بازتاب نیوز

احتمال تاخیر در انتخابات افغانستان؛ کمیسیون انتخابات برای مذاکره با احزاب سیاسی آماده است

٢٥ سنبله ١٣٩٧ پارس تودی

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان ضمن هشدار نسبت به ادامه مسدود شدن دفاتر این کمیسیون توسط حامیان احزاب سیاسی، اظهارداشت که احتمال تاخیر در برگزاری انتخابات وجود دارد و کمیسیون نیز برای مذاکره با احزاب درباره روند برگزاری انتخابات پارلمانی آماده است.

 «عبدالبدیع صیاد» رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان امروز در یک کنفرانس خبری به احزاب سیاسی هشدار داد که ادامه مسدود شدن دفاتر این کمیسیون توسط احزاب سیاسی سبب به تاخیر افتادن برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور خواهد شد.

به گزارش «خامه»، صیاد تصریح کرد: این کمیسیون آمادگی دارد تا در هر مکانی که احزاب سیاسی تمایل دارند با آن‌ها درباره چگونگی برگزاری انتخابات از جمله استفاده از فناوری بیومتریک و یا نظارت بر انتخابات با احزاب سیاسی مذاکره کند.

وی در ادامه نیز از دولت خواست تا ضمن تامین امنیت انتخابات از بسته شدن دفاتر کمیسیون انتخابات نیز جلوگیری کند.

روز گذشته شماری از هوداران ائتلاف بزرگ ملی افغانستان دفاتر کمیسیون انتخابات در ولایت‌های قندهار، بلخ و هرات را مسدود کردند.

آنها تصریح کردند که اگر دولت افغانستان و کمیسیون انتخابات اصلاح نظام انتخاباتی و استفاده از فناوری بیومتریک را در روند رأی‌دهی نپذیرد دفاتر کمیسیون انتخابات در سایر ولایت‌ها نیز مسدود خواهد شد.

این در حالی است که حدود یک ماه به زمان برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور باقی مانده و به‌دلیل مخالفت دولت افغانستان و اصرار احزاب سیاسی نسبت به استفاده از سامانه بیومتریک در روند رأی‌دهی و اختلافات داخلی بین اعضای کمیسیون انتخابات، به‌نظر می‌رسد که برگزاری انتخابات افغانستان تا یک ماه آینده امکان‌پذیر نباشد.

لینک اصلی: http://parstoday.com/dari/news/afghanistan-i82396

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پارس تودی

آخرین خبر ها:

Loading