بازتاب نیوز

تلاش های منطقوی برای مبارزه با تروریزم

٢٥ سنبله ١٣٩٧ آژانس افغان خبر

ششمین نشست منطقوی گروپ فنی تدبیر اعتماد سازی مبارزه با تروریزم، در چوکات پروسۀ استانبول- قلب آسیا به ریاست معین همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه، برگزار گردید.

به گزارش افغان نیوز: عادله راز، معین همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه در این نشست گفت؛ "پروسۀ استانبول قلب آسیا فرصت های مهمی را  برای بحث روی طیف وسیعی از مسایل بنیادی منطقه از جمله امنیت و همکاری های منطقوی به وجود آورده است؛ این پروسه سازوکار های را برای تقویت اعتماد و  بالا بردن فهم متقابل بین کشورهای منطقه از جمله تطبیق فعالیت های تدابیر اعتماد سازی به وجود آورده که پلاتفورم عملی را برای همکاری در میان کشورهای منطقه قلب آسیا فراهم کرده است.

وی افزود؛ پیشرفت اقتصادی و تجارتی مستقمیاً به تأمین امنیت و ثبات ارتباط دارد که فعالیت ها و اعمال گروه های تروریستی در افغانستان به سطح ملی، منطقوی و بین المللی در راستای تأمین صلح و ثبات و پیشرفت و رفاه در افغانستان و منطقه مشکل بزرگ ایجاد کرده است.

خانم راز گفت: مبارزه علیه اعمال تروریستی و ضد بشری این گروه ها، سعی و تلاش و همکاری های همه جانبه کشورهای منطقه و جهان را تقاضا می نماید. افغانستان به صفت عضو جامعۀ جهانی و کشور فعال در همه سازمان های منطقوی و پروسۀ های صلح و ثبات و انکشاف اقتصادی؛ قربانی بیشتر تروریزم منطقوی و جهانی می باشد. که البته ممالک عضو قلب آسیا- پروسۀ استانبول زمینه این را مساعد نموده است تا مشترکاً علیه این پدیده شوم مبارزه صورت گیرد."

در این نشست کشورهای عضو و کشورها و سازمان های حامی پلان فعالیت های این تدبیر اعتماد سازی برای سال های 2018-2019 مورد توافق نمایندگان حاضر در جلسه قرار گرفت و تصمیم بر آن شد تا نشست ها و فعالیت های جدید در چارچوب این تدبیر اعتماد سازی در آینده نزدیک برگزار شوند. 

قابل ذکر است که در این نشست، دیپلوماتان و نمایندگان عالی رتبۀ کشورهای عضو پروسۀ استانبول و سازمان های حامی این پروسه از جمله ایالات متحده امریکا، انگلستان، چین، فدراسیون روسیه، فرانسه، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر، ترکیه، آذربایجان، تاجکستان، ایران و پاکستان اشتراک داشتند.

لینک اصلی: http://afghannews.af/%D8%AA%D9%84%D8%A7%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%88%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%B2%D9%85

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آژانس افغان خبر

آخرین خبر ها:

Loading