بازتاب نیوز

500 هزار مهاجر افغانستان در ایران تحصیل می‌کنند

٢٥ سنبله ١٣٩٧ پارس تودی

وزیر مهاجران افغانستان گفت: در حال حاضر 500 هزار دانش آموز و دانشجوی افغان در ایران تحصیل می‌کنند.

به گزارش خبرنگار رادیو دری،«حسین عالمی بلخی» که در کنفرانس خبری در کابل صحبت می‌کرد، افزود: در حال حاضر 78 هزار دانش آموز فاقد مدرک اقامتی در مدارس ایران تحصیل می‌کنند که این امر باعث مصونیت خانواده‌های این کودکان نیز شده است.

بلخی با بیان اینکه در حال حاضر 500 هزار از تبعه افغانستان در حال تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های ایران هستند، تصریح کرد: زمینه سفر مهاجران بدون ابطال کارت اقامت به افغانستان فراهم شده و این افراد بدون نگرانی قادر هستند به افغانستان سفر کرده و مجددا به ایران بازگردند.

وی در مورد اتباع افغان حاضر در پاکستان نیز گفت: تاکنون 780 هزار مهاجر بدون مدرک شناسایی شده که به 350 هزار نفر از آنها کارت اقامت موقت صادر شده است. 

وزیر امور مهاجران افغانستان در ادامه یادآور شد: همچنین 170 هزار مهاجر افغانستان در ترکیه به ثبت رسیده که خواهان پناهندگی در این کشور و یا کشور ثالث هستند. 

وی از ایجاد کمیته مشترک میان ترکیه و افغانستان برای بررسی وضعیت مهاجران خبر داد و تاکید کرد: بازگشت مهاجران از ترکیه به صورت داوطلبانه خواهد بود. 

بلخی در مورد اخراج مهاجران از کشورهای اروپایی نیز گفت: در سال جاری 520 نفر اخراج و تعداد 1495 نفر نیز به صورت داوطلبانه از این کشورها به افغانستان بازگشته اند. 

لینک اصلی: http://parstoday.com/dari/news/afghanistan-i82385

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پارس تودی

آخرین خبر ها:

Loading