بازتاب نیوز

لزوم تفتیش دفتر بانوی اول

٢٤ سنبله ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

سیگار، اداره‌ی تفتیش ایالات متحده برای افغانستان گزارش داده است که پول‌هایی که برای پروژه‌ی پروموت از طرف حکومت ایالات متحده اختصاص یافته بود، حیف‌ومیل شده است. سیگار گزارش داده است که ایالات متحده تمویل این پروژه را متوقف کرده است. پس از گزارش‌های سیگار در مورد حیف‌ومیل پول ایالات متحده در وزارت‌خانه‌های دفاع و داخله‌ی افغانستان، این تکان‌دهنده‌ترین گزارش این نهاد نظارتی امریکایی است. حیف‌ومیل ارقام نجومی پول در پروژه‌های بازسازی و ارتقای ظرفیت چیز تازه‌ای نیست، ‌اما اهمیت گزارش سیگار در مورد پروژه‌ی «پروموت» بعد سیاسی آن است. پروژه‌ی پروموت برای توانمندسازی زنان طراحی و تمویل شد. اداره‌ی توسعه‌ی بین‌المللی ایالات متحده این پروژه را طراحی کرده بود و هدف از آن توانمندسازی زنان افغان بود. این پروژه را خانم رولا غنی، بانوی اول افتتاح کرد.

بانوی اول با افتتاح این پروژه نشان داد که او و رییس جمهور غنی از «پروموت» حمایت سیاسی می‌کنند. تبلیغات دفتر بانوی اول هم به گونه‌ای بود که گویا این پروژه را خانم رولا غنی طراحی کرده‌اند و ایشان مبتکر آن است. حال که سیگار پرده از حیف‌ومیل پول در پروژه‌ی پرموت برداشته است،‌ این سوال مطرح می‌شود که سوء مدیریت یا احتمالاً سوء استفاده‌ی دفتر بانوی اول تا چه حدی در این رسوایی برجسته بوده است؟ آیا دفتر بانوی اول هم به نحوی مسئول حیف‌ومیل بخشی از منابع مالی پروژه‌ی پروموت است یا آنان نقشی در این راستا نداشته‌اند؟ شک نیست که این رسوایی، ‌به وجهه‌ی اجتماعی بانوی اول آسیب زده است. ترمیم این آسیب به ساد‌گی ممکن نیست.

برای ترمیم آسیب وجهه‌ی بانوی اول هم که شده، باید رییس جمهور به مأموران عدلی وظیفه بدهد تا تمام اسناد دفتر بانوی اول را تفتیش کنند. گاهی فساد مالی در یک اداره به صورتی فراگیر می‌شود که رییس اداره اصلاً خبر نمی‌شود. شبکه‌های فساد رییس‌های اداره‌ها را دور می‌زنند. حیف‌ومیل پول در پروژه‌ی پروموت لزوماً به این معنا نیست که بانوی اول خود در فساد مالی نقش داشته است، اما برای ترمیم وجهه‌ی ایشان، ‌لازم است که ریاست جمهوری به مأموران عدلی  وظیفه بدهد که اسناد دفتر بانوی اول را تفتیش کنند و با بلندپایگان و کارمندان دفتر ایشان گپ بزنند. گزارش بررسی‌ها باید همگانی شود، ‌پس از بررسی، اگر موردی دیده شد که در تضاد با قوانین کشور است‌، باید مظنونان به دادگاه معرفی شوند. مظنون در هر سطحی که باشد، باید به دادگاه معرفی شود. هیچ‌کسی باید خودش را فوق قانون حساب نکند. اصل حاکمیت قانون ایجاب می‌کند که تمام شهروندان اعم از اعضای خانواده‌ی رییس جمهور باید به مراجع مربوطه پاسخ‌گو باشند و اگر اتهامی به آنان وارد می‌شود، جدا بررسی شود.

تردیدی نیست که مخالفان سیاسی ارگ از این بعد نقش دفتر بانوی اول در پروژه‌ی پروموت را عمده می‌کنند‌، اما بر مبنای اصل حاکمیت قانون باید رییس جمهور غنی مأموران عدلی را وظیفه بدهد که موضوع را بررسی کنند. بررسی موضوع توسط مأموران عدلی و همگانی شدن گزارش نهایی آنان موجب قناعت افکار عمومی می‌شود. اگر رییس جمهور غنی قضیه را ماست‌مالی کند و اجازه ندهد که مأموران عدلی حکومت دفتر بانوی اول را تفتیش کنند، شک و تردید‌های افکار عمومی در مورد ربط مستقیم حیف‌ومیل پروژه‌ی پروموت با دفتر بانوی اول بیشتر می‌شود. تنها موضع‌گیری دفتر بانوی اول افکار عمومی را قانع نمی‌سازد.

واقعیت دیگر این است که بسیاری از پروژه‌هایی که توسط نهادهای بین‌المللی طراحی شده بود، ‌ناکام مانده است. این پروژه‌ها بر مبنای شرایط و نیازهای جامعه طراحی نشده بود. کسانی که این پروژه‌ها را طراحی می‌کردند، ‌با شرایط و نیازهای افغانستان آشنا نبودند. آنان بدون در نظر گرفتن تجربه‌های گذشته دست به طراحی‌ پروژه‌ها می‌زنند. به همین دلیل بود که کار بسیاری از پروژه‌هایی که برای توانمندسازی زنان طراحی شد، ‌ناقص بود. این پروژه‌ها تنها عده‌ای را پول‌دار ساخت و منشای تغییر مثبت در جامعه نشد. تردیدی نیست که توسعه‌ی انسانی در ۱۷ سال گذشته به کمک هزینه‌های کلان جامعه‌ی جهانی در افغانستان میسر شد. ۱۷ سال قبل بسیاری از وزارت‌خانه‌های افغانستان مهندس و حساب‌دار نداشت، ‌اما امروز شمار تحصیل‌کرد‌گان در شهرهای بزرگ بالا رفته است. این امر، بدون سرمایه‌گذاری جامعه‌ی جهانی ممکن نبود. ۱۷ سال پیش حتا یک کودک دختر هم به مکتب نمی‌رفت، اما امروز شمار قابل توجهی از دانشجویان دانشگاه‌های کابل را دختران تشکیل می‌دهند.

واقعیت تلخ دیگر هم این است که بسیاری از پروژه‌هایی را که نهادهای جهانی برای توامندسازی زنان افغان طراحی کردند، ‌ناکام ماندند. پروژه‌ی پروموت هم یکی از همین پروژه‌ها است.

لینک اصلی: https://8am.af/the-first-ladys-inspection/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading