بازتاب نیوز

"پناهندگی بستر گسترش تروریسم"

٢٤ سنبله ١٣٩٧ صدای افغان - آوا

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) به نقل از روابط عمومی انجمن دفاع از قربانیان تروریسم پنل "پناهندگی و تروریسم" با همکاری بنیاد اروپایی مطالعات جنوب آسیا، بنیاد فرهنگی و تحقیقاتی هیمالایا و مرکز امنیت اطلاعات اروپا در سی و نهمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل در شهر ژنو برگزار شد.

در این پنل کارشناسان از اروپا، آفریقا و آسیا به بررسی رابطه پناهندگی و تروریسم و آثار متقابل این دو مقوله با یکدیگر و چگونگی سوءاستفاده تروریست ها از موضوع پناهندگی برای گسترش اقدامات تروریستی پرداختند.

 
کاملا مشخص است که اتحادیه اروپا با میزبانی از تروریست ها کنوانسیون 1951 را نقض می کند
ریکاردو برتسکی رئیس مرکز اطلاعات و امنیت اروپا بیان داشت؛ وضعیتی که اکنون در ادلب سوریه شاهدیم نشانگر بحران اقدامات بشردوستانه است و اگر بازیگران همچنان به بازی با جان مردم ادامه دهند، حمام خون به راه خواهد افتاد. در ماده 1 کنوانسیون حقوق پناهندگی 1951 ذکر شده که این کنوانسیون در مورد افرادی که جنایت جنگی و ضد بشر انجام داده، قبل از پذیرش پناهندگی جرم غیرسیاسی مرتکب شده و یا برخلاف قوانین سازمان ملل عمل کرده و مجرم شناخته شده اجرا نمی شود.

کاملا مشخص است که اتحادیه اروپا با میزبانی از تروریست ها کنوانسیون 1951 را نقض می کند و بین سال های 2013 تا 2017 به تروریست هایی که از سوریه آمده بودند پناهندگی اعطا کرد. این منجر به حملات تروریستی در اروپا شد و اتحادیه اروپا وظایف خود را نادیده گرفت، هر چند که قربانیان زیادی را به جای گذاشت. در سال 2015 مجموعا 211 حمله تروریستی موفق یا خنثی شده از سوی کشورهای اروپایی گزارش شد که منجر به قربانی شدن 151 نفر و مجروح شدن بیش از 360 تن شده بود. این فساد باید امروز پایان پذیرد و ریشه کن شود.

 
ارتباط پناهندگی و تروریسم واقعی است
خانم دنیل دی پاولیس از بنیاد اروپایی مطالعات جنوب آسیا گفت؛ارتباط پناهندگی و تروریسم واقعی است چرا که پناهندگان در معرض افراط گرایی قرار دارند. از سال 2013 تا 2017 حملاتی در کالیفرنیا، پاریس، لندن و بروکسل اتفاق افتاد و مشخص شد بعضی از این تروریست ها از از طریق مهاجرت وارد کشورهای دیگر شده اند.

پناهندگانی که از خانه های خود به دلیل تروریسم فرار می کنند، به دنبال زندگی بهتر برای خود و کودکان خود هستند. زمانی که یک مرد یا زن پناهجو می شود، به واسطه نیاز است. بنابراین این اقدامی شنیع است که تروریست هایی عمداً از تلاش پناهندگان سوءاستفاده کنند، کسانی که در اصل از ترس و وحشت همین تروریست ها گریخته اند. زمانی که یک تروریست خود را یک پناهجو معرفی می کند و وارد مرز کشوری دیگر می شود، باید محکوم شود. با این حال، نباید به خاطر وجود تعداد کمی از این افراد، همه پناهندگان را متهم کرد. با کمک به پناهندگان می توانیم سرگذشت و تلاش آن ها را در مقابل تروریسم بشنویم تا بهتر به پیشگیری از تروریسم کمک کنیم. با بستن مرزها و سیاست های محدود کننده ما قربانیان تروریسم را مجبور به ماندن در جایی می کنیم که برایشان خطرناک است و به تروریست ها امکان رسیدن به اهداف شان برای جدا کردن غرب و شرق را می دهیم.

 
اعطای پناهدگی به افراد و به شرط ترک خشونت داده شود
دکتر ابراهیم گل استاد دانشگاه تهران بیان داشت؛ امروزه می دانیم که مفاد کنوانسیون پناهندگان درمورد افرادی که برضد صلح و بشریت مرتکب جنایت شده اند اجرا نمی شود. ایشان افزود ما از مفهوم جنایت جنگی آگاه هستیم و این جنایت ضد بشریت و صلح است. اسناد بین المللی زیادی به این مفهوم اشاره دارد و موارد زیادی در داداگاههای بین المللی داریم.

ایشان افزود؛ افرادی که درخواست داده اند، جرایم غیر سیاسی جدی مرتکب شده اند، مفاد این کنوانسیون در مورد افرادی که بر خلاف منشور سازمان ملل عمل کرده اند اجرا نمی شود، آنتونیو گوترش کمیسر عالی سابق امور پناهندگان سازمان ملل در زمینه اعطای پناهندگی دسته جمعی به اعضای گروه تروریستی مجاهدین خلق بیان داشته کمیساریا به مجموعه گروهها پناهندگی نمی دهد بلکه پناهندگی تنها به فرد و با شرط ترک خشونت داده می شود.

 
ما همچنان شاهد اعطای پناهندگی به مجرمین تروریستی هستیم
خانم منصوره  کرمی، نایب رئیس انجمن دفاع از قربانیان تروریسم بیان داشت؛ براساس کنوانسیون 1951 ژنو، اعطای پناهندگی به افرادی که مرتکب اعمال جنایی و ضد بشری شده اند مستثنا شده است. ولی متاسفانه در این سال ها شاهد هستیم اعضای گروه های تروریستی ضمن اخذ پناهنگی در کشورهای اروپایی و حضور در مجامع حقوق بشری قوانین بین المللی را به سخره گرفته اند. کسانی که بارها در رسانه های مسئولیت تروریستی خود را پذیرفته اند اکنون در کشورهای اروپایی به راحتی فعالیتهای خود را دنبال می کنند.

 
علارغم منع شورای ای امنیت در قطعنامه 1373 برخی از دولتها سرپیچی نموده و به مجرمین تروریستی پناهندگی می دهند
پروفسور واریکو از بنیاد فرهنگی و تحقیقاتی هیمالایا با اشاره  به اعلامیه حقوق بشر مصوب 1948 و مفاد کنوانسیون 1951  پناهندگی بیان داشت، حق پناهندگی و بهره مندی از آن تضمین شده و وضعیت پناهندگان و حقوق پناهندگان را مشخص کرده است. شورای امنیت سازمان ملل نیز در قطعنامه 1373 خود، تصمیم گرفت که همه دولت ها از پذیرش افرادی که مرتکب اعمال تروریستی شده اند خودداری نموده و اقدامات موثر را در این رابطه انجام دهد. اما برخی دولتها با سرپیچی از قوانین بین المللی و بی توجهی به عواقب موضوع اقدام به اعطای پناهندگی به مجرمین تروریستی می کنند.

 
محمد رضا صمدی کلاهی عامل انفجار فاجعه هفتم تیر طی چند دهه در اروپا با هویت جعلی اقامت داشته و از مواهب پناهندگی برخوردار بوده است
آقای پاکنژاد عضو انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در این پنل با اشاره به اقدام تروریستی ماه سرطان 1360 و شهادت پدر و کاکای خود در آن فاجعه بیان داشت، محمد رضا کلاهی صمدی عامل انفجار ترویستی حزب جمهوری در سالهای اولیه دهه 1980 از ایران می گریزد، سالها در کمپ اشرف در عراق  به سر برده و سپس به اروپا می رود و طی چند دهه هرگز هویتش افشاء نمی شود. در 15 دسامبر سال 2015 رسانه های دولتی کشور هلند، از کشته شدن فردی به نام علی معتمد، 56 ساله ایرانی الاصل، ساکن هلند خبر می دهند  که بعدها پلیس هلند و مقامات قضایی  وی  را همان صمدی کلاهی  عامل منفجر کردن دفرت حزب  معرفی م کنند.  علی معتمد، هنگام قتل، پناهندگی دولت هلند را داشته و مدتها در شهر  "آلمیره"، در کنار همسر و فرزند خود با همین نام جعلی زندگی می کرد.

اخیرا رسانه های خبری از جمله "پارول"، "پاناروما"، "کرایم سایت" و حتی رسانه های خبری وابسته به دولت "نزرلند وان آورو"، اعلام کردند که این فرد کشته شده، "محمد رضا کلاهی صمدی"،  عضو سابق سازمان مجاهدین خلق، عامل انفجار دفتر حزب جمهوری در 7 سرطان 1360 بوده است.

 
مقامات قضایی هلند در خصوص پیشنه آقای محد رضا کلاهی صمدی تحقیق و اطلاعات دادگاه را در جهت دسترسی قربانیان فاجعه هفتم سرطان منتشر نماید
خانم حق پناهی دیگر عضو انجمن در این پنل بیانیه انجمن را قرائت نمود، و راهکارهای زیر را برای عبور از بحران پناهندگی ارائه نمود.

بحران پناهندگی یکی از بزرگترین خطراتی که ایجاد می کند، گسترش تروریسم در سراسر جهان است، موضوعی که کشورهای مهاجر پذیر در اروپا را به بازنگری در قوانین مهاجرت مجبور نموده است. بحران پناهندگی بزرگترین چالش قرن ماست و این در حالی است که جامعه جهانی واکنش مناسبی در این مورد نداشته و تلاشی در جهت کاهش و حل بحران نمی کند.

انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در راستای تبیین موضوع و ارائه راهکار کارشناسانه راهکارهای زیر را به مقامات و شخصیت های ملی و بین المللی ارائه می دهد.

1. تعریف و تبیین مرز تروریسم و جرم سیاسی  با تاکید بر اعطای پناهندگی

2. تاکید بیشتر به مکانیسم های راستی آزمایی برای اعطای پناهندگی

3. بازنگری، اصلاح و شفافیت در قوانین به منظور جلوگیری از اعطای پناهندگی به مجرمین تروریستی

4. ایجاد سازوکارهای مناسب تر در استرداد مجرمین تروریستی

5. انتشار اطلاعات پرونده مقتول محمد رضا کلاهی عامل فاجعه تروریستی هفتم تیر از سوی دادگاه شهر لِیلی‌اِستاد  Lelystad و ایجاد وضعیتی جهت شکایت خانواده های شهدای هفتم تیر به عنوان شخص ثالث در این پروند

 

 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/170821/%D9%BE%D9%86%D8%A7%D9%87%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%B1-%DA%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B4-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D9%85

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading