بازتاب نیوز

کمیسیون انتخابات: بستن دفاتر انتخاباتی قابل تحمل نیست

٢٥ سنبله ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: کمیسیون مستقل انتخابات به احزاب و جریان‌های سیاسی معترض به پروسه انتخابات هشدار داد که فرهنگ بستن دفاتر این کمیسیون دیگر قابل تحمل نیست و این امر باید پایان یابد.

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رئیس این کمیسیون امروز (یک‌شنبه ۲۵ سنبله) در نشستی خبری، مسدود کردن دفاتر ولایتی این کمیسیون را باعث تاخیر پروسه‌ انتخابات خواند و تأکید کرد که مسئولیت آن به دوش عاملان این کار خواهد بود.

در پی مسدود شدن چندین دفتر ولایتی این کمیسیون در جریان اعتراضات ضد حکومتی هواداران حزب جنبش حدود دوماه پیش، روز گذشته نیز هواداران شماری از احزاب و جریان‌های سیاسی، دفاتر ولایتی این کمیسیون در ولایت‌های بلخ و کندهار را مسدود کردند.

احزاب و جریان‌های سیاسی به دلیل آنچه تقلب‌ و تخطی‌های گسترده در پروسه ثبت‌نام رأی‌دهندگان می‌خوانند، خواستار ابطال این پروسه و انجام دوباره آن با استفاده از سیستم بایومتریک هستند.

جریان سیاسی موسوم به ائتلاف بزرگ ملی افغانستان که متشکل از احزاب و جریان‌های سیاسی مختلف است، چند هفته پیش با نمایش هزاران تذکره استیکر زده شده اما نامعتبر، مدعی تقلب گسترده در پروسه انتخابات پیش‌رو از جمله پروسه ثبت نام رأی‌دهندگان شد.

رئیس کمیسیون انتخابات از احزاب و جریان‌های معترض می‌خواهد که به جای بستن دفاتر، نگرانی‌های خود را از نزدیک با این کمیسیون شریک کنند تا به گفته وی از طریق میکانیزم‌های منظم برای پیشگیری از تقلب، تأمین شفافیت و نظارت آنها اقدام شود.

وی در این مورد گفت: «احزاب سیاسی در حالی که در نشست‌های علنی ما حضور نمی‌یابند و هنوز اعتبارنامه هم نگرفته‌اند ولی از کار ما انتقاد می‌کنند، این راه حل نیست. در هرجایی که آنها می‌خواهند ما حاضریم با آنها صحبت کنیم تا فرهنگ بستن دفاتر پایان یابد، زیرا این کار باعث تأخیر انتخابات خواهد شد».

آقای صیاد، رئیس این کمیسیون گفت که به دلیل نبود وقت کافی تا برگزاری انتخابات، استفاده از سیستم بایومتریک امکان‌پذیر نیست، اما نهادهای بین‌المللی، احزاب و شرکای انتخاباتی می‌توانند با اخذ اعتبارنامه، از روند انتخابات نظارت کنند.

استقلالیت و برگزاری انتخابات «خط سرخ» است

کمیسیون مستقل انتخابات امروز در نشست علنی این کمیسیون در مورد تصدیق بخشی از فهرست ابتدایی رأی‌دهندگان، استقلالیت این کمیسیون و نیز برگزاری انتخابات پارلمانی در ۲۸ میزان را «خط سرخ» و تغییر ناپذیر اعلام کرد.

آقای صیاد با یادآوری از آنچه «مرحله حساس» در پروسه انتخابات خوانده می‌شود، از عدم همکاری احزاب، شرکای انتخاباتی و حکومت در این پروسه انتقاد کرد. او از حکومت خواست که برای رفع نیازمندی‌های کمیسیون اقدامات به موقع و جدی روی دست گیرد تا کمیسیون بتواند انتخابات را در زمان تعیین شده آن برگزار کند.

از سویی کمیسیون انتخابات امروز یکبار دیگر از نهادهای امنیتی خواست که امنیت دفاتر، کارمندان، نامزدان انتخابات و در کل پروسه انتخابات را تأمین کنند. این کمیسیون همچنین همکاری نیروهای بین‌المللی مستقر در کشور برای انتقال مواد حساس و غیرحساس انتخاباتی به ولایات را ضروری عنوان کرد.

مجازات کارمندان متخلف

کمیسیون مستقل انتخابات یکبار دیگر وعده داد با هر کارمند این کمیسیون که در گذشته و یا آینده مرتکب تخلف و تقلب در پروسه انتخابات شود، برخورد قانونی خواهد کرد.

این کمیسیون تاکنون هیچ کارمند و یا فرد دیگری را در پیوند به اتهامات تقلب در این پروسه شناسایی و یا مجازات نکرده است.

آقای صیاد می‌گوید: «در پیوند به ادعاهای مبنی بر تقلب در پروسه ثبت‌نام رأی‌دهندگان، گم شدن کتاب‌های استیکر و سایر تخطی‌های انتخاباتی تحقیقات آغاز شده. کارمندانی که مرتکب تخطی شده باشد، به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد».

این کمیسیون پیش از این تأیید کرده است که ۶۰ کتاب استیکر که هر کدام شامل ۶۰۰ استیکر است، از دفاتر این کمیسیون در شش ولایت مفقود شده است.

آقای صیاد همچنین از حکومت خواست تا به والی‌ها و ولسوالان در سراسر کشور دستور دهد تا جلو نفوذ و مداخله افراد زورمندی که با استفاده از نفوذ خود و یا هم با تحت فشار قراردادن کارمندان کمیسیون، قصد تقلب در روند انتخابات را دارند، بگیرد.

تصدیق فهرست ابتدایی چهار ولایت

کمیسیون مستقل انتخابات فهرست ابتدایی رأی‌دهندگان چهار ولایت را طی جلسه علنی امروز تصدیق کرد. ولایت سرپل با ۱۳۷ هزار و ۹۸۳ رأی‌دهنده، پنجشیر با ۷۴ هزار و ۷۸۹ رأی‌دهنده، زابل با ۶۵ هزار و ۹۸۴ رأی‌دهنده و فراه با ۶۶ هزار و ۴۵۷ رأی‌دهنده چهار ولایتی است که لیست ابتدایی رأی‌دهندگان آنها اعلام و تصدیق شده است.

این فهرست غرض آگاهی مردم، از امروز در محلات و مراکز رأی‌دهی ولایات مربوط نصب خواهد شد و شهروندان در صورت داشتن شکایت در این مورد، می‌توانند شکایات خود را به کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت کنند.

بر اساس تقسیم اوقات زمانی، کمیسیون انتخابات می‌بایستی فهرست نهایی رأی‌دهندگان را در ۲۳ ماه اسد اعلام می‌کرد.

غلام حسین الهام

لینک اصلی: https://yash.news/?p=24635

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading