بازتاب نیوز

​«یک جاده؛ یک کمربند» به سرزمین‌های اشغالی فلسطین رسید

٢٥ سنبله ١٣٩٧ پایگاه خبری پیام آفتاب

بندر حیفاهمزمان با گسترش حضور نظامی روسیه در شرق مدیترانه، چین هم چتر تجاری خود را بر سواحل شرقی مدیترانه پهن می‌کند. ماجراجویی تازه تجاری پکن در سرزمین‌های اشغالی فلسطین است؛ جایی که به تازگی دو کمپانی چینی مناقصه توسعه و بهره‌برداری دو بندر تجاری را برنده شده‌اند. بر اساس گزارش رسانه‌های اسراییلی کمپانی گروه بین‌المللی شانگهای‌پورت چین، برنده مناقصه بهره‌برداری از بندر حیفا در سواحل شرقی دریای مدیترانه شده‌است. یک کمپانی دیگر چینی به نام CHEC (کمپانی مهندسی بندر چین) توسعه بندر اشدود را بر عهده گرفته‌است. پروژه‌های تازه چین در سرزمین‌های اشغالی، بخشی از برنامه بلندپروازانه پکن با عنوان یک جاده، یک کمربند است که از سواحل شرقی چین تا اروپا را از طریق چندین مسیر زمینی و دریایی پوشش می‌دهد. پکن قرار است تا سال ۲۰۴۹ معادل ۸ هزار میلیارد دالر در کشورهای مختلف مسیر «یک کمربند؛ یک جاده» سرمایه‌گذاری کند. توسعه و بهره‌برداری بلندمدت دو بندر تجاری در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، بخشی از این پروژه بلندمدت است.

اتحاد غیرمنتظره

در شرایطی که تل‌آویو به عنوان بزرگ‌ترین متحد آمریکا در خاورمیانه همواره در سیاست خارجی دنباله‌رو سیاست‌های واشینگتن محسوب می‌شود، افزایش پیوندهای تجاری و اقتصادی میان چین و اسراییل در شرایطی که کاخ سفید به سختی علیه گسترش نفوذ پکن در جهان تلاش می‌کند، غیرمنتظره به نظر می‌رسد. طی سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های چین در صنایع اسراییلی به‌شدت افزایش یافته‌است. به گزارش شورای روابط خارجی آمریکا سال ۲۰۱۶ چینی‌ها ۱۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دالر سرمایه‌گذاری مستقیم در فناوری‌های نو در سرزمین‌های اشغالی انجام داده‌اند که و توافقنامه‌هایی برای سرمایه‌گذاری معادل ۲۵ میلیارد دالر دیگر در اسراییل امضا کرده‌اند.

بر اساس گزارش نیوزویک، مدیریت و بهره‌برداری طرح توسعه بندر حیفا در سواحل دریای مدیترانه که قرار است ۳ سال دیگر افتتاح بشود برای مدت ۲۵ سال در اختیار کمپانی چینی گروه بین‌المللی شانگهای‌پورت قرار می‌گیرد. گسترش نفوذ چین در سواحل مدیترانه، گامی تازه از سوی پکن برای توسعه نفوذ خود در آب‌های بین‌المللی است. همزمان حضور چین در سواحل مدیترانه و روابط نزدیک‌تر چین و اسراییل می‌تواند اثر مستقیم بر نفوذ آمریکا در منطقه خاورمیانه و جنوب اروپا داشته باشد. روابط نظامی و امنیتی میان چین و اسراییل به دلیل فشارهای واشینگتن طی سال‌های گذشته گسترش زیادی پیدا نکرده‌است. اما گسترش نفوذ اقتصادی چین در سرزمین‌های اشغالی می‌تواند آینده روابط نظامی و امنیتی چین را نیز با رژیم صهیونیستی تحت تأثیر قرار دهد.

اسرار اتمی

به گزارش نیوزویک، گروهی از مراکز مطالعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی نسبت به خطرات امنیتی احتمالی چنین سرمایه‌گذاری‌هایی برای اسراییل هشدار داده‌اند. به نوشته تایمز آو اسراییل بندر حیفا در نزدیکی محل پهلوگیری زیردریایی‌های مسلح به سلاح اتمی اسراییل قرار دارد. به نوشته نیوزویک شائول چورف، جنرال اسراییلی و سرپرست کمیسیون انرژی هسته‌ای رژیم صهیونیستی اخیراً در کنفرانس امنیتی مدیترانه شرقی در دانشگاه حیفا گفته‌است که باید ساز و کارهای تازه‌ای برای ارزیابی امنیتی سرمایه‌گذاری‌های وسیع چین در اسراییل ایجاد شود.

نگرانی‌های آمریکایی

پروژه «یک جاده؛ یک کمربند» چین مجموعه‌ای از پروژه‌های اقتصادی، تجاری و حمل و نقل است که از دو مسیر دریایی و زمینی با مشارکت ده‌ها کشور خارجی انجام می‌شود. مسیرهایی از چین به روسیه، ترکیه، اندونزی، بنگلادش و پاکستان از طریق خط آهن و جاده و یک مسیر دریایی از طریق اقیانوس هند، دریای سرخ، کانال سوئز و مدیرانه به قلب اروپا. برای مسیر دریایی اتصال چین به اروپا، امنیت آب‌های بین‌المللی و نشانه‌گذاری مسیر نفوذ چین یکی از اولویت‌های اصلی چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان است. به همین دلیل است که چین سرمایه‌گذاری‌های خود در پروژه‌های بندری در این مسیر بسیار گسترش داده و از بندر هامبانتوتا در سری‌لانکا تا گوادر در پاکستان، از بندر جیبوتی در شاخ آفریقا تا حیفا در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، چینی‌ها قراردادهای بسیار بلندمدتی برای اداره و بهره‌برداری بنادر بزرگ تجاری و نظامی امضا کرده‌اند.

هر چند قرارداد بهره‌برداری از بندر حیفا شامل بخش نظامی نمی‌شود، اما منتقدان این قرارداد معتقدند که سیطره اقتصادی چین بر اسراییل، نهایتاً می‌تواند بر گسترش نفوذ نظامی و امنیتی پکن مؤثر باشد. به گفته جنرال چورف، قرارداد بهره‌برداری از بندر حیفا موادی دارد که نهایتاً ممکن است باعث محدودیت یا حتی جلوگیری از همکاری‌های نظامی و امنیتی در این بندر با نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا شود. شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین اهداف نظامی و امنیتی چین در گسترش نفوذ تجاری خود را پنهان نمی‌کند. رئیس‌جمهور چین با طرح «تلفیق سیاست‌های نظامی و غیرنظامی» خواستار «به‌کارگیری تمامی زمینه‌های توسعه اقتصادی چین برای گسترش برنامه دفاعی» این قدرت جهانی شده‌است.

جنرال آمریکایی بازنشسته گری رافهد به نیوزویک می‌گوید که حتی حضور مطلقاً غیرنظامی چین در بنادر اصلی اسراییل در سرزمین‌های اشغالی می‌تواند بر همکاری‌های نظامی میان ایالات متحده و رژیم صهیونیستی تأثیر بگذارد. به گفته رافهد «بهره‌برداران چینی بندر به سادگی می‌توانند تمامی جابه‌جایی‌های ناوگان نظامی آمریکا را از نزدیک رصد کنند و به تمامی تجهیزاتی که برای تأسیسات نظامی نزدیک ارسال می‌شود دسترسی داشته باشند. همزمان توانایی‌ها زیربنایی ارتباطی بندر به سادگی می‌تواند برای نفوذ به شبکه ارتباطی و اطلاعاتی ارتش آمریکا استفاده شود.»

رقابت سه‌جانبه در مدیترانه

بر اساس برآورد مؤسسه تیلور اندا فرانسیس ارتش ایالات متحده در واکنش به افزایش نفوذ و قدرت نظامی چین، تمرکز خود را از اروپا و خاورمیانه به خلیج فارس و شرق آسیا انتقال داده‌است. ناوگان ششم نیروی دریایی آمریکا در بندر ناپل ایتالیا به عنوان بازوی دریایی آمریکا در مدیترانه همچنان فعال است، اما با کاهش تمرکز سیاست خارجی آمریکا بر چتر امنیتی این کشور در اروپا، دریای مدیترانه طی سال‌های گذشته به مرکز توجه ارتش روسیه تبدیل شده‌است که با استفاده از بندر طرطوس در خاک سوریه، توان دریایی فرامرزی خود را در این دریا نسبت به گذشته بسیار گسترده‌تر کرده‌است. حالا در کنار روسیه و آمریکا، چین هم به معادله مدیترانه اضافه می‌شود. به نوشته نیوزویک، دولت کمونیست چین، دهه‌ها در پیگیری سیاست‌های سنتی ضد امپریالیستی از تأسیس پایگاه‌های نظامی فرامرزی خودداری می‌کرد، اما این سیاست‌ها در طول سال‌های اخیر و با گسترش نیازهای امنیتی چین در حال تغییر است. متیو دوشاتل، کارشناس سیاست خارجی چین در شورای روابط خارجی اروپا به نیوزویک می‌گوید: «چین در حال تبدیل شدن به یک قدرت موثرتر جهانی است و مجبور است تا از منافع و سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی خود بیشتر محافظت کند.»

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/84031/%DB%8C%DA%A9-%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%87-%DA%A9%D9%85%D8%B1%D8%A8%D9%86%D8%AF-%D8%B3%D8%B1%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B4%D8%BA%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D9%81%D9%84%D8%B3%D8%B7%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading