بازتاب نیوز

وزارت امور مهاجران و عودت‌کنندگان: فرزندان مهاجران افغان می‌توانند در ایران درس بخوانند

٢٤ سنبله ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

مصور زادفر

وزارت امور مهاجران و عودت‌کنندگان گفته است که فرزندان مهاجران افغان در ایران می‌توانند بدون در نظر داشت مدرک و محدودیت شهری درس به مکتب بروند.

سیدحسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران و عودت‌کنندگان می‌گوید ۷۸ هزار افغان فاقد هیچ‌گونه مدرک در ایران درس می‌خوانند. وزیر امور مهاجران و عودت‌کنندگان، روز شنبه (۲۴ سنبله) در نشست خبری‌ای در کابل گفت: «از جمله‌ی ۵۰۰ هزار دانش‌آموز افغانستان در ایران، نزدیک به ۸۰ هزار آن فرزندان مهاجرانی هستند که بدون مدرک در آن کشور درس می‌خوانند.»

پیش از این زمینه‌ی درس‌خواندن فرزندان مهاجران افغانستان در ایران، با محدودیت‌های فراوانی گره خورده بود. اما اکنون مسئولان وزارت امور مهاجران و عودت‌کنندگان می‌گویند این محدودیت‌ها از بین رفته و فرزندان مهاجران افغانستان می‌توانند بدون پرداخت فیس در ایران درس بخوانند. از سوی دیگر، با درس‌خواندن فرزندان مهاجران، والدین‌شان نیز از حیث تعقیب اشخاص فاقد مدرک، مصون می‌شوند.

وزارت امور مهاجران و عودت‌کنندگان همچنان از فراهم‌شدن زمینه‌ی آمدن مهاجران به افغانستان و برگشت دوباره‌ی آنان به ایران، بدون آن‌که مدرک اقامت‌شان باطل شود، خبر می‌دهد. مهاجران افغان در ایران می‌توانند پس از سپری کردن مراحل قانونی آن، به افغانستان بیایند و یک ماه در کشورشان بمانند. پس از ختم این مدت، بدون آن‌که کارت اقامت‌شان باطل شود،‌ دوباره به ایران بروند. به گفته‌ی وزیر امور مهاجران و عودت‌کنندگان این پروسه در ۱۹ سنبله‌ی رسماً آغاز شد. ۳۰۰ تن از مهاجران افغانستان در این روز به سوی کشورشان آمدند و می‌توانند تا یک ماه این‌جا باشند.

بر بنیاد اطلاعات وزارت امور مهاجران و عودت‌کنندگان پارسال پاکستان نیز به هشت صد و هفتاد هزار مهاجر افغانستان را شناسایی کرده و به این مهاجران کارت خواهد داد. به گفته‌ی مسئولان وزارت امور مهاجران و عودت‌کنندگان از این میان، ۳۵۰ هزار تن تا اکنون کارت اقامت به ‌دست آورده و قرار است بقیه‌ی مهاجران نیز این کارت را به دست بیاورند. بر اساس پیش‌بینی وزارت امور مهاجران، ۶ سال را در بر می‌گیرد تا مهاجران افغانستان در پاکستان، به گونه‌ی داوطلبانه و کامل به افغانستان برگردند.

در چند سال اخیر، شماری از افغان‌هایی که قصد مهاجرت داشتند، راهی ترکیه، اندونزیا و یونان نیز شده‌اند. این کشورها برای افغانستان، حیثیت ترانزیت مهاجرت را دارند.  وضعیت مهاجران در این کشورها، نسبت به ایران و پاکستان در حالت بدتری قرار دارد. بیشتر افرادی که به این کشورها سفر می‌کنند، قصد دارند از آن‌جا به کشور دیگری بروند و پناهندگی بگیرند. شماری نیز پناهندگی ترکیه را به دست می‌آورند و همان‌جا به زندگی‌شان ادامه می‌دهند. وزارت امور مهاجران و عودت‌کنندگان می‌گوید با در نظر داشت این موارد، در نظر دارند تا در این سه کشور،‌ ترکیه، اندونزیا و یونان اتشه‌ی مهاجرت ایجاد کنند.

تا اکنون ۱۷۰ هزار تن مهاجر افغانستان در ترکیه ثبت شده است. سیدحسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران و عودت‌کنندگان می‌گوید کمیته‌ی مشترکی متشکل از نمایندگان افغانستان و ترکیه، به زودی ایجاد شده و به کار آغاز خواهد کرد. مسئولیت این کمیته بررسی وضعیت و رسیدگی به امور مهاجران افغانستان خواهد بود. گفته می‌شود تا یک ماه دیگر، نشست‌های هیأت افغانستان و ترکیه آغاز خواهد شد.

شماری زیاد از مهاجران افغانستان از راه‌های ترکیه و یونان به کشورهای اروپایی رفته‌اند. شماری از این مهاجران، دوباره به افغانستان برگشت داده شده‌‌اند. آلمان گفته است که این کشور تنها مهاجرانی را برگشت می‌دهد که مرتکب جرم شده باشند. بر اساس آماری که وزارت امور مهاجران و عودت‌کنندگان داده است، در سال جاری میلادی ۵۲۰ تن از اروپا به افغانستان برگشت داده شده‌اند. این آمار در سال ۲۰۱۷ میلادی ۷۸۰ و در سال ۲۰۱۶ به ۵۸۰ تن می‌رسید. به گفته‌ی مقام‌های وزار امور مهاجران، ۱۴۹۵ تن دیگر از مهاجران افغانستان در اروپا، به گونه‌ی داوطلبانه به افغانستان بازگشته‌اند.

رییس جمهور غنی پارسال در یکی از سخنرانی‌هایش گفته بود که در ۲۴ ماه آینده، مهاجران افغانستان را از پاکستان و ایران برمی‌گرداند. بر اساس گزارش‌های وزارت امور مهاجران و عودت‌کنندگان در چند ماه اخیر بیش از ۴۰۰۰ مهاجر افغانستان، از کشورهای همسایه و اروپایی به کشور برگشته‌اند.

لینک اصلی: https://8am.af/ministry-of-immigrant-and-returning-afghan-immigrant-children-can-study-in-iran/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading