بازتاب نیوز

وزير مهاجرين: مهاجران پس از اين به گونه اجباري از ترکيه اخراج نمي‌شوند

٢٤ سنبله ١٣٩٧ روزنامه آرمان ملی

 

وزير مهاجرين و عودت کننده‌گان کشور مي‌گويد که پس از توافقي که با تازه‌گي با دولت ترکيه صورت گرفته اين کشور متعهد شده است که هيچ مهاجر افغانستاني را به گونه اجباري اخراج نکند.

سيد حسين عالمي بلخي وزير مهاجرين و عودت کننده‌گان کشور روز شنبه (24 سنبله) در يک نشست خبري در کابل گفت که در جريان سفر اخيرش به ترکيه با مقام‌هاي آن کشور روي وضعيت مهاجرين به برخي توافق‌ها دست يافته است.

پيش از اين در حالي که اين وزارت از نبود هيچ توافقي با دولت ترکيه روي وضعيت مهاجرين افغانستاني مقيم اين کشور سخن گفته بود.اما وزيرمهاجرين در اين نشست، بيان داشت که به تازه‌گي با دولت ترکيه برخي توافق‌ها روي وضعيت مهاجرين افغان مقيم در اين کشور صورت گرفته که در وضعيت آنها بهبود به ميان خواهد آورد.

او، گفت که براساس توافقاتي که اخيرن صورت گرفته دولت ترکيه متعهد شده است تا اخراج اجباري پناهجويان افغانستاني مقيم در اين کشور را که در اين اواخر افزايش يافته بود، متوقف کرده و تنها کساني‌که خواهان بازگشت داوطلبانه اند را به کشور برگشت دهد.

آقاي بلخي افزود که جلوگيري يا دست‌کم کاهش مهاجرت نامنظم و غيرقانوني پناهجويان افغانستاني به ترکيه و ايجاد تسهيلات در مهاجرت قانوني از جمله بروز تسهيلات در صدور ويزا از ديگر توافقاتي است که وي در سفر اخيرش با مقام‌هاي ترکي به آن دست يافته است.

آقاي بلخي خاطر نشان ساخت که درجريان گفت‌وگوهاي ياد شده همچنان توافق شده که يک کميته مشترک مشکل از وزارت مهاجران افغانستان و اداره مهاجرت ترکيه ايجاد شده و براي بهبود وضعيت مهاجرين به صورت مشترک کار صورت گيرد.

وزير مهاجرين با اشاره به وضعيت پناهجويان افغانستان در کشورهاي مقصد و ترانزيت، وضعيت آنان را در کشورهاي مقصد غير قابل نگراني و در کشورهاي ترانزيت تأسف بار و قابل نگراني توصيف کرد.

کشورهاي ترکيه، يونان و اندونيزيا کشورهاي ترانزيت در رود مهاجرت افغان‌ها شمرده مي‌شود که به گفته آقاي بلخي، مهاجرين در اين سه کشور به ويژه در جزاير يونان وضعيتي مناسبي ندارند.

اما وزير مهاجرين وضعيت پناهجويان افغانستان درکشورهاي مقصد ازجمله اروپا را غير قابل نگراني توصيف کرده بيان داشت که علاوه برآن که پناهنده‌گان افغانستان در اين کشورها در وضعيت خوبي به سر مي‌برند، روند اخراج اجباري نيز که گفته مي‌شد افزايش خواهد يافت نيز روبه کاهش است.

به گفته او، در جريان چند ماه گذشته از سال جاري ميلادي تنها 520 تن پناهجوي افغان از اروپا در حالي اخراج شده اند که غالبا به جرايم مختلف متهم بوده اند.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/13647

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading