بازتاب نیوز

رئیس جمهور در دیدار با وزیر خارجه پاکستان: پلان عمل مشترک افغانستان - پاکستان اجرایی شود

٢٤ سنبله ١٣٩٧ روزنامه افغانستان

محمد اشرف غنی رئیس جمهور، در دیدار با شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان بر اجرایی شدن "پلان عمل مشترک افغانستان –پاکستان برای صلح و همبستگی" تأکید کرده است.
آقای قریشی صبح دیروز شنبه 24 سنبله، در رأس یک هیأت عالی رتبه، به کابل آمد و با محمد اشرف غنی رئیس جمهور، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه و صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه کشور، دیدار کرد.
او بلند پایه ترین مقام پاکستان است که از زمان روی کار آمدن حکومت جدید پاکستان به رهبری عمران خان، به کابل سفر کرده است.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، رئیس جمهور غنی و وزیر خارجه پاکستان در دیدار شان در مورد "امنیت، صلح و ثبات در منطقه، مبارزه مشترک با تروریزم و تطبیق پلان عمل مشترک افغانستان و پاکستان" بحث و گفتگو کرده‌ اند.
رئیس جمهور در این دیدار، پلان عمل مشترک دو کشور را "همه جانبه" توصیف کرده و گفته مؤثریت آن زمانی مورد توجه قرار خواهد گرفت که به گونه کامل در عمل تطبیق شود.
در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری کشور آمده است که در این دیدار وزیر خارجه پاکستان نیز بر اجرایی شدن پلان عمل مشترک تأکید کرده و همچنان از صلح به رهبری دولت افغانستان، حمایت کرده است.
روابط افغانستان و پاکستان در دو سال اخیر، تنش‌آلود بوده است. مقام‌های افغانستان و امریکا در یک سال گذشته بارها حکومت پاکستان را به حمایت و پناه دادن تروریستان متهم کردند؛ چیزی که باعث شد روابط دو کشور تیره تر از قبل شود.
اما وزیر خارجه حکومت جدید پاکستان در دیدارش با رئیس اجرائیه کشور گفته است که " با پیام تحکیم و بهبود روابط میان دو کشور به کابل آمده است."
بر اساس اعلامیه ریاست اجرائیه، آقای قریشی در دیدار با عبدالله عبدالله گفته است که چالش‌ها و دشواری‌هایی در روابط دو کشور وجود دارد، اما حکومت جدید پاکستان آماده است تا در همکاری با افغانستان، برای بهبود روابط تلاش کند.
رئیس اجرائیه کشور در این دیدار ابراز امیدواری کرده که روابط دو کشور در زمان حکومت جدید پاکستان بهبود یابد و دو کشور در عرصه مبارزه با دهشت‌افگنی و استفاده از فرصت‌های موجود برای رشد و توسعه‌ی اقتصادی باهم همکاری کنند.
آقای قریشی بعد از دیدار با رئیس جمهور و رئیس اجرائیه، به دیدار صلاح‌الدین ربانی، همتای خودش در وزارت خارجه کشور رفت. آقای ربانی نیز در این دیدار ابراز امیدواری کرده که روابط دو کشور تحت اداره حکومت جدید پاکستان بهبود یابد.
سخنگوی وزارت خارجه گفته که در این دیدار دو طرف بر برگزاری نشست علمای دینی هر دو کشور و برگزاری دومین نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و چین توافق کرده‌اند.
آقای قریشی در این دیدار به وزیر خارجه افغانستان وعده داد که حکومت پاکستان در مبارزه با تروریسم در کنار حکومت افغانستان می‌ایستد.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=144883

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading