بازتاب نیوز

داکتر معصومی: بهترین فرصت ها برای جوانان افغانستانی در ایران فراهم است

٢٤ سنبله ١٣٩٧ صدای افغان - آوا

داکتر معصومی به وضعیت جوانان افغانستانی در ایران اشاره کرد و گفت: بهترین فرصت ها برای جوانان افغانستانی در ایران از لحاظ اخلاقی، فرهنگی، دینی و معرفتی فراهم است تا بتوانند به کشور خود بازگردند و جامعه را مدیریت کنند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(اوا)داکتر سید عبدالحمید معصومی پژوهشگر و کارشناس امور دینی در مراسم عزاداری پنجمین شب ماه محرم الحرام در مسجد فقیه سبزواری مشهد مقدس به ویژگی های انسان های برتر اشاره کرد و گفت: انسان های موفق شخصیت هایی اند که در نتیجه هر کاری خوشحال هستند که عمر خود را بیهوده سپری نکرده اند.

وی افزود: انسان های موفق هماهنگ با جهان اصلی  هستند؛ بنابراین برای این که ما موفق شویم باید شرایط توفیق را به همراه داشته باشیم.

این پژوهشگر و کارشناس امور دینی به نیت انسان در انجام کارها پرداخت و گفت: نیت صحیح و مناسب، انسان را با واقعیت و به سوی صراط مستقیم می کشاند.

 وی ادامه داد: اگر از دوستانی که در جلسات هفته وار شرکت می کنند و از درک متوسطی برخودارند؛ بپرسم که نیت شما در زندگی چیست او پاسخ می دهد که نیت من از زندگی این هست که خداوند عمری را که به ما داده ضایع نکنیم و خود را تصفیه کنیم و همچنین ناپاکی هایی را که در سرشتمان است بزداییم و برای دیگران هم اگر چراغ نورانی نبودیم لااقل شمع گونه باشیم.

داکتر معصومی در بخش دیگر صحبت های خود  قدرت را یکی از عوامل سعادتمندی توصیف کرد و گفت: انسان باید از حالت ضعف خارج شود؛ اگر ما نیت داشته باشیم که 20 فیصد عدالت را برقرار کنیم ولی ضعیف باشیم قابل قبول نیست.

موصوف قدرت را توانایی ذهنی و تحلیل جامعه دانست و گفت: زمانی به قدرت می رسیم که منافع مردم را بر منافع خود ترجیح دهیم و فکر کنیم که منفعت شخصی خودمان است.

وی خاطر نشان کرد: کسانی که می خواهند از درون قوی شوند باید یکدیگر را تحمل کنند؛ امام رضا (ع)می فرمایند یکی از علائم انسان عاقل این هست که با هر کسی مواجه می شود بگوید این از من بهتر است.

آقای معصومی توفیق از طرف خداوند را مهم خواند و گفت: جهاد بدون معنویت ممکن است با توفیق همراه نباشد اما زمانی که انسان گام هایی برای پیشرفت زندگی بر می دارد قطعا توفیق حاصل می شود؛ همه چیز در دست خداوند متعال است.

وی به سه مولفه نیت توفیق و قدرت برای سعادت مندی اشاره کرد و گفت: اگر انسان توفیق نخواهد قطعا ناکام می ماند و اگر قدرت پیدا نکند انسان ضعیف و بی اراده محسوب می شود و همچنین اگر نیت نداشته باشد اصلا حرکت نکرده است.

این فعال فرهنگی خاطر نشان کرد: زندگی در این عصر بسیار سخت هست زیرا ما در عصر آخر الزمان قرار داریم و اگر در این زمان کار نکنیم از آسیب های بیشتری برخودار می شویم.

او به وضعیت جوانان افغانستانی در ایران اشاره کرد و گفت: بهترین فرصت ها برای جوانان افغانستانی در ایران از لحاظ اخلاقی، فرهنگی، دینی و معرفتی فراهم است تا بتوانند به کشور خود بازگردند و جامعه را مدیریت کنند.

وی بیان کرد :جوانان، جوانان مشرق زمین هستند اما قدرت را به اسلحه، بادیگارد و .. ندانند؛ جوان باید از درون، ایمان و معرفت داشته باشد تا بتواند جامعه را تحلیل و مدیریت کند.

این آگاه دینی در پایان صحبت های خود خطاب به حضار تاکید کرد: یکی از راه های رسیدن به خدا تقرب به اولیای الهی است.

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/170793/%D8%AF%D8%A7%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D9%85%D8%B9%D8%B5%D9%88%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%81%D8%B1%D8%B5%D8%AA-%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%85

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading