بازتاب نیوز

افغانستان مرگبارتر از سوریه؟

٢٤ سنبله ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

میلاد فروَش

تحلیل‌گران می‌گویند که جنگ و کشمکش‌های مرگبار در افغانستان تا پایان امسال می‌تواند از خشونت‌ در سوریه پیشی بگیرد. آنان هشدار داده‌اند که در سال ۲۰۱۸، درگیری‌ها در افغانستان در مقایسه با جنگ خشن و ویرانگر سوریه قرار گرفته است.

به رغم جنگ و خشونت‌‌های بسیار در افغانستان، به نظر می‌رسد رسانه‌های کشور کمتر به گزارش‌های جنگی می‌پردازند و آنان را پوشش می‌دهند.

۱۷ سال پس از حمله‌ی ناتو به رهبری ایالات متحده به افغانستان، حجم سنگین درگیری‌ها می‌تواند افغانستان را به عنوان مرگبارترین کشور جهان معرفی کند.

از سال ۲۰۱۳ تا کنون تعداد مجموعی قربانیان درگیری‌های افغانستان به طور فزاینده‌ای افزایش یافته است. بر اساس آمار اداره‌ی معلومات اپسالا (UCDP) در سال ۲۰۱۷، ۱۹.۶۹۴ شهروند قربانی درگیری‌ها شده‌اند.

هم‌چنین کارشناسان هشدار داده‌اند که در سال ۲۰۱۸، درگیری‌ها در افغانستان به مرز بی‌سابقه‌ای خواهد رسید که ممکن است وضعیت عمومی از جنگ در سوریه نیز مر‌گبارتر شود.

جانی‌والش، افغانستان‌شناس در موسسه‌ی صلح ایالات‌متحده، در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت که افزایش خشونت‌ها در جنگ افغانستان، درگیرها در کشور سوریه تأثیر بالقوه‌ای داشته است. هم‌چنان جنگ سوریه نقش مهمی در وخامت اوضاع افغانستان دارد، به ترتیبی که جنگ از سوریه به بخش‌هایی از افغانستان انتقال یافته است.

به سخن جانی‌والش، سال ۲۰۱۸ نسبت به سال‌های گذشته، خشونت‌بارترین سال بوده است که از آغاز این سال، روزانه خشونت‌ها افزایش داشته است.

گریم اسمیت، مشاور گروه‌ بحران بین‌المللی به اسوشیتدپرس گفت: «برخی از گزارش‌های رسانه‌ها وخامت جنگ در افغانستان را به روشنی نشان می‌دهند، نه این‌که ۲۰۱۸ سال مرگباری برای جنگ افغانستان است، بل‌که همه‌روزه تلفات نیز افزایش می‌یابد.»

به سخن آقای اسمیت، جنگ افغانستان در سال ۲۰۱۸ در مسیری روان است که یحتمل تا پایان سال حدود ۲۰.۰۰۰ قربانی از شهروندان و رزمندگان بگیرد. او هم‌چنان گفت این رقم قربانیان، بیش از تلفات هر جنگ دیگری، احتمالاً حتا جنگ در سوریه است.

طبق گزارش ماه جولای دفتر سازمان ملل متحد (یوناما) در کابل، شمار تلفات غیرنظامیان در شش ماه اول امسال، به ۱.۶۹۲ تن رسیده است.

آمار تلفات در نیروهای امنیتی افغانستان در سال گذشته مشخص نیست. دولت کابل از واشنگتن خواست تا این آمار مخفی بماند.

خروج نیروهای ناتو از افغانستان در سال ۲۰۱۴ و ظهور گروه دولت اسلامی در همین سال، دو دلیل اصلی برای افزایش خشونت‌ها و جنگ در افغانستان بوده است.

تأخیر چندین ساله در برگزاری انتخابات پارلمانی‌ای که قرار است در ماه اکتبر امسال برگزار شود نیز در طول چندین سال نقش عمده‌ای در افزایش درگیری‌ها داشته است.

با این‌ حال، دولت افغانستان در تمامی این سال‌ها به جای تمرکز بر برگزاری انتخابات، برای صلح و آتش‌بس با طالبان تلاش بی‌وقفه کرده است.

لینک اصلی: https://8am.af/afghanistan-deadlier-than-syria/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading