بازتاب نیوز

وزارت معادن: استخراج غير قانوني معادن در مناطق ناامن ادامه دارد

٢٤ سنبله ١٣٩٧ روزنامه آرمان ملی

 

وزارت معادن و پتروليم  با آن که مي‌پذيرد، استخراج غير قانوني معادن هنوزهم در مناطق مختلف افغانستان از سوي زورمندان جريان دارد، اما تاکيد کرده است که هيچ قراردادي براي استخراج معادن در مناطق نا امن افغانستان صورت نگرفته است.

عبدالقدير مصطفي سخنگوي اين وزارت به “راديو آزادي” گفته است، در برخي مناطق نا امن افغانستان کندن کاري خودسرانه معادن جريان دارد و اين موضوع از چالش‌هاي است که از چندين سال ادامه دارد.

آقاي مطفي گفته است که سيستم‌ها براي مديريت بهتر معادن ايجاد شده و تلاش مي‌شود تا از معادن با شفافيت کامل استفاده شود.

او هم‌چنان گفته است “ساحاتي‌که ما قرارداد مي‌بنديم    امنيت است و در آن ما نظارت اجتماعي داريم و مي‌توانيم از منابع محافظت و استفاده درست نماييم، هرگز در ساحاتي‌که ناامني و مشکلات باشد قرارداد صورت نمي‌گيرد، اما استخراج غيرقانوني يک معضل عمده‌است و در ساحاتي صورت مي‌گيرد که مخالفان مسلح حضور دارند، تعدادي از زورمندان و شماري از مردم محل در استخراج غير قانوني دخيل هستند.”

ديده‌بان شفافيت افغانستان به تازه‌گي گفته که حکومت توانايي مديريت پروژه‌هاي بزرگ معادن را ندارد و در مناطق نا امن زورمندان محلي از آن به گونه غير قانوني بهره گيري مي‌کنند.

اين نهاد گفته که قرارداد استخراج معدن مس شيدا به يک شرکت نا معلوم و قرارداد استخراج معدن طلا در بدخشان نيز به گونه غيرقانوني به يکي از وزيران پيشين سپرده مي‌شود اما در اين باره جزئيات بيشتر ارائه نشده‌است.

اين نهاد تاکيد کرده است که اين معادن بزرگ در مناطق مختلف کشور، مناطقي که بيشتر زير نفوذ گروه طالبان مسلح موقعيت دارند.

اما وزارت معادن و پتروليم تاکيد کرده است که داوطلبي و قرارداد‌هاي معادن بر اساس مسايل قانوني و حقوقي، مالکيت طرف‌هاي بهره‌گير، شفافيت و حسابدهي، موارد تخنيکي و ديدگاه استراتيژيک صورت مي‌گيرند.

آگاهان اقتصادي به اين باور اند که نا امني‌ها در افغانستان از چالش‌هاي عمده در برابر استخراج معادن بوده و حکومت بايد اين موضوع را در نظر بگيرد.

به باور آنان اوضاع امنيتي کشور در وضعيت ناگوار قرار دارد، بنا بر اين از معادن بيشتر مخالفان مسلح حکومت و زورمندان بهره برداري مي‌کنند.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/13653

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading