بازتاب نیوز

کمیسیون انتخابات: مسدود شدن دفاتر سبب تاخیر انتخابات می‌شود

٢٥ سنبله ١٣٩٧ دويچه وله

انتخابات پارلمانی افغانستان قرار است ۳۳ روز بعد برگزار شود ولی به دلیل اختلاف نظر احزاب سیاسی با کمیسیون، دروازه‌های شماری از دفاتر کمیسیون انتخابات در ولایات مسدود است.

مقام‌ها در کمیسیون انتخابات روز یک شنبه در یک نشست خبری گفتند که تلاش می‌کنند تا انتخابات شفاف برگزار شود ولی احزاب سیاسی به این وعده‌ها باور ندارند.

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان روز یک شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت: «این که احزاب سیاسی از راه‌های دیگر استفاده می‌کند، کمیسیون این را با نهادهای امنیتی شریک می‌سازد و تاکید می‌کند که هر نوع بسته شدن مراکز ما قابل تحمل نیست و سبب تاخیر در انتخابات می‌شود.»

آقای صیاد تاکید کرد که هرگونه مزاحمت در روند انتخابات سبب تاخیر در برگزاری انتخابات خواهد شد: «ما هم نگرانی خودرا داریم. این فرهنگ بسته شدن دفاتر انتخابات باید از بین برود. کمیسیون انتخابات یک روز هم تحمل بسته شدن مرکز خودرا ندارد و این نگرانی خودرا ما با نیروهای امنیتی، حکومت و جامعه جهانی شریک کرده‌ایم.»

این در حالیست که طرفداران احزاب سیاسی در ولایات بلخ، قندهار و هرات در روزهای اخیر دروازه‌های دفاتر کمیسیون انتخابات را بستند و گفتند تا زمانی که کمیسیون انتخابات شفافیت را تضمین نکند، این دفاتر مسدود خواهند ماند. در برخی ولایات مانند بلخ، طرفداران احزاب سیاسی با برپا کردن خیمه‌ها دست به اعتراض زده و دروازه دفتر کمیسیون انتخابات را بسته‌اند.

پس از آن‌که جریان‌های سیاسی از موجودیت هزاران تذکره جعلی پرده برداشتند، شفافیت انتخابات با شک و گمان‌هایی همراه شد و تاکید احزاب سیاسی این است که رای دهندگان باید پیش از استعمال رای، بایومتریک شوند چون به نظر آن‌ها در غیر این صورت انتخابات پارلمانی مملو از تقلب خواهد بود.

فایل صوتی را بشنوید 05:19 پخش زنده 05:19 دقیقه به اشتراک گذاری آیا برگزاری انتخابات شورای ولسوالی به تاخیر می‌افتد؟

فرستادن Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Digg stumble reddit Newsvine

لینک کوتاه https://p.dw.com/p/345rR

آیا برگزاری انتخابات شورای ولسوالی به تاخیر می‌افتد؟

اما رئیس کمیسیون انتخابات گفت که وقت کافی برای استفاده از سیستم بایومتریک باقی نماینده، ولی انتخابات آینده شفاف خواهد بود. آقای صیاد گفت: «در ارتباط به شفافیت انتخابات کمیسیون حاضر است در هر جا نظرات احزاب را بشنود و اگر طرح‌هایی برای جلوگیری از تقلب داشته باشند آن را از راه‌های حقوقی با ما شریک بسازند.»

همکاری بجای انتقاد

کمیسیون انتخابات می‌گوید نهادهای انتخاباتی، احزاب سیاسی و حکومت بجای همکاری با کمیسیون انتخابات برای برگزاری انتخابات شفاف و به وقت، راه انتقاد را در پیش گرفته و این می‌تواند برگزاری موفق انتخابات را صدمه بزند. آقای صیاد تاکید کرد نهادهای انتخاباتی و احزاب سیاسی به جای انتقاد نمایندگان شان را به کمیسیون بفرستند، اعتبارنامه اخذ کنند و از روند برگزاری انتخابات به صورت جدی نظارت نمایند.

این کمیسیون از ماموریت حمایت قاطع نیز خواست تا برای برگزاری انتخابات همکای و این روند را نظارت کنند. رئیس کمیسیون انتخابات گفت که این ماموریت می‌تواند نیروهای افغان را در انتقال مواد حساس و غیرحساس به ولایات همکاری نماید. 

در همین حال نهادهای انتخاباتی می‌گویند با آن‌که تقلب در انتخابات به یک نگرانی تبدیل شده اما احزاب سیاسی نباید از به این بهانه مانع برگزاری انتخابات و فعالیت کمیسیون گردد. یوسف رشید رییس اجرایی موسسه فیفا به دویچه وله گفت: «ما هم از این وضعیت نگران هستیم بخاطری که بسته کردن دفاتر از سوی احزاب سیاسی راه حل نیست.»

نیروهای دولتی روز یک شنبه دفتر کمیسیون انتخابات را در ولایت هرات باز کردند. برخی از جوانان گفتند که در برابر گرفتن پول دست به اعتراض زده بودند. رسولی یک تن از اعتراض کنندگان گفت: «بخاطر شعار دادن در اینجا جمع شده بودیم. ارباب محل ما روز سه و نیم صد افغانی وعده داده بود تا جمع شویم و علیه انتخابات شعار بدهیم.»

در همین حال کمیسیون تاکید کرد که شب و روز تلاش می کند تا انتخابات را در وقت معین آن برگزار کند، اما مسئولان این کمیسیون تاکید کردند که هرگونه مسدود شدن و سنگ‌اندازی در برابر کمیسیون سبب می شود تا انتخابات با تاخیر مواجه شود.

ح، همراز/کابل

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B3%D8%AF%D9%88%D8%AF-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%AF%D9%81%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%D8%B3%D8%A8%D8%A8-%D8%AA%D8%A7%D8%AE%DB%8C%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D9%85%DB%8C%D8%B4%D9%88%D8%AF/a-45509135?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading