بازتاب نیوز

وزرات مهاجرین: فرمان تـوزیع زمین به مهاجران امضا شد

٢٤ سنبله ١٣٩٧ روزنامه افغانستان

سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان، می‌گوید که فرمان 305 رئیس جمهوری مبنی بر توزیع زمین به عودت کنندگان و بیجا شدگان به تازگی توشیح شده است.
آقای بلخی، روز شنبه 24 سنبله، در یک نشست خبری در کابل ضمن ابراز خوشنودی از وضعیت مهاجران در کشورهای مختلف، در مورد توزیع زمین گفت که این سند از مزیت‌ها و قابلیت‌های خوبی برخوردار است و با توجه به اقتضاآت شرایط، تهیه شده که می‌تواند مشکلات مهاجران و بیجا شدگان را تا حدی کاهش دهد.
او افزود، مراحل اجرایی این فرمان، با اشتراک نهادهای داخلی و بین المللی تحت نام کنسرسیوم، پیش رفته و گزارش کاری‌شان را هر سه ماه به کمیته اجرایی عودت کنندگان و بیجا شدگان و هر شش ماه به کمیسیون عالی مهاجرت ارایه خواهند کرد.
وزیر امور مهاجرین همچنین از بهبود وضعیت مهاجرین فاقد مدرک در کشور ایران یاد کرد و گفت: همین اکنون 78 هزار کودک بدون مدرک در ایران شامل مکتب شدند و با شامل شدن این کودکان در مکتب والدین شان نیز مصونیت پیدا می‌کنند. بر اساس گفته‌های وزیر مهاجرین، در حال حاضر 500 هزار دانش‌آموز و دانشجو در ایران مصروف آموزش هستند.
وزیر مهاجران همچنین گفت که زمینه بازگشت مهاجرین بدون ابطال کارت اقامت‌شان نیز فراهم شده است و مهاجران می‌توانند بدون ابطال کارت‌شان به وطن بیایند و دوباره بدون هیچ‌گونه محدودیتی برگردند.
او گفت: با پاکستان نیز یک تیم کاری مشترک میان دو کشور تشکیل شد تا افغان‌های فاقد مدرک شناسایی شوند که تاکنون 780 هزار فاقدان مدرک شناسایی شده و به  350  هزار نفرشان کارت اقامت کوتاه مدت داده شده است.
آقای بلخی در مورد سفر اخیرش به کشور ترکیه نیز گفت که همین اکنون 170 هزار مهاجر افغان در کشور ترکیه ثبت شده که تعدادی خواهان پناهندگی در ترکیه و عده‌ای دیگر در کشور سومی هستند.
او علاوه کرد، یک کمیته مشترک میان دو کشور ایجاد می‌شود که تا تمامی مسایل مربوط به مهاجرت را بررسی کند و از مهاجرت‌های غیر منظم جلوگیری کند و همچنین روی ساختاری کار کند که زمینه ملاقات و گفتگو مستقیم مقامات دو کشور را در هر شش ماه فراهم کند.
وزیر مهاجرین تصریح کرد که برگشت مهاجران باید داوطلبانه باشد؛ او افزود با کشور ترکیه نیز توافق شده است که هیچ گونه اخراجی در کار نباشد و تلاش شود زمینه بازگشت داوطلبانه فراهم شود.
وزیر امور مهاجرین وضعیت مهاجرین را در کشورهای اروپایی نیز نسبت به سال های قبل خوب توصیف کرد و یادآور شد که در سال جاری میلادی تنها 520 نفر اخراج و 1495 تن عودت داوطلبانه داشته‌اند.
او در مورد بیجا شدگان داخلی نیز گفت: بیجا شدگان نسبت به سال های قبل کمتر بوده و در طی چهار سال 3 میلیون بیجا شده داشتیم  و نزدیک به 2 میلیون به جای اصلی شان برگشت کرده‌اند و همین اکنون 1 میلیون 200 هزار بیجا شده داریم که  208 هزار 615 هزار بیجا شده کمک دریافت کرده است و برای ادغام نیز کار می کنیم.  گفتنی است که خشکسالی اخیر و ناامنی‌های باعث شده است که شماری زیادی از شهروندان کشور، از مناطق اصلی‌شان کوچ کنند و در شهرها پناه ببرند.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=144881

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading