بازتاب نیوز

راه نجات گوشی یا تبلت در آب افتاده چیست؟

٢٥ سنبله ١٣٩٧ رادیو تلویزیون ملی افغانستان

شاید برای خیلی از شما پیش آمده باشد که گوشی یا تبلت‌تان در آب بیفتد، در این حالت احتمالا شما دست‌ و پای خود را گم می‌کنید. توصیه می‌کنیم در این  مواقع به توصیه‌های زیر عمل کنید، تا شاید بتوانید دستگاه خود را نجات دهید.

وقتی دستگاه شما در آب می‌افتد، ممکن است بر اثر نفوذ آب و رطوبت به داخل آن دچار مشکل شود، توصیه‌های زیر ممکن است دستگاه شما را از خراب شدن نجات دهد.

سرعت عمل برای نجات دستگاه بسیار بسیار مهم است. اولین و مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید این است که به سرعت گوشی را از آب در بیاورید، چرا که اگر دستگاه شما به سرعت از آب خارج نشود، آب در آن نفوذ می‌کند و موجب ایجاد اختلال در آن می‌شود. بنابراین در مرحله نخست سرعت عمل به‌شدت نقش مهمی دارد، چرا که هرچه بیش‌تر دستگاه شما در آب بماند احتمال زنده ماندن آن کم می‌شود!

بعد از خارج کردن دستگاه خود از آب، سریعا خاموشش کنید و به هیچ‌ عنوان به روشن کردن آن اقدام نکنید و پس از آن اگر نوع گوشی شما، مودلی است که امکان خارج کردن باتری از آن وجود دارد، در اولین فرصت باتری را از دستگاه خود جدا کنید.

هر قسمتی از گوشی و تبلت شما که امکان جدا شدن دارد را از آن جدا کنید، برای مثال اگر از قاب استفاده می‌کنید آن را خارج کنید، کارت حافظه و سیم کارت را در بیاورید، همه قسمت‌ها را بر روی پارچه ای قرار دهید.

محلی که سیم‌کارت و کارت حافظه را خارج کردید در صورتی که پر از آب است، خشک کنید. به آرامی شروع کنید گوشی را با دستمال ی کاملا خشک کنید.

نکته‌ای که در انجام این کار نباید فراموش کرد این است که در این مرحله و در مراحل قبلی از تکان دادن زیاد دستگاه کاملا پرهیز کنید، چرا که با تکان دادن اگر آب وارد گوشی شده باشد، حرکت می‌کند و به جاهای دیگر نفوذ می‌کند. نکته دیگری که بعد از خروج دستگاه باید از آن‌ها غافل نبود این است که به هیچ عنوان کلید‌های دستگاه را فشار ندهید و دستگاه را به چارچر متصل نکنید.

در مرحله بعد سخت‌ترین مرحله است و باید نسبت به خشک کردن اعضای داخلی گوشی اقدام کنید.

بسیاری از شما از موی خشک کن استفاده می‌کنید. اگر حرارت باد موی خشک کن تنظیم نباشد و بیش از اندازه گرم باشد و در فاصله نامناسب از گوشی باشد، می‌تواند حرارت آن به پردازنده دستگاه شما آسیب وارد کند، پس اگر تصمیم به استفاده از دستگاه برای خشک کردن اعضای درونی دستگاه دارید حتما حرارت باد را کم کنید و در فاصله مناسب آن را بگیرید.

باد را بیش‌تر در نواحی چون محل سیم‌کارت، کارت حافظه و محل باتری بگیرید که از شکاف‌های این محل‌ها باد موی خشک کن وارد دستگاه شود. ما سه روش را برای خشک‌ کردن گوشی توصیه می‌کنیم راه‌هایی که با آن‌ها احتمال آسیب‌رسیدن به دستگاه در این مرحله را کم می‌کند.

روش اول این است که دستگاه خود را به مدت دو الی سه روز در جایی که رطوبت ندارد به حال خود رها کنید.

روش دوم، قرار دادن دستگاه در ظرف برنج خشک است. دستگاه را در ظرف برنج به گونه‌ای قرار دهید که برنج به اندازه کافی اطراف دستگاه را بگیرد. برنج خشک رطوبت گوشی شما را می‌تواند بگیرد، و با انجام این روش ممکن است گوشی شما به حالت عادی برگردد.

روش سوم، قرار دادن گوشی در یک جعبه و گذاشتن چند بسته سیلیکاژل در اطراف آن است. سیلیکاژل ماده‌ای است که در بسته‌های کوچک کاغذی بسته‌بندی می‌شود و در جعبه‌های وسایل الکترونیکی(و کفش ها) برای گرفتن رطوبت به‌کار برده می‌شود. یک روز گوشی خود را در جعبه به همراه بسته‌های سیلیکاژل قرار دهید، احتمال اینکه رطوبت آن از بین برود وجود دارد.

بعد از انجام مراحل فوق، باتری گوشی خود را در آن قرار دهید و ببینید گوشی روشن می‌شود یا خیر. نجات یافتن گوشی که در آب افتاده باشد کاملا چانسی  است و هیچ راه‌حل قطعی برای نجات آن وجود ندارد، روش‌های توضیح داده شده روش‌های احتمالی هستند و صرفا برای این هستند که آگاه باشید که هنگام بروز این اتفاق چه کار‌هایی را باید انجام دهید و از انجام چه کارهایی باید پرهیز کنید، در آخر پس از انجام این کارها گوشی شما به حالت عادی برگشتن کاملا چانسی است.

پس بیشتر دقت کنید و مراقب باشید به هیچ عنوان گوشی خود را در آب نیاندازید و یا در جاهای خیلی مرطوب قرار ندهید. همیشه از گوشی خود به خوبی محافظت کنید.

اگر شما راه‌حل دیگری را تجربه کردید، با ما به اشتراک بگذارید.

لینک اصلی: https://rta.org.af/?p=22348

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو تلویزیون ملی افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading