بازتاب نیوز

کمیسیون انتخابات: 28 میزان خط سرخ ماست

٢٥ سنبله ١٣٩٧ سلام وطندار

روز گذشته شماری از افراد منسوب به ائتلاف بزرگ ملی دروازۀ دفترهای ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات را در شماری از ولایت‌های کشور بستند و اعلام کردند که اجازۀ برگزاری یک «انتخابات پر از تقلب» را نمی‌دهند.

کمیسیون مستقل انتخابات در واکنش به این اقدام، امروز طی نشستی خبری در کابل اعلام کرد که علیرغم شدت‌گرفتن تلاش‌ها به‌خاطر عدم برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان، 28 میزان خط سرخ این کمیسیون است.

گلاجان عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات می‏گوید، بر اساس گزارش‌های آنان، ائتلاف بزرگ ملی در نظر دارد که دروازۀ دفترهای کمیسیون مستقل انتخابات را در شماری از ولایت‌های دیگر نیز ببندد. افزون بر این به گفتۀ آقای صیاد، احزاب سیاسی، شرکای انتخاباتی این نهاد و حکومت به گونۀ کامل از روند انتخابات حمایت نمی‌کنند و گرنه حکومت باید جلو زورمندان را بگیرد و دفترهای این نهاد را به زودترین فرصت بازگشایی کند.


از سوی دیگر، وزارت داخله در واکنش به بسته‌شدن دروازۀ شماری از دفترهای ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات از سوی ائتلاف بزرگ ملی، می‌گوید که این کار خلاف قانون و به منزلۀ اخلال نظم عامه است.

جنرال اخترمحمد ابراهیمی معین ارشد امور امنیتی وزارت داخله، با انتشار یک نوار ویدیویی به فرماندهان پولیس ولایت‌ها دستور داده است که امنیت دفترهای ولایتی کمیسیون انتخابات را در هماهنگی با ارتش و امنیت ملی تأمین و در صورت لزوم از قوا نیز استفاده کنند.

در همین حال، کمیسیون مستقل انتخابات فهرست ابتدایی رأی‌دهندگان ولایت‌های سرپل، زابل، پنجشیر و فراه را اعلام کرد.

وسیمه بادغیسی معاون عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که کمیسیون شکایات انتخاباتی از همین اکنون (یکشنبه) برای سه روز فرصت دارد تا به اعتراض رأی‌دهندگان در پیوند به فهرست ابتدایی در این چهار ولایت رسیدگی کند.

کمیسیون مستقل انتخابات همچنان از نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان می‌خواهد که برای انتقال مواد حساس انتخاباتی به محلات و مراکز رأی‌دهی، این کمیسیون را یاری کنند.

تاکنون اطلاعات 8 میلیون رأی‌دهنده وارد بانک اطلاعاتی کمیسیون شده و قرار است در روزهای آینده فهرست ابتدایی رأی‌دهندگان 10 ولایت دیگر نیز اعلام شود.

لینک اصلی: http://salamwatandar.com/article.aspx?a=42252&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+SalamWatandarFarsiRssFeed+%28SW+New+Farsi+Rss+%29

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading