بازتاب نیوز

طالبان در مذاکرات با امریکا خواستار تبادله زندانیان می‌شود

٢٥ سنبله ١٣٩٧ خبرگزاری افق

رسانه‌های امریکایی به نقل از اعضای ارشد طالبان گزارش داده که این گروه در دور بعدی مذاکرات با امریکا از مسوولان این کشور می‌خواهند زندانیان دو طرف مبادله شوند.

شبکه ان بی سی، گزارش داده که چهار مقام طالبان به خبرنگاران این شبکه گفته که دور بعدی مذاکرات با امریکا به زودی برگزار می‌شود و در آن از امریکا خواسته خواهد شد تا زندانیان را مبادله کند.

این شبکه تصریح کرده که انس حقانی، پسر جلال‌الدین حقانی که گروه حقانی را در سال ۱۹۷۰ میلادی بنیان گذاری کرد نیز در بین کسانی است که قرار است مبادله شوند. انس حقانی از ماه اوکتوبر سال ۲۰۱۴ میلادی به این سو در افغانستان زندانی است.

طالبان مذاکرات پیش‌رو را با اهمیت خوانده و تاکید کرده که این نشست می‌تواند به مفهوم متوقف شدن این گفت‌وگوها برای همیشه و یا بحث‌های پر مفهوم باشد، در صورت که پیشنهاد مبادله زندانیان قبول شود.

از سوی‌هم طالبان گفته که زلمی خلیل‌زاد نیز برای مذاکره به امارات متحده عرب آمده، اما امریکا این گفته‌های طالبان را رد کرده و مبادله زندانیان را نیز بی‌اساس خوانده است.

طالبان همچنان گفته که حدود ۱۳۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ عضو این گروه در زندان‌های افغانستان اند. این گروه همچنان مدعی است که ۴۰۰ زندانی دارد که اکثر آنان را نیروهای امنیتی افغان، و همچنان شهروندانی از امریکا و دیگر کشورهای خارجی تشکیل می‌دهند.

در همین حال گفته می‌شود که شبکه حقانی کوین کینگ، یک شهروند امریکایی را در اختیار دارد؛ پروفیسوری که در کنار یک پروفیسور دیگر امریکایی در ماه اگست سال ۲۰۱۶ از دانشگاه امریکایی در کابل اختطاف شدند.

این گفته‌ها درحالی مطرح می‌شود که مسوولان در حکومت وحدت ملی تاکنون در این خصوص اظهار نظری نکرده اما پیش از این همواره بر گفت‌وگوهای صلح بین الافغانی تاکید کرده‌اند.

لینک اصلی: http://www.ufuqnews.com/archives/93273

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading