بازتاب نیوز

ناتو بر همکاری با امریکا در جنگ افغانستان و نبرد با داعش، تاکید کرد

٢٥ سنبله ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

2018-09-16 | 27 دقيقه پيش

دبیر کل ناتو تاکید کرده است که امریکا در مبارزه‌اش در افغانستان و رویارویی با داعش تنها نیست و عضوهای ناتو، واشنگتن را همراهی می‌کنند.

بنیاد هریتج در شهر واشنگتن امریکا به تازگی میزبان ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو بود.

در این بنیاد، دبیر کل ناتو گفت: "در این هفته ما مراسم سالگرد حمله‌های یازدهم سپتامبر بر امریکا را داشتیم. حمله‌هایی که پس از آن ده‌ها هزار سرباز اروپایی و کانادایی در کنار امریکا در افغانستان جنگیدند و بیشتر از هزار سرباز جان شان را از دست دادند. امروز هم متحدان ناتو در کنار ایالات متحده ایستاده‌اند، نه تنها در افغانستان بلکه همچنان در ایتلاف جهانی بر ضد داعش."

ینس استولتنبرگ همچنان در پاسخ به پرسشی در این نشست، گفت که ناتو از مبدل شدن افغانستان به پناهگاه امن هراس‌افگنان جلوگیری کرده و به همکاری با این کشور همچنان متعهد است.

آقای ستولتنبرگ گفت: "مبارزه با هراس افگنی چالش جدیدی نیست و سال‌هاست که وجود دارد. اما ناتو در این بخش نقش کلیدی بازی می‌کند. باید به یاد داشته باشیم ما به این دلیل در افغانستان هستیم تا از مبدل‌شدن دوباره این کشور به پناهگاه امن هراس‌افگنان بین‌المللی جلوگیری کنیم. در افغانستان مشکل‌های زیادی وجود دارد، اما حد اقل ما از مبدل شدن افغانستان به سکویی که از آن حمله‌های هراس‌افگنی بر کشورهای ما انجام شود، جلوگیری کرده‌ایم."

این مقام ناتو همچنان با اشاره به همکاری های آلمان با ناتو افزوده: " کاری که آلمان انجام می‌دهد واقعن مهم است چون اقتصاد این کشور بزرگ است. پس تصمیم‌های این کشور روی هزینه‌های ناتو هم اثر می‌گذارد. آلمان به حضور ناتو در افغانستان کمک می‌کند. نیروهای این کشور دومین گروه بزرگ نظامی ناتو در آنجا اند و آنان در بخش شمالی افغانستان مسوولیت دارند."

در حال حاضر حدود ۱۵۰۰۰نیروی خارجی شامل سربازان امریکایی و ناتو در افغانستان حضور دارند و با توجه با پایان ماموریت جنگی‌شان در سال ۲۰۱۴ میلادی، بیشتر مشغول مشورت‌دهی و آموزش نیروهای امنیتی افغان‌اند.

1TVNews.af

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/35819-2018-09-16-10-37-45

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading