بازتاب نیوز

سفر وزیرخارجه جدید پاکستان به کابل؛ 'برنامه عمل دو کشور اجرایی شود'

٢٤ سنبله ١٣٩٧ بی بی سی

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان به افغانستان سفر کرده است. او نخستین مقام بلندپایه حکومت جدید پاکستان است که به افغانستان سفر می‌کند.

او به دعوت وزیر خارجه افغانستان امروز شنبه ۲۴ سنبله/شهریور به کابل رفته است. آقای قریشی پیش از ظهر امروز با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرده است.

شاه حسین مرتضوی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید در این دیدار دو طرف روی موضوعات مختلف از جمله مبارزه مشترک با تروریسم، همکاری با حکومت افغانستان در تامین صلح و برگشت تدریجی پناهجویان افغانستان از پاکستان گفت‌وگو کردند.

آقای غنی در این دیدار تاکید کرده که پس از تکمیل شدن برنامه عمل دو کشور برای صلح و همبستگی، این برنامه باید به طور کامل عملی شود.

بر اساس این برنامه هر دو کشور توافق کرده‌اند که در آوردن صلح به افغانستان، کاهش خشونت‌ها و انجام مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها همکاری کنند.

بحث روی این برنامه از چندی به این سو میان دو کشور جریان دارد و تاکنون دیدارهای مختلف برای تکمیل آن انجام شده است.

یک مقام ارشد دولت افغانستان پیش از این گفته بود که برای امضا کردن این برنامه عمل، افغانستان مشروط کرده که تا کشور سوم بر روند اجرایی شدن آن نظارت کند. افغانستان اختیار انتخاب کشور ناظر را به پاکستان داده است.

سخنگوی ارگ می‌گوید با اجرایی شدن این برنامه "مشکلات بنیادی و تاریخی که میان افغانستان و پاکستان وجود دارد" حل خواهد شد.

دیدار وزیر خارجه پاکستان با وزیر خارجه افغانستان

وزیر خارجه پاکستان پس از دیدار با رئیس جمهوری افغانستان به دیدار صلاح الدین ربانی، همتای افغانش رفت.

صبغت احمدی، سخنگوی وزارت خارجه گفت در این دیدار دو طرف بر برگزاری نشست علمای دینی هر دو کشور و برگزاری دومین نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و چین توافق کرده‌اند.

آقای قریشی در این دیدار به وزیر خارجه افغانستان وعده داد که حکومت پاکستان در مبارزه با تروریسم در کنار حکومت افغانستان می‌ایستد.

مقام‌های حکومت افغانستان می‌گویند که میان حکومت کنونی و پیشین پاکستان تفاوت زیاد است و امیدوارند که حکومت تازه پاکستان همانطوری که وانمود می‌کند، مشتاق همکاری با افغانستان باشد.

در سال‌های اخیر دیوار بی‌اعتمادی میان کابل و اسلام آباد بلندتر شده ‌است و هر دو طرف همدیگر را متهم به حمایت از گروه‌های افراطی نظامی در کشورهای یکدیگر می‌کنند.

سخنگوی رئیس جمهوری می‌گوید این دیدارها راه را برای گفت‌وگوهای بزرگتری باز می‌کند و به اعتمادسازی میان دو کشور خواهد انجامید.

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-45532725

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading