بازتاب نیوز

اداره محیط زیست: مصرف گازهای مخرب لایه اوزون تا سال ۲۰۳۵ به صفر می‌رسد

٢٥ سنبله ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: مسئولان اداره ملی حفاظت محیط زیست می‌گویند، برای حفاظت از لایه اوزون مصرف گازهای مخرب به ویژه گازهای هایدروکلوروفلوئوروکاربن تا سال ۲۰۳۵ در کشور به صفر می‌رساند.

شاه زمان میوندی، رئیس عمومی اداره ملی حفاظت محیط زیست امروز (یک‌شنبه، ۲۵ سنبله) در مراسم گرامیداشت از روز حفاظت از لایه اوزون گفت، برای حفاظت از لایه اوزون، استفاده از گازهای کلوروفلوروکاربن یا CFC از سال ۲۰۱۰ به این سو ممنوع شده است.

آقای میوندی افزود، اداره حفاظت محیط زیست در تلاش است تا واردات و مصرف این گازها را تا سال ۲۰۳۵ به صفر برساند.

وی تصریح کرد: «افغانستان در سال‌های (۲۰۱۶، ۲۰۱۷، ۲۰۱۸) ۸۵ میتریک تن گازات HCFC نوع ۲۲ را کاهش داده و کمک قابل ملاحظه‌ای در جلوگیری از گرمایش زمین نمود.» به گفته او، با تطبیق شدن تعهدات کیگالی تا سال ۲۱۰۰ از بلند رفتن ۰٫۵ سانتی‌گراد درجه حرارت کره زمین جلوگیری می‌شود. آقای میوندی تأکید کرد، افغانستان متعهد به حفاظت از لایه اوزون است.

لایه اوزون یک بخش از ستراتوسفیر جو زمین است که در ارتفاع ۲۰ الی ۳۰ کیلومتری سطح زمین قرار دارد. این لایه به عنوان سپر نامرئی انسان‌ها، حیوانات و نباتات از نور ماورای بنفش خورشید عمل می‌کند.

در صورتی‌که لایه اوزون در اثر افزایش گرمای زمین و گازهای گلخانه‌ای تخریب شود؛  شعاع ماورای بنفش آفتاب باعث آفتاب سوختگی، سرطان پوست، آب مروارید و حتی کاهش مقاومت بدن انسان در برابر بیماری‌ها می‌شود.

HCFC‌ و CFC از جمله گازهای مخرب لایه اوزون است که توسط پروگرام مونترال کنترول می‌شود تا در آینده استفاده از این مواد کاهش یابد و به‌جای آن از بدیل استفاده شود.

پروتکل مونترال به هدف حفاظت از لایه اوزون در سال ۱۹۸۷ با عضویت ۴۶ کشور امضاء شد. بر اساس آن کشورهای توسعه یافته به مصرف گازهای CFC تا سال ۲۰۰۰ و کشورهای در حال توسعه با ۱۰ سال تأخیر(۲۰۱۰) پایان دهند.

در همین حال عزت‌الله صدیقی، معاون اداره‌ ملی حفاظت محیط زیست می‌گوید، مقدار مصرف گازهای هایدروکلوروفلوئوروکاربن یا hcfc در سال ۲۰۱۳ از سوی اداره محیط زیست جهانی برای افغانستان ۴۲۸ متریک تن تا سال ۲۰۳۰ تعیین شده بود. به گفته او، اما در سال ۲۰۱۵ میزان مصرف این گاز ۱۰ درصد کاهش یافته است.

آموزش نزدیک به ۱۵۰۰ تن از کارمندان گمرکات، کارمندان تخنیکی ارکندیشن و یخچال‌ها ادارات ذیدخل، توزیع ۱۶ پایه دستگاه تشخیص گازهای مخرب، تهیه مقرره مواد مخرب لایه اوزون و سهمیه بندی برای شرکت‌های وارد کننده گازهای مخرب لایه اوزون از دستاورد‌های دفتر ملی اوزون در چهار سال گذشته است.

این اداره هم‌زمان با ملحق شدن افغانستان به پروتکل مونترال در سال ۲۰۰۴ به حمایت مالی سازمان جهانی حفاظت از محیط زیست ایجاد شد.

در همین حال رولا غنی بانوی اول در یک پیام ویدئوئی، حفاظت از محیط زیست را وظیفه دینی هر فرد دانسته و می‌گوید، در صورتی‌که کسی به آن رسیدگی نکند به خود و نسل آینده خود خیانت کرده است.

 لایه اوزون در نتیجه افزایش گرمای زمین، استفاده از گازهای گلخانه‌ای، ضد عفونی کننده‌هایی که از آن در کشاورزی استفاده می‌شود و مصرف مواد چربی‌زدا تخریب می‌شود.

بر بنیاد گزارش سازمان ملی هوانوردی و فضایی امریکا (ناسا)، دو سوم لایه اوزون تا سال ۲۰۶۵ نه تنها بر فراز قطب جنوب، بلکه در سراسر جهان نابود خواهد شد.

محمد اسلام بهنوش

لینک اصلی: https://yash.news/?p=24642

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading