بازتاب نیوز

راهکارهای جدید بانک مرکزی برای مبارزه با کاهش ارزش پول ملی افغانستان

٢٥ سنبله ١٣٩٧ خبرگزاری صنا

خبرگزاری صنا

خبرگزاری صنا - آخرین اخبار افغانستان و جهان

بانک مرکزی افغانستان که مسئولیت اجرای سیاست های مالی کشور، تنظیم تعادل درآمد و هزینه دولت و مدیریت ارز را بر عهده دارد، برای مقابله با کاهش ارزش پول ملی برابر ارزهای خارجی راهکارهای جدیدی در نظر گرفته است.

به گزارش خبرگزاری صنا، نرخ پول ملی طی چند ماه اخیر حدود هفت درصد کاهش داشته است که از برابری ۶۸ افغانی مقابل هر دالر امریکایی به ۷۵٫۵ افغانی رسیده است که همین رخداد باعث شد تا رئیس بانک مرکزی افغانستان، در حضور خبرنگاران برای قانع کردن افکار عمومی از اقدامات خود برای جلوگیری از تداوم کاهش ارزش افغانی و بهبود آینده سخن بگوید.

چهارشنبه ۲۱ سنبله در صفحات اجتماعی کاربران، اخباری از تبادله هر دالر برابر ۷۷ تا ۸۰ افغانی منتشر شد و برخی فضا سازی را تا سقف ۹۰ افغانی هم بالا بردند که اهمیت این امر سببب شد تا رئیس بانک مرکزی کنفرانس مطبوعاتی برگزار کند و علت این سقوط را علاوه بر کار تبلیغاتی سوء جویان، به احتکار مردم نیز نسبت دهد.

رئیس بانک مرکزی به قاچاق ارزهای خارجی به بیرون از افغانستان اشاره کرد و گفت که اقدام هایی در این باره صورت گرفته و مردم به زودی از آن آگاه خواهند شد.

وی افزود: بخشی از کاهش ارزش افغانی برابر دالر، به دلیل سقوط قیمت ارزهای دیگر کشورها در منطقه است که افغانستان با آنها ارتباط بازرگانی دارد و همین اثر می گذارد.

منابع خبری مدت هاست از قاچاق دالر به ایران، پاکستان و امارات گزارش می دهند و همواره انگشت اتهام و سقوط ارزش افغانی را به آن ارتباط داده اند، اما میزان قاچاق ارز و اثر آن با توجه به حجم نقدینگی ارزی افغانستان به عنوان یک عامل اثرگذار یک سویه همواره از سوی کارشناسان مورد تردید بوده است.

رئیس بانک مرکزی افغانستان در نشست خبری از مردم خواست که خام تبلیغات نادرست سودجویان نشوند و بدون دلهره به زندگی عادی خود ادامه دهند.

«صدیق الله خلیل» وعده داد بانک مرکزی بطور کامل توانایی مدیریت ارز را در کشور دارد.

وی گفت که این بانک توانایی تأمین، رفع نیازهای بازار به ارزهای خارجی را برای بلند مدت دارد و هیچ نگرانی در این باره وجود ندارد و به مردم گفت که روز شنبه یعنی دیروز ۳۲ میلیون دالر در بازار تزریق خواهد شد. با این حال، قیمت برابری دالر با افغانی تغییری نکرد و حتی در ساعاتی از روز هر دالر به ۷۵٫۳۰ افغانی هم رسید.

بانک مرکزی افغانستان برای مدیریت و حفظ تعادل قیمت ارز از تزریق دالر به بازار و جمع آوری نقدینگی افغانی بهره می برد که این کار اغلب با استفاده از محل کمک های خارجی انجام می شود.

رئیس بانک مرکزی افغانستان گفت: در ۹ ماه گذشته بیش از ۱٫۶ میلیارد دالر در بازار توزیع کرده است و در مقابل ۱٫۸ میلیارد درآمده داشته است.

بانک مرکزی افغانستان دو راهکار دیگر را برای مدیریت ارز و حفظ ارزش پول ملی خود بکار بسته و به همه بانک ها اعلام کرده است که اجازه ندارند انتقال ارز از مرکز به ولایات داشته باشند و هر ولایت باید نیاز ارزی خود را از محل همان ولایت تامین کند.

این تصمیم باعث شد تا بازرگانان در ولایات مرزی مانند هرات برای گرفتن سپرده ارزی خود به بانک ها مراجعه کنند و با نبود ارز روبرو شوند که این امر سبب اعتراض آنها شد.

در راهکاری دیگر، بانک مرکزی افغانستان ارایه خدمات خزانه داری بین بانک ها در ولایات را محدود به افغانی کرد، یعنی تامین کننده پول ملی در ولایات است که این هم به نوعی بها بخشیدن به نقش افغانی در گردش پول کشور است.

بعد از نشست خبری رئیس بانک مرکزی در کابل، «جیلانی فرهاد» سخنگوی والی هرات خبر داد که در آن ولایت ۱۳ تن را به اتهام قاچاق دلار به ایران بازداشت کرده اند.

بر اساس قانون بازار آزاد که افغانستان از آن پیروی می کند، هر کس حق دارد برای منفعت خود خرید و فروش ارز کند اما بانک مرکزی و دولت هم موظف اند برای مدیریت مالی جامعه و حفظ ارزش پول ملی اقدامات متناسب انجام دهند، کاری که به نظر می رسد بانک مرکزی افغانستان به آن مشغول است، اما در آینده مشخص می شود که راهکارها مشکلات ارزی کشور را برطرف می کند.

راهکارهای جدید بانک مرکزی برای مبارزه با کاهش ارزش پول ملی افغانستان

لینک اصلی: http://sana.af/%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C/%D8%B1%D8%A7%D9%87%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D9%87/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری صنا

آخرین خبر ها:

Loading