بازتاب نیوز

رییس‌جمهوری غنی: اسلام‌آباد باید به پلان‌ عمل مشترک افغانستان و پاکستان پابند باشد

٢٤ سنبله ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

Read in English2018-09-15 | 15 دقيقه پيش

وزیر خارجه‌ی پاکستان با گروهی از دیپلومات‌های این کشور امروز به کابل آمد و با رییس‌جمهور غنی و صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه‌ی کشور دیدار کرد. موضوع محوری این دیدارها برنامه‌ی دو کشور برای استقرار صلح در افغانستان و کشاندن طالبان پای میز گفت‌وگو بوده است.

ریاست‌جمهوری در خبرنامه‌یی نگاشته است که در این دیدار در پیوند به پلان عمل افغانستان و پاکستان نیز بحث شده است. بر اساس این خبرنامه، رییس‌جمهور غنی بار دیگر بر عملی‌شدن کامل این «پلانِ عمل» تاکید کرده است.

در دیدار شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه‌ی پاکستان با همتای افغانش نیز در پیوند به نشست گروه‌های کاری دو کشور در قالب پلان عمل مشترکگفت‌‌وگوشده است. در این دیدار، وزیر خارجه‌ی پاکستان همچنین وعده داده است که کشورش چهل هزار تن گندم به افغانستان کمک ‌کند.

صبغت‌الله احمدی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه امیدوار است که حکومت جدید پاکستان درباره‌ی عملی‌کردن تعهدهایش متفاوت‌تر از حکومت‌های پیشین این کشور باشد.

اما برخی آگاهان سیاسی به این باور اند که سفر این دیپلومات ارشد پاکستانی به کابل نمایشی، و برایند فشارهای امریکا بر پاکستان است و این کشور همواره از ضعف دیپلوماسی افغانستان استفاده کرده‌اند.

نصرالله استانکزی، آگاه سیاسی به این باور است که سیاست پاکستان در بخش پشتیبانی از هراس‌افگنان تغییر نمی‌کند.

پس از به قدرت رسیدن عمران‌خان، این نخستین سفر یک مقام ارشد پاکستانی به کابل است.

1TVNews.af

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/35811-2018-09-15-14-14-33

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading