بازتاب نیوز

جدال تازه کمیسیون انتخابات و احزاب افغانستان؛ کمیسیون نگران تاخیر در انتخابات است

٢٥ سنبله ١٣٩٧ بی بی سی

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید بسته شدن دروازه‌های دفاتر آنها در ولایات ممکن است برگزاری انتخابات را با تاخیر روبرو کند.

حامیان ائتلاف بزرگ ملی افغانستان که متشکل از ۳۵ حزب و جریان سیاسی مطرح است، روز گذشته دروازه دفاتر کمیسیون مستقل انتخابات را در ولایات هرات، قندهار و بلخ بستند.

شما زیادی از احزاب افغانستان از چندین ماه به این سو از شفافیت روند انتخابات انتقاد دارند و خواست‌هایی چون استفاده از بایومتریک/انگشت نگاری در انتخابات، تغییر سیستم انتخاباتی و نظارت از انتخابات توسط احزاب را مطرح کردند.

آنها گفته بودند که در صورت عملی نشدن خواست‌های‌شان دست به اعتراضات و نافرمانی‌های مدنی می‌زنند.

روز گذشته پس از بسته شدن دروازه شماری از دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات، معاون وزارت داخله/کشور افغانستان این کار آنها را غیرقانونی خواند.

اخترمحمد ابراهیمی، در یک پیام ویدئویی گفت هر شهروندی حق دارد مطابق قانون خواست‌های خود را مطرح کند اما هیچ کسی حق ندارد نظم عامه را اخلال کرده و کار نهادهایی را که خدمات اجتماعی ارائه می‌کنند و یا یک پروسه ملی را پیش می‌برند، مختل کند.

او از مردم خواست مانع همچو اقدامات شوند و به همه نیروهای امنیتی وظیفه سپرد که برای تامین امنیت دفاتر انتخاباتی و پیشبرد نورمال وظایف کارکنان آنها، در صورت ضرورت از 'زور ' هم استفاده کنند.

گفته می‌شود که امروز خیمه تحصن معترضان در مقابل دفتر کمیسیون مستقل انتخابات در هرات نیز از سوی نیروهای امنیتی برچیده شده و پلیس پنج نفر را در ارتباط با ایجاد مانع مقابل دفتر کمیسیون بازداشت کرده است.

معترضان اما در قندهار گفتند اگر خیمه آنها هم برچیده شود، روی جاده می‌نشینند.

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات امروز یکشنبه ۲۵ سنبله/شهریور در یک نشست خبری گفت حکومت نیز باید به موقع و اقدمات جدی برای رفع مشکلات کمیسیون روی دست گیرد.

او گفت کسانی که دروازه دفاتر کمیسیون را می‌بندند، باعث تاخیر در انتخابات می‌شوند و مسئول هستند.

آقای صیاد از احزاب سیاسی خواست تا خواست‌های قانونی خود را با آنها مطرح سازند و تلاش کنند از راه گفت‌وگو راه حلی برای رفع نگرانی آنها پیدا کنند.

ائتلاف بزرگ ملی افغانستان چندی پیش خواهان باطل شدن روند ثبت نام رای دهندگان شد و اعلام کرد که در این روند تقلب‌های گسترده صورت گرفته است. به تازگی نیز نمایندگان آنها هزاران شناسنامه تقلبی را که برچسب انتخاباتی داشتند، به رسانه‌ها نشان دادند. بی‌بی‌سی نیز دریافت که شماری از این شناسنامه‌ها در بانک اطلاعاتی کمیسیون ثبت شده است.

امروز کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که آنها با استفاده از سیستم‌های خود فهرست رای دهندگان را از شناسنامه‌های تقلبی و تکراری پاک می‌کنند و به طور نمونه اکنون فهرست رای دهندگان زابل، پنجشیر، فراه و سرپل را منتشر کردند.

به گفته رئیس کمیسیون تاکنون مشخصات هشت میلیون رای دهنده ثبت بانک اطلاعات شده و کار ثبت بیش از یک میلیون رای دهنده دیگر ادامه دارد.

انتخابات پارلمانی افغانستان قرار است در ماه میزان/ مهر برگزار شود. برای اشتراک در این انتخابات بیش از ۹ میلیون رای دهنده ثبت نام کردند.

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-45532726

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading