بازتاب نیوز

سفر وزیر خارجۀ پاکستان به کابل؛ حکومت عمران خان آمادۀ همکاری است

٢٥ سنبله ١٣٩٧ طلوع نیوز

مخدوم شاه محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان امروز (شنبه، ۲۴ سنبله) به کابل آمد.

این نخستین سفر آقای قریشی به افغانستان است که پس از گزینش وی به عنوان وزیرخارجۀ پاکستان، صورت می‌گیرد.

قریشی در این سفرش، با رییس‌جمهور غنی، رییس ارجاییه، وزیر خارجۀ کشور و شماری دیگر از مقام‌های حکومت افغانستان دیدار کرده است.

بربنیاد خبرنامۀ ارگ ریاست جمهوری افغانستان "امنیت، صلح و ثبات در منطقه، مبارزۀ مشترک با تروریزم، تطبیق پلان عمل افغانستان و پاکستان" از موضوعاتی بوده اند که رییس‌جمهور غنی و شاه‌محمود قریشی در بارۀ آن در ارگ ریاست‌جمهوری گفت‌وگو کرده اند.

در این دیدار، رییس‌جمهور غنی هم‌چنان بر عملی شدن "پلان عمل افغانستان و پاکستان" تأکید کرده است.

از سویی هم ریاست اجراییه می‌گوید که وزیر خارجۀ پاکستان گفته است با آن‌که چالش‌ها و دشواری‌هایی در روابط دو کشور وجود دارد، اما حکومت جدید در پاکستان آماده است در همکاری با افغانستان برای بهبود وضعیت تلاش کند.

دریک خبرنامۀ ریاست اجراییه آمده است: «پیگیری تعهدات قبلی میان دو کشور، عملی شدن برنامه عمل دو کشور برای صلح و همبستگی، مذاکرات صلح، مبارزه با دهشت‌افگنی، عودت مهاجران و همکاری‌های مشترک به بحث گرفته شد.»

در همین حال، وزارت امور خارجه نیز می‌گوید که در این دیدارها در بارۀ بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان نیز گفت وگو شده است و نیز روی برگزاری دومین نشست سه جانبه افغانستان؛ پاکستان و چین و بر گزاری نشست علما توافق شده است.

ضبغت احمدی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه در این باره گفت: «روی موضوعات مانند پلان افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی، نشست علما که قرار است به زودی برگزار شود و توافق شده است در این باره، نشست سه جانبه میان افغانستان، چین و پاکستان که دومین دورش خواهد بود و روی آن نیز توافق شده است وهمچنان جانب افغانستان خواستار استرداد قاتل شهید عبده، دیپلمات افغانستان که در کراچی به قتل رسیده بود، شد.»

این دیدار در اوضاعی انجام شده است که وزارت امورخارجه کشور از سیاست‌های حکومت تازۀ پاکستان خوشبین به نظر می‌رسد و امیدوار است که پاکستان تعهداتش را عملی کند.

اما شماری از آگاهان سیاسی به این بارو اند که پاکستان تا زمانی‌که منافعش از رهگذر تمویل گروه‌های هراس افگن حفظ شود، با افغانستان صادق نخواهد بود.

فیض الله جلال، استاد دانشگاه بیان داشت: «اگر پیشینۀ این مسله را ببینیم؛ پاکستان چیزی را که در بارۀ افغانستان گفته است صادقانه عمل نکرده است؛ اما امیدوار استم که عمران خان، که نخست وزیر تازۀ پاکستان شده است که سیاست تازه را روی دست گیرد.»

پیش از این، مقام‌های حکومت افغانستان و حکومت پیشین پاکستان برای بهبود روابط و چگونگی مبارزه با هراس افگنی دیدارها و گفت وگوهای بسیاری را انجام داده بودند – دیدارهایی که به باور شهروندان کشور نتایج مثبتی را در پی نداشتند.

لینک اصلی: https://www.tolonews.com/fa/afghanistan/%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%80-%D9%BE%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%A8%D9%84%D8%9B-%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%D8%AA-%D8%B9%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%AF%DB%80-%D9%87%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading