بازتاب نیوز

دست‌آوردهای بازرگانان افغانستان ازنمایشگاه جهانی تجارت در هند

٢٥ سنبله ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

Read in English2018-09-16 | 21 دقيقه پيش

شرکت‌های داخلی حاضر در نمایشگاه جهانی تجارت و سرمایه‌گذاری ممبی بیش از چهارصد قرارداد را در بخش‌های مختلف با شرکت‌های هندی و دیگر کشورها به ارزش مجموعی ۲۱۴ میلیون دالر بسته‌اند. در این نمایشگاه، فرآورده‌های داخلی کشور در نزدیک به دوصد غرفه به نمایش گذاشته شده‌است.

اتاق تجارت، این نمایشگاه را نسبت به دیگر نمایشگاه‌ها در بیرون از کشور، پردست‌آورد خوانده، گفت که تنها در بخش قالین، بازرگانان کشور توانسته‌اند قراردادهایی را به ارزش بیش از صد میلیون دالر به‌دست آورند.

قرارداد۱۱۵ میلیون دالری قالین، قرار داد انتقال فرآورده‌های داخلی کشور به تمامی ایالت‌های هند از طریق شرکت هوانوردی "اسپایس جیت" و قرارداد ساخت داروخانه‌ی بزرگ همراه با تجهیزات آن در کشور، از مهم‌ترین قراردادهایی است که در این نمایشگاه میان شرکت‌های داخلی و هندی امضا شده است.

به گفته‌ی توفیق داوری، معاون رییس‌اجرایی اتاق تجارت برای رشد بازرگانی میان دو کشور این نهاد با اتاق تجارت بین‌المللی ممبی و اتاق تشبثات کوچک و متوسط هند دو تفاهم‌نامه امضا کرده‌است.

برای انتقال فرآورده‌های داخلی کشور به هند تاکنون دو دهلیز هوایی کابل - دهلی و کابل - ممبی راه‌اندازیشده است اما سمیر رسا، سخن‌گوی مشاوریت ارشد رییس‌جمهوری در امور مالی و بانک‌داری گفت که در دومین نمایشگاه بین‌المللی تجارت و سرمایه گذاری ممبی، این اداره با یکی از شرکت‌های داخلی هندی قراردادی را به امضا رسانده است که بربنیاد آن شرکت اسپایس‌جت فرآورده‌های داخلی کشور را به تمام ایالت‌های هند انتقال می‌دهد.

سرمایه گذاری شرکت های هندی در افغانستان از دو سال به این‌سو افزایش یافته است. پیش‌بینی می‌شود که میزان روابط بازرگانی کابل-دهلی تا سال۲۰۲۰ به بیش از ۲ میلیارد دالر برسد.

1TVNews.af

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/35820-2018-09-16-11-23-40

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading