بازتاب نیوز

نیروهای امنیتی هواداران ائتلاف ملی را در هرات متفرق کردند

٢٥ سنبله ١٣٩٧ خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، صبح امروز یکشنبه (25 سنبله) نیروهای پلیس هرات به دستور فرمانده پلیس این ولایت، با حمله به خیمه هواداران ائتلاف ملی که روز گذشته در یک تجمع اعتراضی مبنی بر عدم شفافیت در انتخابات پیش‌روی و به چالش کشیدن روند آن از سوی رئیس جمهور افغانستان، برای رسیدن به خواسته‌های خود و شفاف بودن و نظارت احزاب از روند انتخابات درب کمیسیون مستقل انتخابات را در هرات مسدود کرده بودند، هواداران در خیمه اعتراضی را با شلیک‌های هوایی متفرق کرده و خیمه اعتراضی آنها را از مقابل کمیسیون مستقل انتخابات جمع کردند.

ژنرال «امین الله امرخیل» فرمانده پلیس هرات در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس گفت: پلیس هرات به هیچ گروهی اجازه نمی‌دهد تا روند انتخابات را با چالش رو به رو سازد.

وی افزود: روند انتخابات در هرات به صورت شفاف بوده و این کمیسیون فعالیت‌های خود را برای برگزاری انتخابات انجام می‌دهند و دروازه این کمیسیون باز خواهد بود.

امرخیل خاطرنشان کرد: نیروهای امنیتی برای تامین امنیت در مقابل کمیسیون مستقل انتخابات قرار گرفته‌اند و به هیچ فرد و یا گروهی اجازه نخواهند داد تا دروازه این کمیسیون را مسدود کند و یا هم دست به تجمع اعتراضی بزند.

از طرفی دیگر هواداران ائتلاف ملی افغانستان که در مقابل درب کمیسیون مستقل انتخابات از سوی نیروهای امنیتی مورد تعرض قرار گرفته‌اند بیان داشتند که پلیس هرات بدون گفت‌وگو با آنها وارد عمل شده و آنها را به زور متفرق ساخته و خیمه اعتراضی آنها را به زور از مقابل دفتر کمیسیون مستقل انتخابات دور ساخته‌اند.

این اعتراض کنندگان حمله نیروهای امنیتی را خلاف قانون دانسته‌اند و بیان داشتند که هنگام متفرق کردن آنها از سوی نیروهای امنیتی چند تن آنها نیز بر اثر ضرب و شتم زخمی شده‌اند. آنها از حکومت می‌خواهند تا با این عمل نیروهای امنیتی که خلاف آزادی بیان و تجمعات اعتراضی مسالمت‌آمیز است برخورد قانونی شود.

محمد عارف کیانی یک تن از اعضای رهبری ائتلاف ملی و برگزار کننده تجمع اعتراضی در مقابل کمیسیون مستقل انتخابات که از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و در حال حاضر تحت نظارت پلیس در هرات قرار دارد گفت: آنها در یک اعتراض مدنی مشروع در مقابل دفتر کمیسیون تجمع کرده بودند و هیچ عمل خلاف قانونی انجام نداده‌اند اما اکنون از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و تحت نظارت پلیس قرار دارد.

وی خواهان رهایی خود از قید نیروهای امنیتی است و این عمل نیروهای امنیتی را با هواداران ائتلاف ملی در هرات را محکوم کرد.

روز گذشته ده‌ها تن از هواداران ائتلاف ملی افغانستان به دلیل غیرشفاف بودن روند انتخابات و به تسخیر گرفتن آن از سوی رئیس جمهور افغانستان در مقابل دفتر کمیسیون مستقل انتخابات دست به اعتراض مسالمت آمیز زده بودند و از حکومت مرکزی خواهان نظارت احزاب در روند انتخابات و شفاف بودن آن بودند.

به گفته اعتراض کنندگان اما صبح امروز نیروهای امنیتی با برخورد شدید آنها را متفرق ساخته و خیمه آنها را نیز از مقابل این کمیسیون کنار زده‌اند.

لینک اصلی: http://af.farsnews.com/politics/news/13970625000865

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading