بازتاب نیوز

"کاهش چشمگیر محبوبیت محافظه کاران" یک ماه پیش از انتخابات بایرن

٢٥ سنبله ١٣٩٧ دويچه وله

حزب "اتحاد سوسیال مسیحی بایرن" یا (سی اس یو)، همکار و متحد انگلا مرکل تاکنون شش دهه بر سیاست ایالت بایرن تسلط داشته است، اما حالا نظرسنجی ها نشان می دهند که این حزب ۱۳ درصد از آرای خود را در انتخابات پیش رو از دست خواهد داد؛ در مقابل، حزب ضد مهاجرت "بدیل برای آلمان یا (آ اف د) از این وضعیت سود خواهد برد.

انتخابات ایالتی در بایرن روز چهاردهم اکتوبر (یک ماه بعد) برگزار می شود. رهبران حزب "سوسیال مسیحی" در واکنش به دستاوردهای راستگرایان افراطی، اندکی گرایش سیاسی خود را به راست مایل کردند تا جایی که حتا نزدیک بود حکومت ائتلافی در برلین فرو بپاشد.

حزب "سوسیال مسیحی" بخشی از حکومت ائتلاف بزرگ و متحد حزب "دموکرات مسیحی" مرکل است. این دو حزب محافظه کار با حزب چپ میانه "سوسیال دموکرات" تشکیل حکومت داده اند.

نظرسنجی جدیدی که روز جمعه از سوی مرکز تحقیقی "انفراتست دیمپ" منتشر شد، نشان می دهد که حزب "سوسیال مسیحی" حمایت ۳۵درصد مردم را در ایالت بایرن با خود دارد. این رقم افت شدیدی را در میزان محبوبیت این حزب نشان می دهد، چرا که سوسیال مسیحی ها در انتخابات ایالتی سال ۲۰۱۳، حدود ۴۷.۷ درصد آرا را با خود داشتند.

زودر و هورست زیهوفر (راست) رهبر حزب سوسیال مسیحی

این نظرسنجی همچنان نشان می دهد که حزب راستگرای "بدیل برای آلمان" ۱۱ درصد هوادار دارد که این میزان کافی است تا این حزب برای نخستین بار به پارلمان ایالتی بایرن وارد شود.

مارکوس زودر، نخست وزیر ایالت بایرن در آغاز کنگره محافظه کاران گفت: «نظرسنجی های این هفته خوب نبود اما نشانه ای است برای این که بیدار شویم».

هم زودر و هم هورست زیهوفر رهبر این حزب در سخنرانی هایی مشتاقانه به هواداران خود گفته اند که خواهان اقداماتی به منظور جلوگیری از تکرار موج بزرگ مهاجرت در سال ۲۰۱۵ هستند.

DW.COM در آستانه انتخابات لحن نخست وزیر بایرن در مورد آوارگان ملایم تر می شود

در آستانه انتخابات پارلمان ایالت بایرن در ماه اکتوبر، نخست وزیر این ایالت در برابر آوارگان لحن ملایمتری اتخاذ کرده است. روز جمعه در بایرن نخستین مرکز رسیدگی به تقاضای پناهندگی و بازگرداندن پناهجویان ردشده، افتتاح شد. (28.07.2018)

شورای پناهجویان بایرن: صدها مهاجر افغان از ایالت بایرن فرار کرده اند

شورای پناهجویان ایالت بایرن گفته که صدها افغان از ترس اخراج اجباری این ایالت را ترک نموده و به سایر کشورهای اروپایی فرار کرده اند. این شورا به مهاجر نیوز گفت که درحال حاضر شمار زیادی دیگر تحت پیگرد پولیس قرار دارند. (06.07.2018)

زیهوفر به صدها نماینده در کنگره حزبی گفت: «آنانی که حق حفاظت به دست نمی آورند باید به کشورهایشان برگردانده شوند زیرا [...] هیچ کشوری در این سیاره نمی تواند شمار نامحدودی از آوارگان و مهاجران را بپذیرد».

با این حال، هر دو سیاستمدار همزمان مخالفت خود را با افراطگرایی ابراز داشته اند و خواهان نظارت دقیق از حزب "بدیل برای آلمان" شده اند؛ به ویژه این که گفته شده است برخی از رهبران این حزب در اعتراضات راستگرایان افراطی در شهر کمنیتس اشتراک کرده اند.

آشوب و اعتراضات در کمنیتس در هفته های اخیر هنگامی بروز کرد که یک مرد آلمانی ۳۵ ساله در نزاع خیابانی به قتل رسید. هنوز هم گزارش هایی از ناآرامی در این شهر به گوش می رسد. رسانه های محلی روز شنبه گزارش دادند که پولیس روز جمعه، پس از تظاهرات ضد مهاجرت، شش تن را به خاطر حمله به یک ایرانی دستگیر کرده است.

زیهوفر که همواره مخالف سیاست مرزهای باز انگلا مرکل بوده است، می گوید که حزب او خواهان حفاظت از ارزشهای لیبرال است و یهودستیزی و بیگانه هراسی و راستگرایی افراطی را تحمل نمی کند.

رویترز / ع. ح.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%DA%86%D8%B4%D9%85%DA%AF%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D8%AD%D8%A8%D9%88%D8%A8%DB%8C%D8%AA-%D9%85%D8%AD%D8%A7%D9%81%D8%B8%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DB%8C%DA%A9-%D9%85%D8%A7%D9%87-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D9%86/a-45509249?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading