بازتاب نیوز

​زهیر؛ یک انقلاب عاشقانه

٢٥ سنبله ١٣٩٧ پایگاه خبری پیام آفتاب

زهیر خودش به تنهایی ماجرایی است از شکوه عشق و حقارت عقل. زهیر برهان قاطعی است به نفع آنان که پای استدلال را چوبین می دانند و معتقدند برای رسیدن به دیار حقیقت باید بر مرکب عشق نشست. زهیر یک انقلاب عاشقانه است. طبری نقل می کند که پسر قین در مسیر مکه به کوفه با امام حسین هم مسیر بود اما چون از مواجهه با امام اکراه داشت حرکتش را به گونه ای تنظیم کرده بود که در هیچ منزلی با امام اتراق نکند.

احتمالا می دانست امام او را دعوت به همراهی می کند. دلش نمی خواست همراه شود و از طرف دیگر شرم «نه» گفتن هم آزارش می داد پس نباید مواجه می شد کوشش هم کرد اما در یک منزل ناچار شد. ناچاری که نه، چاره را یافت. راه را پیدا کرد. گوهری در وجود وی بود که شاید خودش هم از آن خبر نداشت، گوهر شناس اما به نیکی می دانست. شاید از نظر امام حیف بود که خوبی چون زهیر در جمع خوبان غایب باشد.

برای کسی چون زهیر ابن قین، بودن در هر جایی غیر از جمع یاران امام، ناشایست بود. سر سفره بود که پیک امام رسید سلام کرد و گفت امام تو را می خواند. این همان چیزی بود که خوش نداشت. سر به زیر افکند مجلس در سکوت فرو رفت: کأنه علی رئوسهم الطیر. طبری در ادامه از قول ابو مخنف نقل می کند که دلهم بنت عمرو همسر زهیر گفت: آیا پسر رسول خدا به دنبالت می فرستد و تو نمی روی؟ سبحان الله! بهتر است بروی و کلامش را بشنوی. از این لحظه سیر تکاملی زهیر سرعت می گیرد:
طی مکان ببین و زمان در سلوک شعر

کاین طفل یک شبه ره صد ساله می رود

زهیر رفت و طولی نکشید که برگشت. با اکراه رفته بود اما با روی گشاده و شادمان برگشت. زهیر به سلک اصحاب حسین پیوست و جاودانه شد. در آن ملاقات کوتاه بین امام و زهیر چه گذشت؟ هر چه بود از جنس استدلال نبود. قصه قصه دل بود: 
غیر نطق و غیر ایما و سجل

صد هزاران ترجمان خیزد ز دل

زهیر ابن قین بر مرکب عشق نشست و شکفت و به حقیقت رسید:
جناب عشق را درگه بسی بالاتر از عقل است

کسی آن آستان بوسد که جان در آستین دارد

درود خدا بر زهیر ابن قین و بر تمام آستان بوسان حضرت عشق.


به نقل از صفحه سیدمحمد حسینی

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/84028/%D8%B2%D9%87%DB%8C%D8%B1-%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%D9%86%D9%82%D9%84%D8%A7%D8%A8-%D8%B9%D8%A7%D8%B4%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%87

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading