بازتاب نیوز

دیدار رهبران حکومت وحدت ملی با سیاف در پغمان کابل

٢٥ سنبله ١٣٩٧ آریانا خبر

صبح امروز محمد اشرف غنی رییس جمهوری، عبدالله عبدالله رییس اجرایی و معصوم استانکزی رییس امنیت ملی در خانه عبدرب رسول سیاف اوضاع سیاسی و امنیتی کشور را به رایزنی گرفتند.

ریاست جمهوری می  گوید این دیدار به خواست استاد سیاف صورت گرفته است.

خبرنامه ارگ و سپیدار بحث ها درشت این دیدار را مسایل امنیتی و سیاسی کشور عنوان کرده و جزییات بیشتر در مورد نداده است.

اما آقای سیاف، یکی از منتقدین جدی حکومت وحدت ملی است و بارها رهبران حکومت را  ناکارا خوانده است.

آقای سیاف عضو حزب شورای حراست و ثبات افغانستان نیز است. این حزب در ائتلاف بزرگ ملی افغانستان نقش برجسته دارد.

آقای سیاف پیش از این دیدار، در هژدهم سنبله از آماده کردند یک طرح ملی صلح خبر داد و برگزاری انتخابات مشروع را حتمی دانست.

رهبران حکومت وحدت ملی در حالی به دیدار آقای سیاف رفته اند که روز شنبه هواداران ائتلاف بزرگ ملی ، دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات را در ولایات هرات، کندهار و بلخ بستند.

اما این دیدار چقدر به چالش های حکومت وحدت ملی نقطه پایان خواهد داد.

غلام فاروق مجروح، عضو مجلس نمایندگان می گوید: “آقای سیاف یک شخصیت مورد اعتماد مردم افغانستان است. می تواند در این برهه از زمان برای حکومت و احزاب سیاسی کمک کند”.

یارگیری های سیاسی با نزدیک شدن انتخابات مجلس نمایندگان و ریاست جمهوری موردی دیگری است که برخی آگاهان به آن باورمند اند.

کمال صافی، عضو مجلس نمایندگان می گوید: “موقفی را که احزاب در رابطه به انتخابات پارلمانی آینده اتخاذ کرده اند این دیدار به خاطر کاهش فشار آن بود و همچنان این یک بخشی از لابی ها برای انتخابات ریاست جمهوری آینده است”.

گفته می شود ائتلاف بزرگ ملی که متشکل از ۳۵ حزب و جریان های سیاسی است، چالش تازه را در برابر حکومت وحدت ملی ایجاد کرده است و آگاهان تاکید دارند یگانه راه بیرون رفت از این چالش شکل دادن جریان های بزرگتر سیاسی زیر چتر حکومت است و بس.

 

لینک اصلی: https://ariananews.af/%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B1%D9%87%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%D8%AA-%D9%88%D8%AD%D8%AF%D8%AA-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%81-%D8%AF%D8%B1-%D9%BE/?lang=fa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آریانا خبر

آخرین خبر ها:

Loading