">

بازتاب نیوز

حکومت باید به طور جدی با فساد برخورد کند/ مسئولین به دنبال آسان سازی تجارت در کشور باشند

٢٥ سنبله ١٣٩٧ صدای افغان - آوا

مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفت: راه حل این نیست که حکومت بخاطرفساد اداری بندر شیخ ابونصرفراهی را مسدود کند، بلکه باید برای زدودن فساد اقدامات جدی نماید.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان( آوا)، طبق یک مکتوب که از طریق مرکز به ریاست گمرک ولایت فراه رسیده، از رئیس گمرک این ولایت خواسته شده که از تاریخ ۲۵ سنبله، چهار قلم مواد وارداتی(مواد نفتی، سیخ گول، سمنت سیاه، کاشی و سرامیک) متذکره را به افغانستان از طریق بندر شیخ ابونصر فراهی ممنوع قرار داده و تا تاریخ یادشده، اجراآت قانونی صورت گیرد.

هر چندحکومت افغانستان اعلام کرده که علت این اقدام، بحث فساد در گمرکات فراه و ورود قاچاق کالاها از این بندر می باشد اما واردات این کالاها از طریق مرزهای دیگر ایران و افغانستان، مشکلی ندارد.

آذرخش حافظی، رئیس روابط بین الملل اتاق تجارت و صنایع افغانستان به آوا، گفت: منطق اقتصاد ایجاب می کند که کالاها از کوه‌تاترین راه ممکن به بازارعرضه شود تا قیمت حمل ‌ونقل آن به حد اقل برسد اما مسدود شدن بندرشیخ ابونصرفراهی برای متشبثین افغانستان و ایران مشکلات فراوانی را به وجود می‌آورد.

وی با بیان اینکه فساد در تمام گمرکات افغانستان وجود دارد افزود: این راه حل نیست که ما بخاطر فساد بنادر خود را مسدود کنیم بلکه حکومت باید جلوی فساد را بگیرد.

رئیس  روابط بین الملل اتاق تجارت و صنایع افغانستان ادامه داد: مسدود شدن بندرشیخ ابونصرفراهی برای مردم حوزه غرب و جنوب غرب کشور مشکلات زیاد را به بار می‌ آورد چون اگر مردم این مناطق نیاز به کالاهای ضروری داشته باشند ازاین بندر وارد می شود و برای بدست آوردنش باید هزینه های بسیار گزاف پرداخت نمایند.

 حافظی با اشاره به اینکه هدف حکومت باید آسان سازی تجارت درافغانستان باشد تصریح کرد: با همچون اقدامات نا سنجیده ای حکومت برای تاجران مشکلات گوناگون را به وجود می‌آورد.

وی افزود: اتاق تجارت و صنایع افغانستان دراین زمنیه با حکومت گفت‌وگو خواهد کرد تا یک راه حل مناسب پیدا شود که نه متشبیثین و نه مردم حوزه غرب و جنوب غرب با مشکل مواجع شوند.

درهمین  راستا  آگاهان اقتصادی بدین باورند که مسدود کردن بندرشیخ ابونصرفراهی درولایت فراه به زیان تاجران و مردم عام حوزه جنوب غرب افغانستان می باشد.

محمد فرهاد امینی، آگاه اقتصادی درمورد مسدود شدن بندرشیخ ابونصرفراهی گفت: اگر کدام کسرعواید در گمرک فراه دیده می شود، مشکل در رهبری و مدیریت این گمرک بوده و  وظیفه حکومت است تا به آن رسیدگی کند.

امینی یادآور شد:  مسدود بودن بندرشیخ ابونصرفراهی در اقتصاد مردم حوزه جنوب غرب بخصوص مردم ولایت فراه تاثیرات منفی نا گوار به جا خواهد گذاشت و باعث بدبینی ایرانی ها  نسبت به ما خواهد شد.  

وی با بیان اینکه حکومت در مبارزه با فساد اداری و گرفتاری فاسدین در ادارات عایداتی ناکام بوده ابراز داشت: حکومت نباید اقدامات را انجام بدهد که تاجران و مردم عام یک ولایت متضرر شوند.

 امینی خاطر نشان ساخت:  مسدود شدن بندرشیخ ابونصرفراهی در تجارت ایران و افغانستان پیامد ها بسیار ناگوار در پی خواهد داشت چون ایرانیان در این فکرند که حکومت افغانستان به خاطرتحریم های امریکا این اقدام را رودست گرفته است.

گفته می شود: امروز یکشنبه مردم ولایت فراه بخاطرمسدود شدن بندرشیخ ابونصرفراهی دست به  تظاهرات زده و خیمه های تحسن در مقابل ولایت و شورای ولایتی این ولایت بر پا نموده اند.

همچنین شاهراه عمومی هرات قندهار را در ولسوالی بالابلوک بروی رفت و آمد وسایط مسدود نمودند و خواستار بازنمودن مرز و انتقال گمرک دوباره به ولایت فراه شده اند.

قابل یاد آوریست: از بندر شيخ ابونصر فراهى مواد نفتی، سیخ گول، سمنت سیاه، کاشی و سرامیک وارد مى شود.

 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/170873/%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%B7%D9%88%D8%B1-%D8%AC%D8%AF%DB%8C-%D9%81%D8%B3%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF-%DA%A9%D9%86%D8%AF-%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%86%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D8%A2%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D9%86%D8%AF

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading