بازتاب نیوز

پاکستان چگونگی استفاده تجاری افغانستان و هند از خاکش را بررسی می‌کند

٢٥ سنبله ١٣٩٧ پارس تودی

سفیر آمریکا در کابل اعلام کرد که دولت پاکستان استفاده هند و افغانستان از خاک این کشور برای تجارت با یکدیگر را تحت بررسی دارد.

«جان بس» سفیر آمریکا در کابل در گفت‌وگو با «اکونومیک تایمز» گفت: مقامات پاکستانی در دیدار با مقامات افغان از تمایل این کشور برای از سرگیری تجارت با افغانستان و هند از طریق خاکش خبر دادند.

این در حالی است که پاکستان سال‌هاست اجازه نداده تا کالاهای هندی از خاک این کشور به هند انتقال یابد.

جان بس اظهار داشت که دولت پاکستان پس از مشاهده تحولات اخیر در این باره ابراز تمایل کرده است.

سفیر آمریکا ادامه داد که صادرات افغانستان به هند از طریق کریدور هوایی افزایش یافته است و از سوی دیگر نیز افزایش روابط اقتصادی افغانستان با ازبکستان سبب شده تا دولت پاکستان برای نخستین بار تمایل خود را برای آغاز گفت‌وگو با افغانستان درباره تجارت بین کابل و دهلی‌نو از طریق این کشور ابراز کند.

این دیپلمات ارشد آمریکایی تایید کرد که دولت هند در سفر «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا و «جیمز ماتیس» وزیر دفاع این کشور به دهلی‌نو نیز مسئله تحریم آمریکا بر ایران و تاثیر آن بر پروژه بندر چابهار را مطرح کردند.

وی افزود که دهلی‌نو در دیدار با این دو مقام ارشد آمریکایی نظرات هند مبنی بر «اهمیت چابهار به عنوان وسیله‌ای برای گسترش روابط تجاری دوجانبه و کمک به ارتباط افغانستان به جنوب آسیا» را انتقال داده است.

لینک اصلی: http://parstoday.com/dari/news/afghanistan-i82398

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پارس تودی

آخرین خبر ها:

Loading