بازتاب نیوز

وزارت احیا و انکشاف دهات: سیستم عنعنوی آبیاری کاریزها دوباره احیا می‌گردد

٢٥ سنبله ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: وزارت احیا و انکشاف دهات می‌گوید برای مقابله با مشکل کمبود آب در کشور سیستم عنعنوعی آبیاری کاریزها را در ۱۹ ولایت کشور فعال و احیا می‌کند.

مجیب‌الرحمان کریمی، وزیر احیا و انکشاف دهات امروز (یک‌شنبه، ۲۵ سنبله) هنگام امضای قرارداد ده‌ها پروژه‌ انکشافی این وزارت گفت: «از مجموع ۴۴ پروژه‌ای که امروز به امضاء می‌رسد، ۱۷ پروژه آن مربوط به ساخت و احیای کاریزها می‌باشد. در ۱۹ ولایت سیستم عنعنوی آبیاری کاریزها دوباره احیا خواهد شد».

به گفته آقای کریمی، برنامه احیای مجدد سیستم عنعنوی آبیاری کاریزها، به تازگی از سوی این وزارت برای مقابله با کمبود آب در روستاها و کمک به دهقانان کشور راه اندازی شده است.

وی افزود: «احیای کاریزها را امسال شروع کردیم. این کاریزها در ۱۹ ولایت کشور که بر اساس سروی انتخاب شده آغاز خواهد شد. تلاش ما این است که با به دست آوردن بودجه کافی تمام این کاریزها را دوباره احیا کنیم.»

افغانستان در سال جاری، با کمبود آب و خشکسالی بی‌پیشینه مواجه شده است. اما وزارت احیا و انکشاف دهات می‌گوید، مشکل خشکسالی یک مسئله عام منطقه‌ای است. با آن‌هم این وزارت تلاش می‌کند برای مقابله با آن در سطح روستاها و قریه‌ها برنامه‌هایی را روی دست بگیرد که احیای دوباره کاریزها بخشی از آن است.

از سویی‌هم، وزیر احیا و انکشاف دهات، قرارداد ساخت ۴۴ پروژه انکشافی به ارزش ۳۰۷ میلیون افغانی را با شورای‌های انکشافی مردمی و شرکت‌های خصوصی به امضاء رساند که در ۱۷ ولایت کشور تطبیق می‌‌شود. به گفته مسئولان وزارت احیا و انکشاف دهات بیشتر این پروژه‌ها مربوط بخش آبیاری است و ۱۷ پروژه ساخت کاریزها نیز جزء آن می‌باشد.

به گفته کریمی، در این پروژه‌ها ۱۰ درصد سهم مردم محل در نظر گرفته شده است که بیش از ۲۵ میلیون افغانی می‌شود. انتظار می‌رود، با تطبیق این پروژه‌ها، ۱۰۷ هزار تن به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بهره‌مند شده و ۹۷ هزار روز کاری برای مردم محل ایجاد گردد.

او در ادامه اظهار داشت که زمان تطبیق این پروژه‌ها یک سال است و در انتخاب این پروژه‌ها به اصل انکشاف متوازن، اهمیت و بازدهی اقتصادی برای مردم در نظر گرفته شده است. هم‌چنان، مردم محل و روستاها خودشان نیز در انتخاب پروژه‌های انکشافی وزارت احیا و انکشاف دهات نقش داشته است.

این پروژه‌ها قرار است، در ولایت‌های بادغیس، بلخ، غزنی، هلمند، هرات، کابل، خوست، کنر، ننگرهار، کندوز، لغمان، لوگر، پکتیا، پروان، سمنگان و میدان وردک تا یک سال دیگر تطبیق شود.

وزارت احیا و انکشاف دهات مدعی است که «برنامه ملی انسجام برنامه‌های ساحوی» این وزارت در دو سال گذشته نزدیک به ۶ میلیارد افغانی را در قالب ۱۰۹۶ پروژه انکشافی در روستاهای کشور به مصرف رسانده و بیش از ۲ میلیون روزکاری را برای مردم فراهم کرده است. بر اساس معلومات این وزارت، ۵ میلیون نفر در سراسر کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم از این پروژه‌ها بهره‌مند شده است.

علی‌شاه حقمل

لینک اصلی: https://yash.news/?p=24632

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading