بازتاب نیوز

وزارت داخله: برای بازگشایی دفاتر کمیسیون انتخابات، در صورت ضرورت از زور استفاده می‌کنیم

٢٤ سنبله ١٣٩٧ روزنامه افغانستان

اختر محمد ابراهیمی، معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله در پی مسدود سازی شماری از دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که در صورت ضرورت از "قوه"/زور برای بازگشایی این دفاتر، استفاده می‌کنیم.
شماری از هواداران ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، روز شنبه 24 سنبله در ولایت‌های بلخ، کندهار، قندوز و هرات، دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات را بستند. آقای ابراهیمی در پی این اقدام هواداران ائتلاف بزرگ ملی، با نشر پیامی، گفته که اعتراض حق شهروندان است اما نباید به گونه‌ای باشد که نظم عامه را بهم بزند و یا کار نهادهایی که خدمات اجتماعی عرضه می‌کنند را مختل کنند. او اضافه کرد که ما به هیچ کسی اجازه نمی‌دهیم که پروسه ملی (انتخابات) را مختل کنند؛ نیروهای امنیتی و دفاعی کشور نیز از این پروسه ملی حفاظت می‌کنند.
وزارت امور داخله در حالی به هواداران ائتلاف بزرگ ملی هشدار می‌دهد که ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، نیز به حکومت هشدار داده است که دفاتر کمیسیون انتخابات را در صورت عملی نشدن طرح این ائتلاف در 20 ولایت خواهد بست.
این ائتلاف که شامل 35 حزب و جریان‌های سیاسی است، روند ثبت نام رای دهندگان را فسادآلود خوانده و خواهان بایومتریک شدن رای دهندگان و تغییر نظام انتخاباتی شده است.
اما کمیسیون انتخابات و حکومت با خواسته حکومت مبنی بر بایومتریک رای دهندگان و تغییر نظام انتخاباتی مخالفت کرده است.
کمیسیون مستقل انتخابات روز شنبه 24 سنبله نیز در پی مسدود سازی دفاتر ولایتی کمیسیون، با نشر اعلامیه‌ای نوشته است که حرکت‌های مدنی و مسالمت آمیز در مطابقت به مواد قانون حق تمام شهروندان افغانستان است و کمیسیون مستقل انتخابات این حق شهروندان را احترام می گذارد، اما مسدود کردن دروازه‌های کمیسیون مستقل انتخابات خلاف مواد قانون و منافع و مصالح ملی بوده و در این برهه حساس، صدمه زدن به خواست و اراده مردم که برگزاری انتخابات است٬ تلقی می‌شود.
کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که مختل سازی روند برگزاری انتخابات خسارات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت و هشدار می‌دهد که عواقب آن بر دوش سازماندهندگان آن است.
این کمیسیون از حکومت خواسته است که مکلفیت قانونی خویش به ویژه تأمین امنیت دفاتر کمیسیون و در مجموع روند انتخابات را عملی کند.
گفتنی است که تنش‌ها بین ائتلاف و حکومت زمانی ایجاد شد که ائتلاف مدعی تقلب زا بودن روند برگزاری انتخابات شد و خواستاری تغییر نظام انتخاباتی شد و حدود یک ماه پیش نیز ده‌ها هزار تذکره تقلبی با برچسپ انتخابات را منتشر کرد.
کمیسیون نیز تایید کرده است که این تذکره‌ها جعلی است و وعده بررسی تمامی تذکره‌ها را داده است.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=144880

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading