بازتاب نیوز

رونق قاچاق دالر به ایران، حرفه‌ای پر سود در افغانستان

٢٥ سنبله ١٣٩٧ دويچه وله

"بلومبرگ" با انتشار گزارشی به رونق تجارت و قاچاق دالر در بازارهای ایران پرداخته است. گزارشی که فشرده آن روز شنبه ۱۵ سپتمبر بر روی خروجی خبرگزاری "تسنیم" ایران نیز منتشر شده است.

بر اساس این خبر، سقوط ارزش ریال واحد پول ایران باعث رونق گرفتن قاچاق دالر به این کشور شده است. دلالان افغان هر روز با تکسی از طریق نقاط مرزی نظیر "اسلام قلعه" صدها هزار دالر به مشهد قاچاق می‌کنند و هر دالر را به بهای ۱۲ هزار تومان در مشهد می‌فروشند.

دلالان سپس ریال به دست آمده را با سودی معادل ۳۰ درصد در نقاط مرزی دو کشور ایران و افغانستان می‌فروشند. شهروندان نقاط مرزی نیز برای تامین نیازهای خود با  این پول در بازارهای ایران خرید می‌کنند.

بر اساس خبر "بلومبرگ" روزانه از این طریق پنج میلیون دالر وارد بازار ایران می‌شود. یکی از دلالان ارز در بازار "سرای شاهزاده" کابل گفته است که او با سه سفر در ماه حدود ۲۲۰ هزار دالر به ایران قاچاق می‌کند.

دالرهای قاچاق شده به ایران

کاهش ارزش افغانی

خروج غیرقانونی دالر و سایر ارزهای خارجی از بازار افغانستان باعث کاهش ارزش واحد پول این کشور شده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده، ارزش هر افغانی واحد پول افغانستان ظرف ماه‌های گذشته سه و نیم درصد کاهش داشته است.

خبرنگار "بلومبرگ" با مقایسه کاهش ارزش افغانی در برابر ریال بر این باور است که کاهش سه و نیم درصدی واحد پول افغانستان در برابر کاهش ۶۰ درصدی واحد پول ایران در حدی نیست که بتواند بر سودآوری قاچاق دالر به ایران تاثیر چندانی بگذارد.

DW.COM تحریم‌های امریکا باعث افزایش قاچاق دالر از افغانستان به ایران شده است

تحریمات جدید ایالات متحده علیه ایران، عواقب ناخواسته اما مستقیم بر افغانستان داشته است. ارزش پول ایران که طی ماه های اخیر به شدت کاهش یافت، سبب شده تا قاچاقبران بخشی از دالر مورد نیاز این کشور را از افغانستان تامین کنند. (21.08.2018)

افغانستان بر انتقال دالر به ایران محدودیت وضع کرد

مقام های افغانستان در غرب این کشور انتقال دالر امریکایی به ایران را محدود کردند. پس از سقوط ارزش ریال ایرانی، بسیاری تاجران ایرانی دالر مورد نیاز شان را از شهر هرات افغانستان به دست می آوردند. (05.10.2012)

ارزش پول ایران در یک روز ۱۴ درصد افت کرد

ارزش ریال، واحد پول ایران در برابر دالر باز هم کاهش یافت. ریال از ماه اپریل سال روان، اندکی پیش از بیرون شدن ایالات متحده از توافقنامه اتومی، ۵۰ درصد ارزشش افت کرده است. (30.07.2018)

قاچاق دالر

خروج غیرقانونی دالر از افغانستان بیش از میزان خروج قانونی آن از جمله برای واردات کالا است. به عنوان نمونه، در فاصله زمانی ماه جون ۲۰۱۷ تا جولای سال جاری، دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دالر به طور قانونی از افغانستان خارج شده است. حال آنکه در همین فاصله زمانی، قاچاق دالر بالغ بر چهار میلیارد دالر بوده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی سایت "بلومبرگ" میزان قاچاق دالر از افغانستان به ایران ظرف یک ماه گذشته از رشدی ۵۰ درصدی برخوردار بوده است.

خبرنگار این رسانه علت افزایش تقاضا برای دالر در ایران را واهمه مردم از کاهش بیشتر ارزش ریال می‌دانند و از این رو بر آنند تا با تبدیل دارایی‌های خود به دالر از کاهش بیشتر ارزش آن جلوگیری کنند.

قاچاقچیان دالر نه تنها ویزاهای چند بار ورود به ایران دارند، بلکه با استفاده از شبکه ارتباطات خود می‌توانند بدون نگرانی از کنترل‌های مرزی بکس های پر از دالر را به ایران منتقل کرده و تومان خریداری شده را به افغانستان حمل کنند.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D9%82%D8%A7%DA%86%D8%A7%D9%82-%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA%DB%8C-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D9%88%D8%AF-%D8%AA%D8%A8%D8%AF%DB%8C%D9%84-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/a-45507764?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading