده می‌شود.

آقای غنی گفته که او هم از آمار تلفات نیروهای افغان و هم از آمار تلفات گروه طالبان دل‌شکسته می‌شود! چون به گفته او طالبان هم افغان بوده و او رئیس‌جمهور تمام افغانستان است.

شکستن قلب رییس‌جمهور در ذات خود امری پسندیده و انسانی است؛ زیرا این نشان می‌دهد که در سینه سیاسمتداران هم چیزی به نام «دل» می‌تپد و در مواردی جریحه‌دار و اندوهگین می‌شود؛ اما آنچه مهم است این است که این دل برای چه کسانی می‌تپد؟

آیا غمگین شدن برای کشته شدن تروریست‌هایی که این وطن را به ویرانه‌ای بزرگ تبدیل کرده و هر روز از مردم بی‌گناه غیر نظامی و همچنین از بهترین فرزندان رشید نظامی این کشور، بی‌رحمانه قربانی می‌گیرند هم ستوده و ارج‌مند و انسانی است؟

رییس‌جمهور باید بداند که عواطف انسانی خود را چگونه و در کجا خرج کند. آیا شکستن دل رییس‌جمهور برای گروهی وحشی و ناانسان که کاری جز خون‌ریزی و کشتار گوسفندوار شهروندان این سرزمین ندارد، چیزی غیر از ترحم بر پلنگ تیزدندان است؟

حقیقت این است که رییس‌جمهور با زدن چنین حرفی، به همه ابهام‌ها و اما و اگرها در مورد ماهیت فکر سیاسی خود پاسخ داده و از حقیقت منویات درونی و باورهای سیاسی خود پرده‌برداری کرده است. او اگرچه در یک تردستی متفنانه خود را در موقعیت پدر معنوی همه مردم افغانستان می‌نشاند و از موضعی کاملا اخلاقی، گستره قلبش را آنقدر بزرگ و بی‌پایان نشان می‌دهد که حتا طالبان نیز به موازات نیروهای دفاعی و امنیتی و شهروندان معمولی افغانستان می‌توانند جایی در آن برای خود بیابند و رقت قلب او را نسبت به خود برانگیزند و از او اشک بگیرند؛ اما کارنامه و رویکرد تبارگرایانه رییس‌جمهور در مواجهه با طالبان، به وضوح نشان می‌دهد که این ژست و اداها چیزی فراتر از یک ترفند ظاهرسازانه ملامت‌زدایانه نیست. 

این درست است که طالبان، افغان و هم‌تبار رییس‌جمهور است، اما افغانی که هیچ تعلق خاطری به خاک و وطن و مردم و ارزش‌های انسانی ندارد و برای ویرانی خانه خود و کشتن هموطنان خود کمر بسته است، شایستگی دل‌سوزی و دل‌شکستگی ندارد!

اگر رییس‌جمهور دلی دارد که با شنیدن خبر کشتار انسان‌ها متأثر و متألم می‌شود، باید برای کسانی متأثر و متألم شود که برای این آب و خاک جان می‌دهند؛ اما حتا نان هم نمی‌خورند! آیا رییس‌جمهور نمی‌داند که سربازان افغانستان چگونه با شکم گرسنه و دست خالی در میدان‌های خونین مبارزه با تروریزم ساخته و پرداخته پدرخوانده‌های شرقی و غربی افغانستان می‌جنگند و نان و سلاح و مهمات شان یا در نیمه راه غارت می‌شود یا اساسا از مرکز قومندانی اعلای قوای مسلح و وزارت‌های دفاع و داخله به آنان نمی‌رسد و آنان بدین‌سان مظلومانه در خون خود می‌غلتند؟ اگر می‌داند و دلش نمی‌شکند، معنایش این است که او خود به این وضعیت راضی است و مرگ دلاورمردان مدافع این آب و خاک، ارزش و اهمیتی برای او ندارد و اگر نمی‌داند که پسران این وطن در میدان‌های جنگ با پسرخوانده‌های او چه رنج‌ها و مصیبت‌هایی را تحمل می‌کنند، عذر بدتر از گناه است؛ درست همانند بی‌خبری ۷۲ ساعته او از یورش طالبان مرگ به شهر اولیاء، غزنی!

همان که او خود به صراحت در همین مصاحبه گفت: «تا ۷۲ ساعت نخست پس از حمله طالبان به این شهر، «اطلاعات درست» در مورد این حمله به کابل نرسیده بود که این یک «ناکامی استخباراتی» حکومت افغانستان را نشان داد.

اما پس از لحظه‎‌ای که «اطلاعات درست» این حمله به کابل رسید، نیروهای امنیتی افغان در ظرف ۱۲ ساعت جنگجویان طالبان را از شهر غزنی بیرون راندند.»

و به راستی رییس‌جمهوری که تا ۷۲ ساعت از حمله طالبان به شهر غزنی که در ۱۵ کیلومتری پایتخت حکومت وی قرار دارد، باخبر نمی‌شود، چگونه می‌تواند از شکستن قلب خود با شنیدن خبر مرگ پسرخوانده‌های خود جلوگیری کند؟!

چه بخواهیم، چه نخواهیم حکومت وحدت ملی، ناکارآمدترین و بی‌دستاوردترین حکومت افغانستان است؛ حکومتی که قدرت و سیاست و مدیریت کلان کشور را به فربه‌سازی تمایلات تباری خود فروکاست داده و افزون بر اعطای امتیازات شاهانه به دشمنان ویرانگر کشور در نشست کابل، به گرگان درنده رشیدترین فرزندان این سرزمین، عاطفه انسانی نیز هدیه می‌دهد؛ اما قربانیان توحش و بربریت آنان را با خانواده‌های بی‌سرپرست و ایتام و بیوگان وامانده و بی‌پناه شان به امان خدا رها می‌کند!

ای کاش رییس‌جمهور می‌دانست که همدردی با طالبان، نمک پاشیدن بر زخم دل شهدا و خانواده‌های گرسنه و نومید و تنها و وامانده آنان است.

لینک اصلی: http://www.ufuqnews.com/archives/93225

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading