بازتاب نیوز

پاکستان، ‌‌همگام با روایت جهانی

٢٤ سنبله ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

وزیر خارجه‌ی پاکستان دیروز به کابل آمد و با رییس جمهور و دیگر بلندپایگان دولت افغانستان دیدار کرد. قبلاً اعلام شده بود که شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی پاکستان با محمداشرف غنی، ‌دکتر عبدالله و صلاح‌الدین ربانی، ‌روی تلاش‌های جهانی برای مذاکره با طالبان،‌ سند صلح و هم‌بستگی و مسایل مورد علاقه‌ی هر دو کشور گفت‌وگو کند، اما در هفته‌های اخیر، ‌حوادثی به وقوع پیوست که شاید موضوع اصلی مذاکرات را تحت‌الشعاع قرار داده باشد. مسدودشدن کنسولگری پاکستان در ننگرهار، ‌اظهارات رییس جمهور غنی در غزنی و تطبیق‌نشدن سند صلح و هم‌بستگی از جمله‍‌ی این حوادث است.

مسئولان ولایت ننگرهار مدتی پیش با کنسولگری پاکستان در جلال‌آباد دچار مشکل شدند. مسئولان محلی ننگرهار مدعی شدند که کنسولگری پاکستان در جلال‌آباد در قسمت تأمین نظم و جلوگیری از فساد مالی در صدور ویزا با مقام‌های این ولایت همکاری نمی‌کند. همین بحث‌ها سبب شد که پاکستان کنسولگری‌اش را در جلال‌آباد ببنند. در مذاکرات شاه‌محمود قریشی با بلندپایگان دولت حتماً روی این موضوع بحث شده است.

روزانه هزارها شهروند افغانستان به مقاصد بازرگانی، ‌درمانی، ‌دیدار از خویشاوندان و مسایل دیگر به پاکستان می‌روند. رفت‌وآمد از طریق بندر تورخم صورت می‌گیرد. کنسولگری پاکستان در جلال‌آباد هم برای کسانی که به آن کشور رفت‌وآمد دارند، ‌خدمات کنسولی عرضه می‌کند. ولایات شرقی بیشترین داد و ستد را با ایالت خیبرپختون‌خواه دارند و به همین دلیل فعالیت عادی کنسولگری پاکستان در جلال‌آباد برای اقتصاد مشرقی مفید است، اما بسیار ضروری است مشکلاتی که این کنسولگری با مقام‌های محلی دارد، حل شود. حتماً این موضوع در محور گفت‌وگوهای وزیر خارجه‌ی پاکستان با همتای وطنی‌اش قرار داشته است.

چیز دیگری که شاید موضوع داغ گفت‌وگوهای آقای قریشی و بلندپایگان دولت باشد، ‌اظهارات رییس جمهور غنی در شهر غزنی بود. رییس جهمور غزنی پس از پایان جنگ در شهر غزنی به آن‌جا رفت و بسیار صریح گفت که طالبان جنگ غزنی را از کویته سوق و اداره کردند و حالا هم زخمی‌های طالبان در کویته مداوا می‌شوند. اظهارات آقای غنی به معنای آن است که سند صلح و هم‌بستگی دیگر تطبیق نمی‌شود. سند صلح و هم‌بستگی در سفر شاهد خاقان عباسی به کابل نهایی شد. در این سند افغانستان و پاکستان تعهد داده بودند که در تأمین ثبات، ‌کشاندن پای طالبان به پای میز مذاکره و مبارزه با تروریسم، ‌با همدیگر همکاری می‌کنند. در این سند همچنان گفته شده بود که مقام‌های دو کشور علیه همدیگر سخن نمی‌گویند، اما هر دو مورد نقض شد. به باور افغانستان،‌ ارتش پاکستان به حمایت مستقیم و غیرمستقیم از طالبان ادامه می‌دهد. ارتش پاکستان طالبان را نه یک گروه شبه‌نظامی خارجی که متحد خودش می‌داند. افغانستان هم به دلیل فشاری که از ناحیه‌ی جنگ احساس می‌کند، ‌ناگزیر شده است که روابط پاکستان و طالبان را بار دیگر افشا کند.

این واقعیت‌ها نشان می‌دهد که تلاش‌های دیپلوماتیک برای تنظیم سند صلح و هم‌بستگی ناکام مانده است. ارتش پاکستان اراده‌ای برای تطبیق آن سند ندارد. طالبان که ارتش پاکستان آنان را متحد خود می‌داند هم تمایلی به کاهش سطح درگیری‌ها ندارند. آنان می‌خواهند بن‌بست نظامی را برای نیروهای امنیتی افغانستان و مجموع دولت،‌ دردناک‌تر بسازند. پاکستان هم شاید حس می‌کند که طالبان از بن‌بست آسیبی جدی نمی‌بینند و به همین دلیل تمایل به اعمال فشار بر این گروه ندارد. پاکستان فکر می‌کند که طالبان با ادامه‌ی جنگ و دردناک‌ترکردن بن‌بست، از امریکایی‌ها امتیاز بیشتری به دست خواهند آورد. به همین دلیل است که ارتش پاکستان مایل نیست سند صلح و هم‌بستگی را تطبیق کند. در کابل هم کسی باور ندارد که عمران‌خان و وزیر خارجه‌اش ابتکار جدیدی روی میز بگذارند. در کابل کسی اظهارات عمران‌خان و شاه‌محمود قریشی را جدی نمی‌گیرد، اما گفت‌وگوهای کابل و اسلام‌آباد ادامه خواهد یافت. کابل ناگزیر است که به گفت‌وگو با پاکستان ادامه دهد.

واقعیت دیگر این است که پاکستان همیشه خودش را با روایت جهانی همگام می‌سازد. پس از ۱۱ سپتامبر روایت مسلط جهانی، مبارزه با تروریسم بود. در آن زمان پاکستان خودش را متحد امریکا و دیگر کشورهای عضو ناتو در مبارزه با تروریسم می‌دانست. در آن زمان هم پاکستان با بهره‌برداری از گرفتاری‌های امریکا در عراق، واشنگتن را در مبارزه با تروریسم، آن هم به صورت گزینشی حمایت می‌کرد. پاکستان شماری از مهره‌های مهم سازمان القاعده را بازداشت و به امریکا تحویل داد و در بدل آن امتیازهایی گرفت، اما طالبان را تا سطح متحدان خودش ارتقا داد و به رهبران این گروه کمک کرد تا علیه نظم سیاسی پس از بن و استقرار نیروهای بین‌المللی در افغانستان، دست به شورش بزنند.

حال که روایت مسلط جهانی مذاکره و آشتی با طالبان است، ‌پاکستان خودش را با آن همگام ساخته است. پاکستان پیوسته پیام‌ می‌دهد که جامعه‌ی جهانی را در کشاندن پای رهبران طالبان به میز مذاکره حمایت می‌کند. نمایندگان طالبان در قطر با امریکایی‌ها گفت‌وگو کرده‌اند. روشن است که این گفت‌وگو‌ها با موافقت پاکستان صورت گرفته است. درست است که پاکستان به نمایندگان طالبان در قطر دسترسی ندارد، ‌اما رهبران طالبان در کویته و کراچی زندگی می‌کنند و راولپندی ابزارهای لازم را برای اعمال فشار بر این رهبران دارد، اما پاکستان در روایت آشتی هم برخورد دوگانه دارد،‌ طالبان را روی میز مذاکره با امریکایی‌ها می‌نشاند، ولی به رهبران طالبان برای مذاکره با کابل‌ اعمال فشار نمی‌کند، اما همگامی پاکستان با روایت‌ جهانی سبب می‌شود که کابل برای مذاکره با مقام‌‌های پاکستانی از سوی جامعه‎‌ی جهانی تشویق شود. کابل هم به همین تشویق‌ها پاسخ می‌دهد و از  وزیر خارجه‌ی پاکستان میزبانی می‌کند. پاکستان در حال حاضر اراده‌ای برای وادارسازی رهبران طالبان به مذاکره با کابل ندارد.

لینک اصلی: https://8am.af/pakistan-along-with-the-global-narrative/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading