">

بازتاب نیوز

تحلیلگران: استراتژي ترامپ شکست خورده، جنگ افغانستان، مرگبارتر از سوریه می‌شود

٢٥ سنبله ١٣٩٧ صدای افغان - آوا

تحلیلگران غربی می‌گویند که همزمان با افزایش خشونت‌ها در افغانستان ۱۷ سال پس از حمله امریکا به این کشور، استراتژي ترامپ شکست خورده و این درگیری‌ها می‌تواند امسال حتی مرگبارتر از جنگ داخلی سوریه باشد.

 

به گزارش آوا، خبرگزاری فرانسه در گزارشی آورده است: «این ارزیابی مبهم به شدت با چشم انداز عمومی از ماموریت پشتیبانی ناتو در کابل تناقض دارد و به افزایش روحیه ناامیدی در افغانستان متأثر از جنگ منجر شده است.»

 

ناظران می‌گویند که این تحلیل نشان می‌دهد که استراتژی دونالد ترامپ؛ رئیس جمهوری امریکا درباره افغانستان ناکام مانده و شکست خورده است.

 

جانی والش؛ کارشناس مسائل افغانستان در مؤسسه صلح آمریکا می‌گوید:‌ افزایش تلفات در افغانستان و پایان احتمالی درگیری در سوریه می‌تواند باعث شود تا درگیری افغانستان امسال به مرگبارترین درگیری در جهان بدل شود. سال‌های زیادی به سال جدید پرخشونت در افغانستان بدل شده‌اند و این اوضاع در حال بدتر شدن است.

 

او در ادامه می‌گوید: حضور نیروهای بیشتر در افغانستان براساس استراتژی ترامپ به معنای نبرد بیشتر و تلفات بیشتر است. اوضاع نظامی در این کشور به صورت کلی یک بن بست است.

 

بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه؛ نهادی نزدیک به گروه های ستیزه جوی ضد سوری، درگیری در سوریه که یک دهه پس از جنگ افغانستان آغاز شده، ‌امسال باعث کشته شدن بیش از ۱۵ هزار تن شده است.

 

گرائم اسمیت؛ رایزن گروه بین‌المللی بحران به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: برخی از نشانه‌ها وجود دارد که بر اساس آن، در جنگ افغانستان بیش از ۲۰ هزار تن در سال جاری میلادی کشته شده‌اند که شامل غیرنظامیان و نیروهای مهاجم می‌شود. این تعداد می‌تواند حتی از سایر درگیری‌ها و احتمالا از جنگ داخلی سوریه هم بیشتر شود.

 

براساس گزارش "برنامه داده‌ای مربوط به درگیری‌ها آپسالا" (UCDP) در سویدن، این آمار برای افغانستان بسیار بالاست. براساس این آمار، تعداد مجموع کشته‌های تمامی طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان در سال ۲۰۱۷، ۱۹ هزار و ۶۹۴ تن بود. مجموع تلفات از سال ۲۰۱۴ و با خروج نیروهای ناتو از این کشور به سرعت افزایش داشته است.

 

براساس گزارش اخیر سازمان ملل، کشته‌های غیرنظامیان افغان در شش ماهه نخست ۲۰۱۸، ۱۶۹۲ تن بوده است.

 

نصرت رحیمی؛ سخنگوی وزارت داخله تخمین زده که ۳۰۰ تا ۴۰۰ شبه نظامی دشمن در هر هفته کشته می‌شوند؛ اما آمارهایی درباره کشته‌های غیر نظامیان یا نیروهای دولتی ارائه نکرده است.

 

از سال پیش که دولت واشنگتن با درخواست کابل در محرمانه گذاشتن تلفات جنگ در افغانستان موافقت کرد، داده‌های مربوط به تلفات نیروهای امنیتی افغان در دسترس عموم قرار نمی‌گیرد.

 

براساس آمارهای منتشر شده از سوی بازرس کل ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) و پیش از این مخفی‌کاری، تعداد تلفات نیروهای امنیتی هر سال بیش از ۵۰۰۰ تن بود؛ سیگار همچنین اعلام کرده که برنامه‌های ترامپ درباره افغانستان پیشرفت کمی در برداشته است.

 

بیشتر تحلیلگران بر این باور اند که تعداد تلفات افغانستان بیانگر وخامت اوضاع است. تعداد تلفات سال جاری میلادی برای نیروهای دولتی این کشور می‌تواند بسیار وحشتناک باشد.


 

خشونت در سال جاری میلادی با توجه به تاخیر طولانی مدت انتخابات پارلمانی که قرار است ۲۰ اکتبر برگزار شود و از سرگیری تلاش‌ها برای شرکت دادن طالبان در مذاکرات صلح دامن زده شده است.

 

طالبان بار دیگر برای خود میدان‌های نبرد دست و پا کرده و داعش">داعش که در سال ۲۰۱۴ برای نخستین بار در این کشور ظهور کرد، حملات را در بسیاری از مناطق افغانستان افزایش داده است.

 

عتیق‌الله امرخیل؛ یکی از جنرال‌های بازنشسته افغان می گوید: درگیری‌ها در افغانستان بیشتر ناشی از سایر کشورهای منطقه به ویژه پاکستان است.

 

او به امریکا هشدار داده که در تسلط یافتن بر پاکستان شکست خورده، پاکستانی که به پناه دادن به رهبران طالبان متهم است.

 

با وجود درگیری‌ها در افغانستان، جنرال جان نیکلسون؛ فرمانده پیشین ارتش امریکا در افغانستان ماه گذشته میلادی بر این مساله تاکید کرد که استراتژی ترامپ که شامل استقرار هزاران نیروی مازاد آمریکایی و افزایش حملات هوایی است، کارساز بوده است.

 

پیت لوپو؛ سخنگوی نیروهای امریکایی به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: نیروهای امریکایی در افغانستان همچنان به گفتن حقیقت درباره این جنگ متعهد هستند.

 

طالبان و سایر گروه‌های شبه نظامی در افغانستان کنترل ۱۴ درصد از ۴۰۷ منطقه این کشور را برعهده دارند که از سال گذشته میلادی و با اعلام استراتژی جدید ترامپ تغییری نکرده است.

 

دولت کابل نیز ۵۶ درصد کنترل نواحی افغانستان را برعهده دارد در حالی که در آگست ۲۰۱۷، این میزان ۵۷ درصد بود. به دست آوردن کنترل مابقی مناطق در افغانستان نیز در جدل است.

 

با وجود افزایش خشونت در افغانستان، آتش بس غیرمنتظره بین کابل و طالبان در ماه جون باعث ایجاد بارقه‌ای از امیدواری در راستای صلح در کشور شد. تلاش‌ها برای متقاعد کردن شبه نظامیان طالبان برای مذاکره پایان جنگ هنوز ادامه دارد.

 

مایکل کوگلمان؛ از مؤسسه ویلسون می‌گوید:‌ دولت‌های افغانستان و امریکا متوجه شده‌اند که روند صلح تنها راه پایان جنگ و خشونت و گسترش جنگ است. مقام‌های آمریکایی با نمایندگان طالبان در قطر در جولای دیدار کردند و سایر نشست‌ها هم احتمالا در ماه جاری میلادی انجام می‌شود. این تمام چیزی است که برای پایان جنگ و خشونت انجام شده است.

 

 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/170867/%D8%AA%D8%AD%D9%84%DB%8C%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%AA%DA%98%D9%8A-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE-%D8%B4%DA%A9%D8%B3%D8%AA-%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B1%DA%AF%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%B1-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading