بازتاب نیوز

اعتراض بارزگانان فراه برای رفع ممنوعیت واردات از ایران

٢٥ سنبله ١٣٩٧ بی بی سی

شماری از تجار و صدها تن از حامیان آنان امروز در مقابل دفتر ولایت فراه در غرب افغانستان، خیمه تحصن برپا کردند.

این بازرگانان خواهان رفع ممنوعیت واردات پنج قلم از اجناسی شدند که تا پیش از این از ایران وارد فراه می‌شد.

فراه در غرب افغانستان هم‌مرز با کشور ایران است.

مقام‌های محلی می‌گویند سر از امروز ۲۵ سنبله/شهریور به اساس حکم رئیس جمهوری افغانستان واردات پنج قلم جنس از جمله سیمان/ سمنت، تیل/نفت، کاشی، سرامیک و آهن آلات از ایران به فراه ممنوع شده است.

معترضین گفته‌اند تا زمانی که این حکم لغو نشود به اعتراض‌شان ادامه می‌دهند.

گفته می‌شود که این اقلام به گونه گسترده از ایران وارد ولایت فراه می‌شود و بازار خوبی دارد اما اکثر آن از راه قاچاق و بدون پرداخت مالیه به دولت، وارد این ولایت می‌شد.

ناصر مهری، سخنگوی والی فراه به بی‌بی‌سی گفت که خواسته‌های معترضان به صورت کتبی به ریاست جمهوری افغانستان فرستاده شده است.

اومی‌گوید برای جلوگیری از فساد اداری و قاچاق این اموال این تصمیم گرفته شده و هدف آن آغاز روندی برای قانونمند کردن واردات این اجناس است.

به گفته آقای مهری، بر اساس این فرمان تا زمانی که جلوی فساد اداری ناشی از قاچاق این اقلام گرفته نشود، واردات آنها ممنوع است.

افغانستان یکی از مهمترین مقاصد صادرات ایران به شمار می‌رود و حجم تجارت میان دو کشور در سال‌های اخیر به صورت چشگمیری افزایش یافته است.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران که به تازگی از کابل دیدار کرد، در سفرش اعلام کرد که مبادله اقتصادی میان افغانستان و ایران اکنون به سه میلیارد دلار رسیده اما اتاق تجارت افغانستان می‌گوید که مجموع تجارت سالانه افغانستان و ایران حدود یک میلیار دلار در سال است.

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-45532727

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading